od 01.01 jesteśmy użytkownikami systemu KSeF.

Zalety i wady paneli fotowoltaicznych

Instalacje solarne cieszą się rosnącą popularnością wśród użytkowników w Polsce, ale też na świecie. Nic dziwnego – są ekologicznym oraz ekonomicznym źródłem energii. Tak jak każdego rodzaju produkt, posiadają jednak również negatywne strony. Jakie są zalety i wady paneli fotowoltaicznych? Dowiedz się z przygotowanego przez nas artykułu.

Panele fotowoltaiczne – zalety i korzyści finansowe

Wśród licznych korzyści wynikających z montażu i stosowania fotowoltaiki, wymienia się przede wszystkim zalety finansowe. Najogólniej ujmując, panele solarne pozwalają na wytwarzanie bezpłatnego prądu ze słońca. Po podpięciu do sieci, wytworzone nadwyżki energii można odebrać w zimniejszych miesiącach jesienno-zimowych, a w przypadku przedsiębiorstw – także sprzedać dystrybutorowi.

Panele fotowoltaiczne znacząco podnoszą również wartość nieruchomości. Ponadto od 2019 roku instalację fotowoltaiczną można odliczyć od podatku. Koszt zakupu i instalacji systemu zwraca się średnio po ok. 7-8 latach stałego użytkowania, a wysokiej klasy system solarny pozwala gospodarstwu domowemu zyskać niezależność od podwyżek cen prądu przez minimum 25 lat. Pewność uniezależnienia się od prądu sieciowego jest szczególnie istotna, biorąc pod uwagę regularnie rosnące koszty energii w kraju.

Czyste, ekologiczne źródło energii

Podstawową zaletą paneli fotowoltaicznych jest ich ekologiczność. Panele są czystym źródłem energii – nie emitują zanieczyszczeń, więc nie szkodzą więc środowisku naturalnemu. Ponadto powszechne stosowanie tej formy zdobywania energii, zmniejsza równocześnie konieczność pozyskiwania prądu w inny, bardziej szkodliwy sposób, tzn. przez paliwa kopalne. Ponadto panele można poddać recyklingowi.

Energia pozyskiwania ze słońca to odnawialne źródło zasilania, co znaczy, że jej nie zabraknie, w przeciwieństwie do paliw kopalnych, których złoża – według wyliczeń specjalistów – skończą się już za kilkadziesiąt lat. Oprócz tego dostęp do czystej energii ze słońca możliwy jest niemal z każdego miejsca na Ziemi.

Panele fotowoltaiczne cechują się cichą pracą, w przeciwieństwie do wytwarzania energii z paliw kopalnych czy też innego typu odnawialnych źródeł energii (np. turbin wiatrowych albo elektrowni wodnych). Podczas pobierania oraz wytwarzania prądu, systemy solarne są bezgłośne, dzięki czemu mogą być z powodzeniem stosowane nawet w bardzo dużych obszarach miejskich, przy gęstej zabudowie.

Łatwość montażu, estetyka produktu i inne korzyści

Poza podstawowymi zaletami paneli, tzn. finansowymi oraz środowiskowymi, systemy fotowoltaiczne niosą z sobą również inne korzyści. Przede wszystkim mogą się poszczycić znakomitą odpornością na niekorzystne warunki, a nawet anomalie pogodowe, takie jak grad, intensywny deszcz, silny wiatr, śnieżyca czy też zalegający śnieg. Świetnie sprawdzają się nawet w najtrudniejszych warunkach (stosowanie fotowoltaiki na satelitach kosmicznych) oraz w niedostępnych miejscach, w których przeprowadzanie przewodów wysokiego napięcia jest niemożliwe albo nieopłacalne.

Panele nie wymagają konserwacji czy pielęgnacji – są w zasadzie bezobsługowe, a przy tym niezawodne i bezawaryjne. Cechują się prostym oraz szybkim montażem. Mogą być mocowane zarówno na dachu, jak i na gruncie, w zależności od potrzeb czy wyboru użytkowników. Nie wymagają żadnego pozwolenia urzędowego na zainstalowanie. Warto również wspomnieć o ich estetycznym wyglądzie, ponieważ panele prezentują się bardzo nowocześnie, a przy tym elegancko, zwłaszcza modele Full Black, czyli czarne z ramą aluminiową o tej samej barwie. To sprawia, że będą świetnie wyglądać na dachu dowolnego rodzaju oraz koloru.

Czy fotowoltaika ma wady?

Pomimo mnóstwa zalet, instalacje solarne – jak każda zresztą technologia – posiada także pewne wady. Zaliczyć można do nich początkowy wysoki koszt związany z zakupem oraz montażem systemu. Dobrą wiadomością jest natomiast fakt, że aktualnie osoby chcące założyć panele słoneczne, mogą otrzymać dofinansowanie z wielu programów wojewódzkich czy ogólnopolskich. Ponadto wybierając panele, dobrze zdecydować się na modele najlepsze jakościowo, co wiąże się zwykle z wyższymi kosztami. To jednak daje pewność, że panele będą wolne od wad i zacienień, a tym samym zapewnią wieloletnią sprawną i wydajną pracę całej instalacji.

Należy również pamiętać, że panele fotowoltaiczne pozwalają na pobieranie oraz wytwarzanie energii wyłącznie w ciągu dnia. Są więc zależne od promieniowania słonecznego. To sprawia, że w zimie czy też w dzień pochmurny produkcja prądu jest mniejsza. Polska należy do krajów o wysokim współczynniku efektywności tego typu systemów.

Do zamocowania paneli wymagana jest określona wolna powierzchnia, dlatego też na trudności w montażu mogą natrafić właściciele domów z niestandardową konstrukcją dachową, oknami dachowymi, lukarnami, wykuszami albo kilkoma kominami. Podsumowując panele fotowoltaiczne, mają zdecydowanie więcej zalet niż wad, dlatego zyskały wielu zwolenników na cały świecie. Szczególnie polecamy je osobom świadomym ekologicznie, chcących zadbać o  środowisko naturalne.

 

Posiadamy:

Dostawcy posiadają:

 

Informujemy, że:

dnia 29.03  firma nie pracuje.

 

Prosimy o uwzględnienie powyższego w swoich planach zakupowych.