od 01.01 jesteśmy użytkownikami systemu KSeF.

Kiedy nie warto inwestować w fotowoltaikę?

Wejście w życie ustawy umożliwiającej stawianie instalacji fotowoltaicznych bez konieczności uzyskiwania wcześniejszych zgód zapoczątkowało w Polsce prawdziwy boom na ten rodzaj odnawialnych źródeł energii. Stopień opłacalności fotowoltaiki zwiększył się jeszcze bardziej w związku z opcją magazynowania nadwyżek pozyskanej energii i odbierania ich podczas mniej obfitujących w promienie słoneczne pór roku. Zanim jednak dołączysz do grona szczęśliwych posiadaczy własnych domowych elektrowni słonecznych oraz zaczniesz zastanawiać się nad tym, jakie panele fotowoltaiczne wybrać, zastanów się, czy na pewno w Twoim wypadku również będzie to rozwiązanie opłacalne.

Czy opłacalność fotowoltaiki zawsze stoi na wysokim poziomie?

Przy dzisiejszej popularności paneli fotowoltaicznych ich zalet raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. To przede wszystkim troska o ekologię, uzyskanie niezależności energetycznej, a także – co dla większości z nas kluczowe – istotnie zredukowanie kosztów eksploatacji domu. W praktyce jednak, pomimo zachwalania przez producentów dobrodziejstw płynących z wykorzystania tego rodzaju OZE, może okazać się, że opłacalność paneli fotowoltaicznych w danej przestrzeni lub przy zajściu określonych okoliczności może być bardzo niewielka lub wręcz żadna.
Nie chodzi tu wyłącznie o dobór rozwiązań niewłaściwych w stosunku do specyfiki konkretnego obszaru roboczego, ale o czynniki, które mogą spowodować, że inwestycja nam się nie zwróci bez względu na to, jakie panele fotowoltaiczne wybierzemy.

5 sytuacji, w których nie opłaca się fotowoltaika

Aby dać naszym czytelnikom pogląd na to, kiedy warto odpuścić sobie inwestycję w fotowoltaikę, poniżej prezentujemy 5 najczęstszych przyczyn rezygnacji z tego rozwiązania:
1. Niskie rachunki za prąd – jeśli wysokość generowanych przez nas kosztów energii elektrycznej w skali miesiąca nie przekracza kwoty 150 zł, odradzamy inwestycję w panele fotowoltaiczne. Im mniejsza instalacja, tym gorsze proporcje pomiędzy jej ceną a otrzymywanymi w zamian efektami. Instalacja przeznaczona do produkcji prądu o wspomnianej wartości byłaby na tyle niewielka, że jej sumaryczne koszty miałyby bardzo niewielkie szanse na zwrot nawet w bardzo długiej perspektywie czasu.
2. Planowana przeprowadzka – opłacalność fotowoltaiki ma charakter długofalowy. W przypadku gdy planujemy przeprowadzkę wcześniej, niż po 8-10 latach od montażu systemu jego koszty mogą nam się nie zwrócić.
3. Ograniczony dostęp do słońca – zacienienie rzędu zaledwie 3% może zaowocować spadkiem wydajności instalacji nawet o 20%. W takich sytuacjach o wiele bardziej istotnym od tego, jakie panele fotowoltaiczne wybierzemy, będzie to czy w ogóle istnieje możliwość odpowiedniego ulokowania ich w obrębie danej działki.
4. Problematyczny dach – jeśli dana nieruchomość posiada oryginalny, nietypowo ukształtowany dach, który ze względu na swoją specyfikę zapewnia możliwość montażu systemu wyłącznie od strony północnej, inwestycja może okazać się nieopłacalna na tej samej zasadzie, co w przypadku wysokiego stopnia zacieniania danej posesji.
5. Planowany remont dachu – czyli powód, który co prawda nie blokuje nam zupełnie możliwości skorzystania z paneli fotowoltaicznych, ale tymczasowo ją od nas odsuwa. Z oczywistych względów inwestycję w nie warto rozpocząć dopiero po zakończeniu remontu dachu.

Kiedy należy zadać sobie pytanie o to, jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad tym, jaki rodzaj paneli fotowoltaicznych wybrać, w pierwszej kolejności skontaktujmy się ze specjalistami w tej dziedzinie, którzy po przeprowadzeniu rzetelnego audytu ocenią faktyczny poziom opłacalności fotowoltaiki w naszym przypadku. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że cała inwestycja zwróci się nam w oczekiwanym czasie.

Posiadamy:

Dostawcy posiadają: