Jak działają ogniwa fotowoltaiczne?

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się dużą popularnością wśród osób, którym zależy na korzystaniu z ekonomicznych źródeł energii. To niezwykle ekologiczne rozwiązanie, łatwe w montażu i charakteryzujące się estetycznym wyglądem. Ogniwa fotowoltaiczne cechują się też wyjątkowo cichą pracą, w przeciwieństwie do tradycyjnych systemów, wytwarzających energię z paliw kopalnych czy też innego rodzaju odnawialnych źródeł energii (np. turbin wiatrowych). Dzięki temu, z powodzeniem mogą być wykorzystywane nawet w dużych osiedlach miejskich, o gęstej zabudowie. Jak działają ogniwa fotowoltaiczne i jak wybrać rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się w danym budownictwie? Informację znajdziesz w naszym artykule.

Idea działania ogniw fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne przetwarzają promieniowanie słoneczne na energię elektryczną, którą można wykorzystać w dowolny sposób. Ogniwo fotowoltaiczne zbudowane jest z płytek krzemowych, na które padają fotony (czyli jednostki światła, będące nośnikiem oddziaływań elektromagnetycznych). Krzem pochłania foton i tym samym zmusza elektron do zmiany swojej pozycji, następuje więc przepływ prądu elektrycznego. Zastosowanie złącza półprzewodnikowego typu p-n, umożliwia połączenie tego cyklu z przepływem elektronów znajdujących się w całej sieci energetycznej. W konsekwencji energia świetlna przekształcana jest w energię elektryczną.

System fotowoltaiczny, oprócz panelu posiada jeszcze kilka innych, komponentów. Akumulator służy do gromadzenia energii elektrycznej, wytworzonej w panelu. Przed przeładowaniem oraz rozładowaniem chroni go kontroler ładowania, sterujący prądem ładowania i rozładowania akumulatora. Z kolei falownik przetwarza prąd stały na prąd zmienny.

Najczęściej prąd wytworzony za pomocą paneli służy do zasilania domowych sprzętów elektrycznych, ponieważ dzięki temu znacznie zmniejsza się pobór droższego prądu z sieci. Znaczna część małych gospodarstw domowych oddaje nadmiar energii do sieci. System elektroenergetyczny jest więc właściwie magazynem, który zasila się w przypadku nadmiaru energii, a pobiera się z niego – w sytuacji, kiedy tej energii brakuje.

Jak zamontować ogniwa fotowoltaiczne, aby były najbardziej wydajne?

System fotowoltaiczny powinien być zainstalowany w miejscu dużej ekspozycji na promienie słoneczne (kierunek południowy), najlepiej pod kątem 35-40° (im większe odchylenie od tej pozycji, tym mniej uzyskamy energii). Należy zadbać również o to, żeby poszczególne panele nie były zacienione np. przez komin, słup, antenę lub przewody elektryczne, ale również przez zanieczyszczenia. Spory problem może stanowić nawet liść, zasłaniający mały fragment panelu – wtedy wszystkie połączone z nim ogniwa wytwarzają mniej energii.

Warto dodać też, że system powinien być zabezpieczony przed uderzeniami piorunów, zwłaszcza jeśli w sąsiedztwie nie ma obiektów, które mogłyby przyciągać wyładowania. Istotna jest również kwestia odpowiedniego zamocowania całej instalacji w taki sposób, aby nie uległa zniszczeniu np. na skutek szkodliwego działania czynników atmosferycznych.

Ze względu na koszty całej instalacji i fakt, że powinna ona służyć domownikom przez wiele lat, montaż systemu fotowoltaicznego dobrze jest powierzyć fachowcom. Specjaliści doradzą optymalne miejsce, kąt nachylenia, dobiorą właściwe komponenty oraz będą mieli doświadczenie w montowaniu paneli w danej okolicy. Dodatkowo profesjonalna firma daje gwarancję na usługi wykonywane przez swoich pracowników.

Posiadamy:

Dostawcy posiadają: