od 01.01 jesteśmy użytkownikami systemu KSeF.

Rodzaje i charakterystyka kolektorów słonecznych

Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii (OZE) nieustannie rośnie. Coraz więcej polskich domów inwestuje w przynajmniej jeden rodzaj zasilania, który jest przyjazny środowisku. Szczególną popularnością cieszą się kolektory słoneczne. Wynika to z ich względnie niskiej ceny, łatwości eksploatacji oraz niewielkiej zajmowanej przestrzeni. Tzw. solary przeznaczone są głównie do podgrzewania wody w celach użytkowych, ale niekiedy znajdują swoje zastosowanie także w ogrzewaniu pomieszczeń.

Dwa typy kolektorów słonecznych

Na rynku konsumenckim funkcjonują dwa rodzaje instalacji słonecznych w postaci kolektorów, które różnią się między sobą wydajnością i zastosowaniem. Najchętniej wybierane przez konsumentów są płaskie kolektory słoneczne.

Płaski kolektor nazywany jest również cieczowym. Składa się z rurek lub kanałów tworzonych ze specjalnie przygotowanych profili, które mocuje się do metalowej płyty pokrytej powłoką selektywną. W systemie połączeniowym znajduje się ciecz. Jest to najczęściej roztwór glikolu propylenowego, który wyróżnia się znakomitą odpornością na zamarzanie. Do jego zadań należy przewodzenie ciepła z powierzchni płyty oraz rur. Cały system montuje się w aluminiową obudowę, którą uszczelnia się wełną mineralną (chociaż można znaleźć na rynku różne warianty materiałowe izolacji oraz osłony). W zależności od stopnia zaawansowania, kolektory słoneczne korzystają z absorberów metalowych lub absorberów wykonanych z czarnego niklu, chromu, miedzi, a nawet tlenku tytanu. Oczywiście w parze z bardziej funkcjonalnym materiałem idzie wyższa cena całej konstrukcji.

Mniej rozpowszechnionym, ale wciąż przydatnym rodzajem OZE jest próżniowy kolektor słoneczny. Posiada on szklane rury, które połączone są w baterie z osobną rurką z absorberem. Izolacja systemu odbywa się przy pomocy próżni – stąd wywodzi się nazwa tego kolektora. Próżniowa instalacja posiada wiele zalet: eliminuje proces konwekcji, ogranicza straty ciepła, przyspiesza ogrzewanie, dostarcza więcej ciepła zimą oraz w zachmurzone dni, a także lepiej je magazynuje.

Co zatem wybrać: kolektor płaski czy próżniowy? Warto wiedzieć, że płaskie warianty są znacznie tańsze. Z kolei modele próżniowe nie zawsze przewyższają wydajnością swoje odpowiedniki (to zależy od konkretnych warunków). Przed podjęciem decyzji należy dokładnie zaznajomić się z ich parametrami pracy oraz kosztorysem.

Główne elementy kolektorów słonecznych

Systemy OZE tego typu należą do technologicznie zaawansowanych, ale ich konstrukcja nie wydaje się zbyt skomplikowana. To jeden z mocniejszych atutów tego rozwiązania, ponieważ znacznie obniża koszty produkcji, ale też montażu. Standardowe kolektory słoneczne wyposażone są z:

– obudowy, która chroni przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi oraz stratami ciepła. Wyróżnia się wytrzymałością mechaniczną, szczelnością i sztywnością. To od niej w dużej mierze zależy sprawność kolektora,

– absorbera, który posiada warstwę pochłaniającą promieniowanie słoneczne (nawet do 95%). Jednocześnie wykazuje się minimalną emisją promieniowania podczerwonego (nie więcej niż 10%),

– układu połączeń rurowych. Odpowiadają one za przekierowywanie ciepła do konkretnego miejsca. Mogą przybrać formę układu harfowego lub meandrowego,

– pompy cyrkulacyjnej. Wprawia w ruch ciecz, która krąży pomiędzy wymiennikiem ciepła a kolektorem. Jest niezbędna w instalacjach z wymuszonym obiegiem czynnika chłodzącego. Pompa zwiększa też efektywność całego systemu,

– zbiornika na wodę, który gromadzi ciepłą wodę użytkową.

Wydajność kolektorów słonecznych

Efektywność pracy systemu uzależnia się od parametrów dotyczących strat cieplnych. Wydajność jest wyższa, jeśli różnica temperatury między absorberem a środowiskiem pozostaje jak najniższa. Idealna izolacja cieplna sprawiałaby, że wykres sprawności kolektora słonecznego byłby właściwie poziomy. Niestety takie systemy istnieją wyłącznie w teorii. Praktyka pokazuje jednak, że współczynnik strat ciepła może zostać poważnie ograniczony, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie wydajności kolektora. Odbywa się to przy pomocy wysokogatunkowych materiałów oraz nowoczesnej technologii izolacyjnej.

Posiadamy:

Dostawcy posiadają: