Kotwica Danfortha do łodzi – wady i zalety

Kotwica wchodzi w skład niezbędnego wyposażenia praktycznie każdej łodzi, bez względu na jej rodzaj i przeznaczenie. Zapewnia ona nie tylko komfort codziennej pracy na pokładzie, ale przede wszystkim gwarantuje bezpieczeństwo załodze. Kotwica Danfortha (nazwa pochodzi od nazwiska jej twórcy) powstała w trakcie II wojny światowej w USA. Dopiero po zakończeniu walk stała się powszechnym wyposażeniem jachtów w wielu innych krajach.

Współcześnie kotwica Danfortha jest najpopularniejszym rodzajem kotwicy, wykorzystywanym przez żeglarzy na całym świecie. Charakteryzuje się doskonałym stosunkiem siły trzymania do masy, która jest dość niewielka. Dzięki składanej konstrukcji łatwiej ją przechowywać i transportować. Zajmuje w ten sposób mniej miejsca na pokładzie, nie zagrażając poruszającym się po nim osobom. Do tego produkowana jest z wytrzymałych materiałów, odznaczających się właściwościami antykorozyjnymi, więc może bez problemu pozostawać przez wiele lat nawet w trudnych warunkach środowiskowych. W każdej chwili można ją złożyć i włożyć do schowka, jej używanie jest zatem wyjątkowo łatwe, co może mieć duże znaczenie w momencie, kiedy żeglarzy zaskoczy zła pogoda.

Główne cechy kotwicy Danfortha

Skupiając się na wadach i zaletach kotwicy Danfortha, warto zaznaczyć, że w dużym stopniu zależą one od podłoża, na którym kotwica będzie pracować. Jak wspomnieliśmy wyżej, posiada ona doskonałą siłę trzymania, tym bardziej, jeśli uwzględni się małą masę. Kotwice Danfortha występują w wielu rozmiarach, dzięki czemu łatwo dopasować je do wielkości oraz potrzeb łodzi.
Zdecydowanie najlepiej kotwica Danfortha spisuje się na dnie piaszczystym, gdzie sam jej ciężar sprawia, że wchodzi głębiej w podłoże. Podobne rezultaty osiągniemy przy błocie – kotwica zanurzy się głęboko. Przy działaniu coraz większej siły najpierw zacznie się wlec po dnie, a dopiero potem nastąpi jej zerwanie.

Jeżeli chodzi o wady kotwicy Danfortha, należy wymienić przede wszystkim możliwość zbierania się na niej materiału z dna. Może to nieco utrudniać użytkowanie na obszarach, gdzie takie podłoże występuje regularnie. Kotwica Danfortha nie jest zatem polecana do dna obficie porośniętego wodorostami. Nie okaże się także najlepszym wyborem, jeśli łódź często pływa w rejonie, gdzie podłoże akwenu wodnego ma charakter skalisty. Przy takim dnie łapy mogą nie pracować optymalnie i najlepiej zastosować inny typ kotwicy.

Są to jednak niewielkie mankamenty, a zalety zdecydowanie dominują – z tego powodu kotwica Danfortha jest niezmiennie popularna od prawie 80 lat.

Posiadamy:

Dostawcy posiadają: