Ile energii rocznie mogą wyprodukować kolektory słoneczne?

Słońce stanowi w pełni ekologicznie i niewyczerpywalne z ludzkiego punktu widzenia źródło energii, które – co dla nas najważniejsze – dostępne jest dla wszystkich zupełnie za darmo. Aby móc z niego skorzystać trzeba tylko zamontować kolektory słoneczne na dachu swojego domu, połączyć je ze sobą odpowiednimi przewodami, a następnie całość podłączyć do konstrukcji falownika. W ten sposób uzyskamy instalację fotowoltaiczną, sprawiającą, że z dnia na dzień zaczniemy produkować darmową, własną energię elektryczną.

Jak dużo energii możemy uzyskać stosując kolektory słoneczne?

Ilość energii elektrycznej uzyskiwanej za pośrednictwem paneli fotowoltaicznych jest uzależniona od różnych czynników. Do najważniejszych z nich należy wielkość instalacji oraz miejsce jej usytuowania. Zgodnie z najpopularniejszymi szacunkami w tym zakresie, można przyjąć, że panel o mocy 1 kWp będzie w stanie w skali roku wyprodukować energię elektryczną z przedziału od 900 do 1100 kWh.

Efektywność pracy kolektorów słonecznych będzie oczywiście największa podczas ciepłych pór roku, kiedy działają one w pełnym słońcu, bez ryzyka zacienienia. Jeśli chodzi o Polskę, to maj jest miesiącem uważanym za optymalny w kontekście wydajności paneli fotowoltaicznych. Dzieje się tak, ponieważ kolektory słoneczne bazujące na krzemie najefektywniej wytwarzają energię w temperaturze wynoszącej ok. 25 stopni Celsjusza. Spadki temperatury względem tej wartości powodują, że do ogniw dociera mniejsza liczba fotonów. Wyższy, niż omawiany próg temperatury powoduje z kolei spadek wydajności związany z przegrzewaniem się paneli.

Ich długotrwała praca w takich warunkach w skrajnych przypadkach doprowadzić może nawet do przepalenia poszczególnych, najmocniej ogrzanych ogniw instalacji. W naszych rodzimych warunkach klimatycznych zjawisko to na szczęście praktycznie nie występuje. Do tej pory odnotowano zaledwie pojedyncze tego typu przypadki, które dla przeciętnego użytkownika nie powinny stanowić żadnej poważnej obawy. Jeżeli jednak do takiej sytuacji by doszło, należy pamiętać, ze wszystkie ogniwa kolektorów słonecznych są łączone ze sobą w sposób szeregowy lub równoległy, tworząc tym samym jedną całość. Oznacza to, że pojedyncze przepalone ogniwo wpłynie negatywnie na pracę całego panelu. Wówczas należy zlecić serwisowanie uszkodzonego modułu fachowcom, którzy wymienią wyeksploatowany podzespół, przywracając instalacji jej pełną wydajność.

Aby uzyskać wysoką sprawność kolektorów słonecznych, warto także dopilnować, aby znajdowały się one w miejscu dobrze wyeksponowanym dla promieni słonecznych. Podobnie jak z podzespołem uszkodzonym, jeśli pojedyncze ogniwo jest zacienione lub przykryte przez jakiś obiekt (np. śnieg lub liść), zaburzona zostaje praca całego modułu. Wybierając miejsce montażu dla paneli fotowoltaicznych, trzeba więc upewnić się, że przez istotną część dnia nie będzie ono zasłonięte drzewami lub budynkami znajdującymi się w najbliższym sąsiedztwie domu.

Jaką moc powinny posiadać kolektory słoneczne przeznaczone dla przeciętnej rodziny?

Powszechnie szacuje się, że na potrzeby typowej, 4-osobowej polskiej rodziny zużywana jest w skali roku energia elektryczna z przedziału od 2500 do 3500 kWh. Aby pozyskać tyle energii na przestrzeni 12 miesięcy, należy zainwestować w kolektory słoneczne o mocy wynoszącej 3 kWp. Instalacja fotowoltaiczna sprawdzi się zdecydowanie najlepiej, jeśli zostanie zastosowana w połączeniu z system grzewczym opartym na pompie ciepła. Wykorzystanie obu tych rozwiązań pozwoli uzyskać efekt synergii – energia wytworzona przez kolektory zostanie wykorzystana przez pompę, co przełoży się na oszczędność zarówno rachunków za prąd, jak i kosztów generowanych podczas zużywania energii cieplnej.

W internecie dostępnych jest wiele źródeł, które umożliwiają obserwowanie na bieżąco efektów działania kolektorów słonecznych o niejednolitej mocy, usytuowanych w różnych regionach Polski czy świata (np. serwis PVmonitor lub Sunny Portal). Dzięki nim można naocznie przekonać się o rzeczywistych parametrach poszczególnych instalacji tego typu, takich jak właśnie ilość energii elektrycznej wyprodukowanej i dostarczonej do gospodarstwa domowego.

Posiadamy:

Dostawcy posiadają: