Rodzaje systemów montażowych paneli słonecznych

Niezbędnym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej są odpowiednio dopasowane systemy montażowe. Stanowią one kompletny zestaw wszelkich niezbędnych do montażu części oraz prefabrykatów, dzięki którym możliwe jest szybkie, sprawne i solidne zamocowanie paneli słonecznych na określonym obszarze roboczym. To czynnik kluczowy z punktu widzenia projektowania, ale też budowy współcześnie stosowanych rozwiązań fotowoltaicznych. Od jego właściwego doboru zależy bowiem nie tylko stabilność całej instalacji, ale także jej wydajność oraz długość utrzymywania wysokiej sprawności działania. Poniżej omawiamy zatem najpopularniejsze typy systemów montażowych paneli słonecznych.

Systemy montażowe dachowe

W zależności od swojego rodzaju systemy montażowe pozwalają uzyskać zarówno efektywne konstrukcje wolnostojące, przeznaczone do tworzenia farm lub małych systemów fotowoltaicznych, jak i instalacje dedykowane do montażu w obrębie dachów budynków. Jeśli chodzi o drugi ze wspomnianych typów, najważniejszym czynnikiem determinującym wybranie konkretnego wariantu dachowego systemu montażowego jest kształt dachu.

Jeżeli dach jest spadzisty poszczególne moduły instalacji, będą musiały zostać trwale i solidnie przymocowane do jego konstrukcji, tak aby nie zsunęły się pod wpływem obciążenia śniegiem lub na skutek wiatru. W przypadku natomiast gdy obszarem montażu ma być dach płaski, znika konieczność permanentnego przytwierdzenia konstrukcji do jego struktury. W zamian system montażowy powinien zostać wyposażony w odpowiednio ciężki balast, zapewniający ochronę przed silnymi powiewami wiatru. W takiej sytuacji, przed zamocowaniem systemu, należy upewnić się także, że dach cechuje się wytrzymałością obciążeniową właściwą w stosunku do ciężaru całej instalacji fotowoltaicznej.

Kształt dachu jest istotny z punktu widzenia doboru odpowiedniego systemu montażowego z jeszcze innego powodu. Otóż panele słoneczne – w naszej strefie klimatycznej – uzyskują optymalną wydajność, kiedy nachylone są pod kątem około 35 stopni. Oznacza to, że kąt nachylenia konstrukcji nośnej należy dostosować do kąta nachylenia dachu.

Naziemne systemy montażowe

Do tworzenia wolnostojących konstrukcji fotowoltaicznych wykorzystuje się nierzadko te same systemy, co w przypadku płaskich dachów. Podobnie jak one, systemy naziemne bardzo często również nie potrzebują trwałego połączenia z podłożem – wystarczy dociążyć ich konstrukcję odpowiednim balastem. Wówczas takie systemy montażowe nazywać będziemy balastowymi lub ekierkowymi.

Innym rodzajem naziemnych systemów mocujących są konstrukcje osadzone bezpośrednio w podłożu. Wykonuje się je przede wszystkim ze stali nierdzewnej oraz aluminium. W zależności od konkretnego wariantu, ich podstawowymi elementami nośnymi mogą być standardowe dwuteowniki lub niemal dowolnego typu słupy trwale połączone z gruntem. W tym drugim przypadku będziemy mówić o tzw. masztowych systemach montażowych. Zaletą zarówno dwuteownikowych, jak i masztowych konstrukcji w porównaniu do systemów balastowych jest umiejscowienie ich wyżej nad ziemią, co zmniejsza ryzyko np. zasypania części powierzchni paneli słonecznych śniegiem.

Systemy montażowe a wydajność paneli słonecznych

Profesjonalny i odpowiednio dopasowany do specyfiki obszaru roboczego system mocujący stanowi niezwykle istotny element dla efektywności działania modułów fotowoltaicznych. Gwarantuje on solidne przytwierdzenie poszczególnych ogniw do konstrukcji oraz zapewnia stabilność podczas silnego wiatru czy gwałtownych burz.

Ponadto, gdy system jest właściwie dobrany oraz zainstalowany, to zwiększa się żywotność paneli słonecznych, a ich praca jest odpowiednio zoptymalizowana, poprzez skuteczną wentylację i chłodzenie. Wydajność, wieloletnia wytrzymałość, ale też bezpieczeństwo to cechy, których w przypadku modułów fotowoltaicznych nie da się uzyskać bez profesjonalnego systemu montażowego.

 

Posiadamy:

Dostawcy posiadają: