od 01.01 jesteśmy użytkownikami systemu KSeF.

Śruby i podkładki do sworzni – niezbędne elementy złączne

Elementami złącznymi określa się wszystkie produkty potrzebne do odpowiedniego połączenia ze sobą dwóch lub więcej elementów. W ich skład wchodzą więc m.in. śruby oraz sworznie. Jednak do właściwego łączenia niezbędne są również profesjonalne podkładki. Dopiero skompletowanie tych wszystkich elementów sprawi, że konstrukcja wykaże się stabilnością oraz solidnością.

Dlaczego sworznie potrzebują podkładek?

Sworznie wykorzystuje się przede wszystkim przy budowie maszyn. Odgrywają rolę łącznika, ale w odmienny sposób niż śruby. Otóż walcowata konstrukcja sworznia umożliwia przenoszenie obciążeń zginających, jakie pojawiają się pomiędzy częściami maszyn. Kształt tego produktu przypomina trochę zatyczkę albo pręt, który z jednej strony jest zakończony łbem o dowolnej formie. Drugi koniec zabezpiecza się zazwyczaj nakrętkami lub pierścieniami, co uniemożliwia wypadnięcie sworznia z otworu. I właśnie przy tej końcówce przydają się podkładki do sworzni.

Elementy złączne w postaci sworzni są narażone na różnego rodzaju wibracje oraz wstrząsy wynikające z eksploatacji maszyn. Wprawione w ruch urządzenie zaczyna drgać, co może osłabić połączone ze sobą części. Skutkuje to wypadnięciem sworznia ze swojego miejsca, a w konsekwencji uniemożliwieniem dalszej pracy maszyny. Podkładka do sworznia zapobiega temu za pomocą ustalenia osiowego elementu złącznego w trakcie montażu. Podkładki mocuje się przy użyciu wkrętów z łbem stożkowym. Czasami stosuje się przy tym specjalistyczny klej, który co prawda uniemożliwia późniejszy demontaż, ale umożliwia zrealizowanie nawet najbardziej nietypowych konstrukcji o niemal dowolnej długości sworznia.

Dzięki dobrym podkładkom można z łatwością zapobiec luzowaniu się połączeń. Na dodatek duże obciążenia dynamiczne lub wibracje nie są tak szkodliwe jak w przypadku sworzni niewykorzystujących tego typu zabezpieczenia. Co ważne podkładki zapewniają też prosty montaż i demontaż.

Śruba do sworzni

Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to zbędne, sworznie czasami potrzebują wsparcia w postaci śruby. Jest to rozwiązaniem stosowanym w wielu modelach samochodów. Śruby służą w pojazdach osobowych do montażu sworznia w układzie zawieszenia lub zwrotnicy koła. Uszkodzenie tych elementów wymaga zazwyczaj wymiany. Na szczęście nie jest to zbyt kosztowne, bo nawet certyfikowani producenci żądają najwyżej kilkunastu złotych za sztukę.

Po co śrubom podkładki?

Podkładki do śrub stosuje się równie często, co podkładki do sworzni. Ważne jest, że chronią konstrukcję przed nadmiernymi wibracjami i obciążeniami. Ponadto można zastosować w nich różne preparaty smarne, które np. zmieniają napięcie wstępne. To jednak nie wszystkie korzyści wynikające z zastosowania podkładek przy śrubach. Trzeba mieć na uwadze, że wkręcanie jakiegokolwiek elementu złącznego do dowolnego materiału może spowodować uszkodzenia mechaniczne, zwłaszcza wtedy, gdy istnieje konieczność dobrego przymocowania dwóch części. Podkładki równomiernie rozkładają siłę oraz oddzielają od siebie oba elementy, przez co ogranicza się do minimum ryzyko zniszczenia materiału, zwłaszcza drewna.

Jakość wykonania śrub oraz podkładek

Elementy złączne muszą być bardzo wytrzymałe, aby mogły znieść spore obciążenia oraz stabilnie połączyć ze sobą różne części. Dlatego też do ich produkcji używa się konkretnego zestawu materiałów, i to tworzonych wedle określonych norm. Dotyczy to również podkładek zarówno do sworzni, jak i do zwykłych śrub. W związku z tym elementy mogą być stworzone:

  • ze stali nierdzewnej A2 lub kwasoodpornej A4,
  • ze stali węglowej,
  • z aluminium,
  • z mosiądzu,
  • z poliamidu.

Warto również zauważyć, że na stal węglową nakłada się czasami dodatkowe powłoki. Dotyczy to zwłaszcza ocynku galwanicznego, ogniowego czy płatkowego. Dzięki temu podkładki do sworzni stają się odporniejsze na działanie korozji i można je stosować również w trudnych warunkach pogodowych. To szczególnie ważne w przypadku maszyn pracujących na zewnątrz.

Posiadamy:

Dostawcy posiadają: