od 01.01 jesteśmy użytkownikami systemu KSeF.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze systemów montażowych do paneli fotowoltaicznych?

Prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych wpływa na wydajność, a tym samym na opłacalność instalacji solarnej. Dlatego też warto zwrócić uwagę na każdy element związany z konstrukcją, począwszy od wyboru samych paneli, aż po ich fachowe zamocowane. Bardzo istotne są również systemy montażowe paneli fotowoltaicznych. Na co zwrócić uwagę, wybierając konkretny rodzaj? Dowiedz się z naszego wpisu.

Stabilność i bezpieczeństwo montażu

Wybierając systemy montażowe paneli fotowoltaicznych, należy zwrócić uwagę na ich jakość, ale też solidność. Dobrej klasy produkty powinny być wykonane z wysokogatunkowych materiałów, takich jak aluminium czy stal nierdzewna. Zastosowanie tego rodzaju tworzyw zapewnia stabilność, a także wytrzymałość konstrukcji, jak również gwarantuje bezpieczeństwo montażu i pewność, że nie dojdzie do oderwania się paneli oraz ich upadku z dachu. Ponadto materiały powinny być również pokryte specjalną powłoką antykorozyjną, zabezpieczającą instalację przed rdzewieniem pod wpływem niekorzystnych warunków pogodowych, takich jak deszcz, śnieg, silny wiatr czy mgła. Ochrona antykorozyjna jest istotna nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim funkcjonalnych.

Dopasowanie do rodzaju dachu i gruntu

Podczas doboru systemu montażowego, należy również wziąć pod uwagę jego dopasowanie do powierzchni, na której zamocowana zostanie instalacja. Innego rodzaju system będzie pasował do paneli instalowanych na dachu, a inny do tych na ziemi czy też betonie. Należy również zdecydować się na właściwy model w zależności od rodzaju dachu. Mocowanie różni się w przypadku dachów płaskich czy skośnych, choć dostępne są również systemy uniwersalne, które pasują wszędzie. Istotne jest też właściwe dobranie systemu montażowego paneli fotowoltaicznych do pokrycia dachowego. W przypadku dachów skośnych o konstrukcji krokwiowej, zależnie od rodzaju pokrycia (blachodachówka, dachówka, blacha trapezowa albo blacha na rąbek stojący), należy zastosować specjalne, różniące się między sobą rodzaje uchwytów.

Odpowiednie obciążenie

Bardzo ważną kwestią jest także takie dopasowanie zacisków oraz stelaża, aby bez trudu utrzymały one odpowiednie obciążenie. Maksymalne dopuszczalne obciążenie panela fotowoltaicznego można znaleźć w informacji na temat wyrobu podanej przez producenta. Należy przy tym zwrócić uwagę, że obciążenie zależy m.in. od układu paneli (horyzontalnego albo wertykalnego), a także od wysokości ramy paneli.

Posiadamy:

Dostawcy posiadają:

 

Informujemy, że:

dnia 29.03  firma nie pracuje.

 

Prosimy o uwzględnienie powyższego w swoich planach zakupowych.