od 01.01 jesteśmy użytkownikami systemu KSeF.

Samodzielne wykonanie paneli słonecznych – czy to możliwe?

Po zainstalowaniu paneli słonecznych, Twój dom wytwarza własną czystą energię elektryczną bez emitowania do atmosfery szkodliwych związków. Jeśli lubisz majsterkować, możesz samodzielnie zamontować system fotowoltaiczny z gotowych komponentów lub zbudować własne solary na dach. Podpowiadamy, jak zrobić panel słoneczny i cieszyć się ekologicznym źródłem energii.
Ostrzegamy, że wykonanie własnego panelu słonecznego może być procesem czasochłonnym i wymagającym pewnych umiejętności manualnych, montażowych oraz wiedzy z zakresu elektryki. Na początku, zamiast stawiać na rozbudowane systemy, lepiej ograniczyć się do stworzenia pojedynczego panelu. To bardzo satysfakcjonujące doświadczenie, które stanowi znakomity sposób na zrozumienie, w jaki sposób przetwarzana jest energia słoneczna.
Zanim stworzysz własne panele słoneczne, musisz najpierw zrozumieć, jak w ogniwach słonecznych powstaje energia elektryczna. Większość używanych obecnie paneli słonecznych jest wykonana z płytek z krzemu krystalicznego (są one monokrystaliczne lub polikrystaliczne). Kiedy słońce świeci na płytki, elektrony w nich zaczynają się poruszać. To właśnie ten przepływ elektronów nazywamy prądem elektrycznym.

Jak zrobić panel słoneczny – krótki opis procesu budowy

Pojedynczy pełnowymiarowy panel słoneczny, taki jak ten stosowany w dachowych systemach energii słonecznej, ma zazwyczaj kilkadziesiąt płytek krzemowych. Jeśli jednak Twoje zapotrzebowanie na energię elektryczną jest niskie, możesz bez problemu wykonać mniejsze panele. Pojedyncze ogniwa do solarów na dach i nie tylko można zakupić w internecie. Gdy przesyłka znajdzie się już w Twoich rękach, proces tworzenia własnego panelu słonecznego wygląda następująco:
– Przygotuj podkład dla swojego panelu. W podkładzie musisz wywiercić otwory w taki sposób, żeby przewody każdej komórki mogły zostać przez nie przeprowadzone.
– Połącz ze sobą ogniwa słoneczne. To działanie wymaga doświadczenia związanego z pracami elektrycznymi. Za pomocą lutownicy przymocuj drut do płytek, a następnie połącz ze sobą każde z ogniw. Specjalny drut czasami dołączany jest do zestawu z płytkami krzemowymi.
– Zamocuj ogniwa do podkładu. Jeśli to możliwe, przymocuj oddzielnie każde ogniwo słoneczne do podłoża. Ułatwia to wymianę pojedynczej komórki w przypadku uszkodzenia lub nieprawidłowego działania.
– Podłącz panele do zewnętrznego okablowania. Przewody będą wyprowadzać energię z solarów na dachu np. do falownika.
– Zabezpiecz panel przed czynnikami atmosferycznymi. Do podkładu z ogniwami najlepiej przymocować szybę. Boki instalacji uszczelniamy silikonem, aby do środka nie dostawała się woda.

Solary na dach – co uzupełnia instalację fotowoltaiczną?

Sam, nawet najlepiej przygotowany, panel słoneczny nie jest użyteczny. Jeśli próbujesz generować energię elektryczną do zasilania urządzeń w domu, musisz sparować panel z falownikiem, który przekształci energię prądu stałego (DC) ze słońca w energię prądu przemiennego (AC) wykorzystywaną w większości nowoczesnych urządzeń elektronicznych.
Montując solary na dachu, należy pamiętać o okablowaniu odpornym na wysokie temperatury, wodę i wszelkie czynniki atmosferyczne oraz gwarantującej stabilność konstrukcji mocującej. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić panel słoneczny, ponieważ zależy Ci na zasileniu prądem samodzielnego systemu np. w obiekcie niepodłączonym do sieci energetycznej (off-grid), Twoja instalacja będzie musiała zostać wyposażona także w zestaw akumulatorów oraz kontroler ładowania.

System paneli słonecznych do zasilania domu

Samodzielna budowa wydajnego systemu paneli słonecznych, zasilających dom, może okazać się zbyt skomplikowana nawet dla doświadczonego majsterkowicza. Standardowy system fotowoltaiczny podłączony do sieci, który zasila określony obiekt, będzie miał kilkanaście połączonych ze sobą paneli słonecznych i musi być zamontowany na dachu lub w niezacienionym miejscu na terenie nieruchomości. Warto w takim przypadku skorzystać z usług specjalistów. Nawet jeśli wiesz, jak zrobić panel słoneczny oraz dysponujesz szeroką wiedzą związaną z fotowoltaiką, lepiej postawić na gotowe komponenty, a samodzielnie zająć się jedynie instalacją całego systemu. Oszczędzisz dzięki temu czas i będziesz miał pewność, że korzystasz ze sprawdzonych, zazwyczaj niezawodnych produktów.

Posiadamy:

Dostawcy posiadają: