Śruby i nakrętki rzymskie do napinania – do czego je wykorzystać?

Śruby rzymskie przeznaczone są do napinania, a także regulowania naciągu rozmaitych przewodów oraz stalowych linek. Z reguły są one zbudowane z dwóch prętów nagwintowanych przeciwnie, które są połączone specjalną nakrętką. Nakrętka rzymska posiada podłużny kształt i jest odpowiedzialna za naciąganie prętów. Dokonuje się to poprzez jej skręcanie. Obrót środkowego elementu pozwala luzować bądź naprężać połączenie w zależności od potrzeb.

Zastosowanie śrub rzymskich jest wyjątkowo wszechstronne – korzysta się z nich w wielu branżach. Występują w rozmaitych rodzajach, różniących się od siebie zakończeniami. Ponadto producenci wykonują śruby rzymskie według konkretnej specyfikacji zamawiającego. Jeżeli będą pracować w trudnych warunkach, powinny również być wykonane z materiału odpornego na korozję i działanie substancji chemicznych.

Śruba i nakrętka rzymska – gdzie się je stosuje?

Jednym z bardziej powszechnych zastosowań śrub rzymskich jest branża budownicza. Są one niezwykle istotnymi elementami konstrukcyjnymi. Muszą więc charakteryzować się doskonałą niewrażliwością na odkształcenia. Wykorzystuje się je w różnego rodzaju obiektach, na terenie których przebywają ludzie. Zapewniają bezpieczeństwo, dlatego też przy produkcji tych elementów nie może być mowy o jakichkolwiek kompromisach.

Kolejnym obszarem, gdzie spotykamy elementy takie jak śruba i nakrętka rzymska, jest żeglarstwo. Na jachtach stabilizują one maszt poprzez naciągnięcie want. W tym przypadku również bardzo wiele od nich zależy. Jeżeli zawiodą, maszt może nie wytrzymać i się złamać, co zagrozi życiu lub zdrowiu ludzi przebywających na pokładzie.
Śruby rzymskie znajdują ponadto zastosowanie w komunikacji lądowej. Wykorzystuje się je do tworzenia sprzęgu śrubowego wagonów kolejowych. Można je też spotkać przy naciągu trakcji tramwajowych.

Powyższe przykłady obrazują tylko niektóre z wielu zastosowań śrub i nakrętek rzymskich. Obecnie znajdziemy je w licznych gałęziach przemysłu, gdzie odgrywają istotną rolę przy stabilizacji konstrukcji. Z racji tego, że pracują w skrajnych warunkach i narażone są na oblodzenia, opady czy silne wiatry, muszą być odpowiednio dobrane do konkretnego zadania.

Posiadamy:

Dostawcy posiadają: