Czy ogrzewanie wody solarami się opłaca?

Zielona energia zawsze się opłaca. Słońce samo w sobie stanowi bezpłatny i nieskończony zasób energii odnawialnej, którą opłaca się wykorzystywać nie tylko ze względu na brak szkodliwego wpływu na środowisko, ale też z kwestii ekonomicznych.

Technologie fotowoltaiczne nieustannie się rozwijają. Pod koniec lat osiemdziesiątych z jednego metra kwadratowego panelu solarnego pozyskiwano około 200 kWh energii w ciągu roku. Obecnie liczba ta wzrosła aż do 550 kWh na metr kwadratowy rocznie. Instalacje do podgrzewania ciepłej wody bazujące na panelach solarnych mogą zaspokoić około 60% zapotrzebowania na ciepłą wodę rocznie. Na polskim rynku od dawna dostępne są panele solarne płaskie, które świetnie sprawdzają się od kwietnia do września. W czasie tych kilku miesięcy mogą one w całości zaspokoić zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową przeciętnego domu jednorodzinnego.

Ogrzewanie wody zimą

Nieco inaczej wygląda to zimą. Gdy na dworze jest zimno, panele solarne są w stanie podgrzać wodę stojącą w rurach tylko do kilkunastu stopni. Wynika to z faktu, że temperatura niezamarzającego płynu krążącego w instalacji solarnej również jest niska. Tym samym kolektor nie może ogrzać wody o więcej stopni, niż wynosi temperatura płynu glikolowego. Oznacza to, że instalacja solarna podgrzeje wstępnie wodę, a dalszy proces podnoszenia jej temperatury musi już zapewnić inne źródło ciepła (np. kocioł, grzałka elektryczna, instalacja gazowa). Plusem jest jednak to, że tej energii zużyje się znacznie mniej, co przekłada się na realne oszczędności na ogrzewaniu wody nawet w miesiącach zimowych.

Niestety od października do lutego liczba posiadanych paneli solarnych nie ma wielkiego znaczenia, ponieważ temperatura wody i tak nie może przekroczyć temperatury płynu solarnego. Natomiast latem duża powierzchnia paneli solarnych może uzasadnić posiadanie dużych zbiorników o pojemności nawet 2 razy większej niż dzienne zużycie ciepłej wody. Zgromadzony w ten sposób zapas można wykorzystywać w pochmurne dni.

Ile zaoszczędzisz przy zastosowaniu paneli solarnych?

Jeśli chodzi o opłacalność, to wiele zależy od liczby paneli solarnych. Im więcej jednostek, tym droższy jest koszt samej inwestycji. Ceny są bardzo zróżnicowane, można jednak przyjąć, że instalacja do ogrzewania wody dla domku jednorodzinnego – w którym mieszkają 4 osoby – to koszt od 8 do 18 tysięcy złotych. To czy okaże się opłacalne, zależy również od tego, jaki rodzaj energii chcemy zastąpić fotowltaiką (np. elektryczną, ogrzewanie olejowe, gazowe, itd.). Stawki różnią się znacznie w zależności od tego, czy wykorzystujemy gaz, czy prąd. Dlatego mówi się często, że czas zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę wynosi od 5 do 18 lat. Należy jednak zawsze brać pod uwagę możliwość otrzymania dofinansowania na tego rodzaju przedsięwzięcie.

Ostatecznym argumentem powinno być zestawienie średnich kosztów ogrzania 300 litrów wody, biorąc pod uwagę zastosowanie kilku najpopularniejszych źródeł energii. Ogrzanie 300 litrów wody przy pomocy instalacji solarnej to koszt około 30 groszy. Tę samą ilość wody bojler elektryczny ogrzeje za 6,90 zł, kocioł na drewno za 2,50 zł, kocioł węglowy za 2,10 zł, a pompa ciepła za 1,90 zł.

Choć pompa ciepła również uchodzi za ekologiczne i długoterminowe rozwiązanie, to warto pamiętać, że koszt jej realizacji waha się od kilkudziesięciu do stu tysięcy złotych. Co więcej, dom, przy którym ma być wykonana pompa ciepła musi spełniać rygorystyczne warunki techniczne oraz przepisy dotyczące lokalizacji. Tymczasem podgrzewanie wody przez panele solarne uzależnione jest tylko i wyłącznie od dostępu do promieniowania słonecznego. To rozwiązanie, które można wykorzystać w przypadku prawie każdego budynku, wyłączając jedynie te mocno zacienione (np. położone w gęstym lesie).

Woda podgrzana przez panele solarne w miesiącach letnich może mieć temperaturę nawet 80°C. Warto przy tym pamiętać, że komfortowa temperatura wody do mycia powinna wynosić minimum 40°C. Solary są zatem w stanie zapewnić komfort codziennego użytku – gorący prysznic o każdej porze dnia i nocy bez konieczności uprzedniego rozpalania w piecu. Ten stan utrzymuje się przez ok. 7-8 miesięcy w roku.

 

Posiadamy:

Dostawcy posiadają:

Z uwagi na pandemię koronawirusa COVID-19 od dnia 16-03-2020
(do odwołania) wprowadzamy dodatkowe środki zapobiegawcze:

  1. Dział obsługi bezpośredniej klientów detalicznych i biznesowych zostaje zamknięty – zamówienia przyjmujemy tylko drogą elektroniczną oraz telefonicznie.
  2. Transport dostaw – towar będzie dostarczony tylko firmami zewnętrznymi.
  3. Odbiór towaru – będzie możliwy tylko po wcześniejszym ustaleniu
    z działem handlowym.
  4. Formy płatności – możliwe tylko przelew, bądź przedpłata (brak płatności gotówkowych).
  5. Biura sprzedażowe pracują w trybie dyżurowym i zdalnym. Oznacza to, że przygotowanie ofert lub odebranie telefonu może potrwać odrobinę dłużej, niż zazwyczaj. Liczymy na Państwa wyrozumiałość i zrozumienie.