Specyfika montażu solarów na dachu

Prawidłowe działanie systemu fotowoltaicznego zależy głównie od jego montażu. W wyniku instalacji nie powinno być żadnych rozszczelnień, co gwarantuje nam, że szkodliwe czynniki atmosferyczne nie uszkodzą paneli. Solary na dach montuje się więc wedle powszechnie przyjętych reguł i z zastosowaniem nowoczesnych technologii. Zapraszamy do przyjrzenia się im w naszym wpisie.

Montaż solarów na dachu płaskim

Do montażu na płaskim pokryciu stosuje się zazwyczaj kolektory próżniowe. Ich konstrukcja pozwala na obrót osi rur oraz uzyskanie właściwego kąta pochylenia. W tego typu solarach na dach nie trzeba niczego demontować. Wystarczy położyć je na konstrukcji wspornikowej lub przymocować do dachu w sposób bezpośredni.

Solary na dach stromy – instalacja

Strome pokrycie z dachówką wymaga trochę więcej nakładów pracy. W pierwszej kolejności trzeba przesunąć w górę część dachówek, a pod nimi montuje się specjalne łaty. W solarach na dach stromy stosuje się też odpowietrzniki – w możliwie najwyższym punkcie systemu. Odpowiadają one za usuwanie powietrza z paneli podczas napełniania. Po tym pozostaje umocowanie klamer dachowych oraz szyn montażowych. Dopiero wtedy można przystąpić do instalacji samych solarów na dach.
Pominięcie etapu montowania dodatkowych łat dachowych jest możliwe, jeśli tylko zastosuje się specjalne kolektory, które posiadają odpowiednie zamocowania. Z ich pomocą solary przyczepia się bezpośrednio do krokwi. Warto zapytać producenta, czy oferuje takie rozwiązanie.

Co z opłacalnością fotowoltaiki w Polsce?

Jednym z powszechnych mitów na temat kolektorów słonecznych stanowi przekonanie o ich niewielkiej wydajności w naszej szerokości geograficznej i klimacie. Polska jednak nie różni się znacząco pod tym względem od swoich sąsiadów. Opłacalność fotowoltaiki jest tak samo duża, jak np. w Niemczech, Francji czy Szwecji. Wynika to z jednego prostego faktu: efektywność solarów na dach zależy od promieniowania rozbitego oraz rozproszonego, a nie wysokości temperatury. Klimat nie ma tutaj nic do rzeczy. Efekt fotoelektryczny wymaga jedynie dostępu do światła słonecznego. Największe znaczenie w kwestii opłacalności fotowoltaiki ma więc sposób montażu oraz kąt nachylenia paneli.
Działanie kolektorów słonecznych nie obniża się w znaczący sposób nawet zimą. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę krótsze dni, które bezpośrednio przyczyniają się do zmniejszenia efektywności. Złagodzenie skutków jest jednak bardzo proste. Można np. zainwestować w baterie, które magazynują nadwyżki energii wytworzone w okresie letnim. To najłatwiejszy sposób na zwiększenie opłacalności fotowoltaiki w krajach ze stosunkowo długą zimą. Na dodatek solary zamontowane na dachu – niezależnie od tego, czy płaskim, czy stromym – w stronę południową pozwalają zmaksymalizować wydajność systemu.
W kwestii opłacalności fotowoltaiki trzeba też wspomnieć o ich trwałości i w miarę przystępnej cenie. Jednorazowa inwestycja przedkłada się na 30, a nawet 35 lat bezobsługowej eksploatacji. Zwrot poniesionych na instalację kosztów następuje już w ciągu najbliższych 7-8 lat. A jeśli skorzysta się z jednego z programów dofinansowania, to można spodziewać się zwrotu nawet w przedziale 5-6 lat!

Posiadamy:

Dostawcy posiadają:

Z uwagi na pandemię koronawirusa COVID-19 od dnia 16-03-2020
(do odwołania) wprowadzamy dodatkowe środki zapobiegawcze:

  1. Dział obsługi bezpośredniej klientów detalicznych i biznesowych zostaje zamknięty – zamówienia przyjmujemy tylko drogą elektroniczną oraz telefonicznie.
  2. Transport dostaw – towar będzie dostarczony tylko firmami zewnętrznymi.
  3. Odbiór towaru – będzie możliwy tylko po wcześniejszym ustaleniu
    z działem handlowym.
  4. Formy płatności – możliwe tylko przelew, bądź przedpłata (brak płatności gotówkowych).
  5. Biura sprzedażowe pracują w trybie dyżurowym i zdalnym. Oznacza to, że przygotowanie ofert lub odebranie telefonu może potrwać odrobinę dłużej, niż zazwyczaj. Liczymy na Państwa wyrozumiałość i zrozumienie.