od 01.01 jesteśmy użytkownikami systemu KSeF.

4 rady jak zbudować domową elektrownię słoneczną

Z powodu rosnących cen energii elektrycznej, troski o środowisko oraz technologicznego postępu, coraz częstszym widokiem stają się domowe elektrownie słoneczne. Liczne programy umożliwiające uzyskanie finansowania na założenie tego typu instalacji sprawiają, że mnóstwo osób zastanawia się nad inwestycją w panele fotowoltaiczne. Na co zwrócić uwagę przygotowując domową elektrownię słoneczną? Czy warto wybrać alternatywę w postaci przydomowej elektrowni wiatrowej? Odpowiadamy w poniższym artykule.

1. Cenne wskazówki specjalistów

Zanim przystąpimy do wyboru komponentów instalacji i samego montażu, warto podpytać o najlepsze rozwiązania doświadczonych fachowców. Specjaliści z branży fotowoltaiki mogą wskazać odpowiednią lokalizację paneli solarnych, podpowiedzieć optymalne rozwiązania technologiczne, obliczyć potrzebną moc domowej elektrowni słonecznej oraz określić czas zwrotu kosztów inwestycji. Do tej ostatniej czynności możemy także wykorzystać dostępne w internecie kalkulatory. Podczas tego etapu warto również rozejrzeć się za ewentualnymi źródłami dofinansowania, które coraz częściej oferowane są w gminnych programach wspierających ekologiczne rozwiązania.

2. Dobór odpowiednich komponentów

Klucz do wydajnej pracy całej instalacji solarnej stanowi wybór odpowiednich elementów, które będą ją tworzyć. Istotna jest zarówno ilość poszczególnych paneli fotowoltaicznych, rodzaj krzemowych ogniw, model inwertera, jak i jakość wykonania podzespołów. Nawet w przypadku przewodów należy stawiać na sprawdzone produkty, wyróżniające się wysoką odpornością na szkodliwe czynniki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne, zmiany temperatury czy promieniowanie UV. Wytrzymałe, a przy tym niezawodne elementy przełożą się na dłuższą żywotność całej instalacji. Sprawdźmy również gwarancję obejmującą ogniwa – z upływem lat tracą one nieco swojej sprawności. Najpopularniejszym rozwiązaniem na rynku jest 25-letnia gwarancja na przynajmniej 80% mocy wyjściowej.

3. Miejsce, w którym zamontowana zostanie domowa elektrownia słoneczna

Wybór odpowiedniego miejsca do montażu paneli słonecznych i pozostałych części instalacji jest niezwykle istotny. W celu osiągnięcia najlepszych efektów, solary najczęściej instaluje się na dachach lub elewacjach budynków. Idealnie, jeśli uda się je skierować na południe i pochylić pod kątem 30-40° do poziomu. Należy pamiętać również o tym, aby nie zasłaniały ich żadne drzewa czy słupy. Same panele solarne warto raz do roku dokładnie wyczyścić, żeby usunąć zgromadzony kurz oraz inne zabrudzenia.

4. Przydomowa elektrownia wiatrowa – alternatywa dla elektrowni słonecznej?

Można także zastanowić się nad innymi, równie ekologicznymi rozwiązaniami, takimi jak np. przydomowa elektrownia wiatrowa. Trzeba jednak podkreślić, że efektywne działanie tego typu elektrowni zależy w bardzo dużej mierze od parametrów turbiny (im droższa, tym lepsza, ale zwrot z inwestycji wyraźnie się wydłuży) oraz od położenia geograficznego. Są w Polsce regiony, gdzie ze względu na ukształtowanie terenu, użytkowanie przydomowej elektrowni wiatrowej będzie całkowicie nieopłacalne. W tym przypadku zdecydowanie wygrywa instalacja fotowoltaiczna, która może efektywnie funkcjonować nawet przy niewielkim nasłonecznieniu.

Posiadamy:

Dostawcy posiadają:

 

Informujemy, że:

dnia 29.03  firma nie pracuje.

 

Prosimy o uwzględnienie powyższego w swoich planach zakupowych, życząc wesołych, spokojnych Świąt Wielkanocnych.