od 01.01 jesteśmy użytkownikami systemu KSeF.

Jakie elementy solarne wybrać do budowy instalacji solarnej?

Instalacje solarne składają się z kolektorów, zbiorników ciepłej wody, specjalnego orurowania, ale też wielu innych elementów dobieranych indywidualnie, w zależności od rodzaju systemu oraz potrzeb użytkowników. Jakie elementy solarne należy więc wybrać do wykonania profesjonalnej i funkcjonalnej instalacji? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Budowa instalacji solarnej

Instalacje solarne, czyli popularne „solary” to zestaw urządzeń zapewniających ogrzewanie wody w domu i wspomagających działanie centralnego ogrzewania. Jak już wspomniano, podstawowym elementem budowy instalacji solarnej są kolektory słoneczne. Są one zazwyczaj umieszczane na dachu budynku, choć nie jest to wymogiem. Ważny element  wyposażenia systemu stanowi również podgrzewacz (czyli zbiornik ciepłej wody) zlokalizowany wewnątrz obiektu, zwykle w sąsiedztwie kotła centralnego ogrzewania.

Instalacja solarna składa się ponadto z naczynia wzbiorczego solarnego, odpowietrznika, grupy hydraulicznej, automatyki (regulatora solarnego), rur instalacji solarnej, płynu solarnego znajdującego się w rurach, uchwytów oraz elementów montażowych, a także – opcjonalnie – grzałki elektrycznej. Większość z wymienionych elementów powinna być dobierana indywidualnie, biorąc pod uwagę m.in. zapotrzebowanie domu na ilość produkowanego ciepła, model systemu czy też dostępny asortyment.

Zbiornik ciepłej wody

Wielu doświadczonych instalatorów twierdzi, że dopasowanie właściwego podgrzewacza solarnego jest równie ważny (a według niektórych – nawet ważniejszy), jak wybór odpowiednich kolektorów. Podgrzewacz w przypadku instalacji solarnej będzie zwykle znacznie większy niż przy np. kotłach gazowych i innych układach tradycyjnych. Dla dwóch kolektorów zasobnik powinien mieć pojemność ok. 250-300 litrów. Zazwyczaj element ten posiada zamocowane dwie wężownice: jedną połączoną z kotłem, którego zadaniem jest dogrzewanie wody w przypadku takiego zapotrzebowania, a druga natomiast ogrzewa wodę dzięki energii zebranej z kolektora.

Rury instalacji solarnej

Istotną część instalacji stanowi orurowanie. Wybierając te elementy solarne, najlepiej zdecydować się na rury miedziane dobrej jakości. Dodatkowo warto je zabezpieczyć odpowiednią otuliną, aby zminimalizować straty ciepła podczas stosowania systemu. Co ważne, połączenie kolektora ze zbiornikiem ciepłej wody należy przeprowadzić możliwie jak najkrótszą drogą.

Grupa hydrauliczna

Elementy solarne wchodzące w skład grupy hydraulicznej to m.in. pompa wymuszająca obieg płynu solarnego, wskaźniki przepływu cieczy, zawory bezpieczeństwa, przyłącza do naczynia wzbiorczego czy też zawory zwrotne. Na rynku dostępne są gotowe zestawy stanowiące znakomicie dopasowaną całość. Możliwe jest jednak również indywidualne dobranie konkretnych elementów. Zaleca się wybór gotowego kompletu, aby mieć pewność, że poszczególne części zestawu stanowią integralną, idealnie dopasowaną całość. Decydując się jednak na opcję drugą, najlepiej zasięgnąć szczegółowej porady specjalistów z zakresu instalacji solarnej, aby mieć pewność, że konkretne elementy zapewnią właściwe działanie całego systemu.

Elementy montażowe

Elementy odpowiednie do montażu urządzenia są bardzo różnorodne i zależą przede wszystkim od kąta nachylenia czy rodzaju dachu. W przypadku dachówki falistej, ceramicznej lub betonowej, kolektory mogą być mocowane przy pomocy łap bezpośrednio na krokwi. To pozwala na solidne oraz trwałe przytwierdzenie sprzętu do konstrukcji dachowej. Łapy mogą być także mocowane bezpośrednio do łat dachowych. Decydując się na montaż kolektorów bezpośrednio na podłożu albo na dachu płaskim, należy zastosować specjalny stelaż.

Płyn solarny

Ciecz solarna jest ok. pięćdziesięcioprocentowym roztworem glikolu. Im wyższy procentowy udział glikolu względem wody w roztworze, tym płyn posiada większą wytrzymałość na mróz. Zakupionego produktu nie zaleca się rozcieńczać wodą, może to bowiem prowadzić nawet do zamarzania instalacji.

Posiadamy:

Dostawcy posiadają: