Jakie otwory pod blachowkręty?

Blachowkręty to szczególny rodzaj wkrętów dedykowany przede wszystkim do mocowania do powierzchni blachy rozmaitego rodzaju elementów. Najczęściej korzysta się z nich w przypadku połączeń, które nie są narażone na relatywnie duże obciążenia. Dobrym przykładem takiego zastosowania jest przemysł motoryzacyjny, gdzie blachowkręty wykorzystuje się do przymocowywania części tapicerki lub innych elementów wyposażenia wnętrza do wykonanej z blachy karoserii.

Tym co odróżnia blachowkręt od wkrętu standardowego, przeznaczonego do użycia w połączeniu z innymi materiałami, stanowi jego większa twardość – konwencjonalne wkręty nierzadko produkuje się z mosiądzu lub miękkiej stali. Jedną z ich właściwości jest to, że mają odpowiednią trwałość w stosunku do powierzchni, w jaką je przykręcamy. Wyróżnia je również kształt – blachowkręt na całej długości swojej części roboczej posiada stałą średnicę (wkręty do drewna dla odmiany są zwykle cieńsze przy swoim zakończeniu, a grubsze przy łbie).

Najczęściej rozwiązanie to stosuje się do arkuszy blach, których grubość nie przekracza 0,5 milimetra. Średnice najpowszechniej występujących na rynku blachowkrętów z kolei posiadają na ogół nie więcej niż 7 milimetrów długości.

Jak korzystać z blachowkrętów?

Jeśli chodzi o łączenie elementów przy wykorzystaniu blachowkrętów, czynność tę należy zacząć od wywiercenia w danym materiale otworu o odpowiedniej szerokości – w stosunku do jego średnicy. Następnie do uzyskanego otworu trzeba wprowadzić zaostrzoną końcówkę blachowkrętu i wkręcić całość w tworzywo. Wspomniana czynność może wymagać od nas użycia pewnej siły. Dzieje się tak ze względu na to, że podczas wkręcania elementu w określony otwór dochodzi do wytłaczania na wewnętrznych krawędziach tego otworu współpracujących z gwintem blachowkrętu wyżłobień, które docelowo zapewniają mocne oraz trwałe połączenie z blachą.

Jaką średnicę powinien mieć otwór pod blachowkręt?

Ogólna obowiązująca w tym przypadku reguła jest taka, że otwór wykonujemy przy użyciu wiertła o średnicy mniejszej, niż wynosi grubość trzpienia wkrętu. Dzięki czemu ostra końcówka trzpienia blachowkrętu oraz jego grubozwojowy gwint z łatwością wnikną w głąb blachy, tworząc jednocześnie (podczas wkręcania się w materiał) gwintowanie wewnątrz samego otworu.

Jeśli chcemy uzyskać precyzyjną informację na temat tego, ile powinna wynosić średnica otworu wykonanego pod dany blachowkręt, najlepiej skonsultować się z wyspecjalizowanym sprzedawcą lub skorzystać z dedykowanych temu zagadnieniu tabel, udostępnianych przez niektórych producentów elementów złącznych. Wspomniane tabele szczegółowo wyjaśniają jakie średnice otworów dobrać, w zależności od grubości i konkretnego materiału wykonania blachy oraz średnic gwintów określonych blachowkrętów.

Posiadamy:

Dostawcy posiadają: