od 01.01 jesteśmy użytkownikami systemu KSeF.

Rodzaje szekli żeglarskich

Szekle są klamrami wykonanymi ze stali o wzmocnionej wytrzymałości – najpopularniejszym rodzajem są elementy w kształcie litery U, ale często występują również takie wyglądem przypominające grecką literę Omega. Szekle nierdzewne otwiera się i zamyka przy pomocy specjalnej śruby. Wykorzystuje się je w wielu dziedzinach i gałęziach przemysłu, m.in. w żeglarstwie, transporcie, rolnictwie, budownictwie, w przemyśle ciężkim, motoryzacyjnym, a także w warsztatach, gdzie zapewniają stabilne oraz mocne połączenia.

Najpopularniejsze rodzaje szekli występujące na rynku

Aby szekle mogły pełnić swoją funkcję, muszą być wykonane z najlepszych materiałów przy zachowaniu obowiązujących norm oraz standardów. Powinny posiadać również odpowiedni współczynnik bezpieczeństwa. Potwierdzają to na ogół dołączone do nich certyfikaty i atesty. Producenci oferują w swoim asortymencie wiele rodzajów szekli do bardzo konkretnych zastosowań.

Możemy rozróżnić takie typy jak:

– szekle zwykłe oraz wzmacniane,

– szekle proste (łańcuchowe),

– szekle okrągłe (kotwiczne),

– szekle zatrzaskowe i dokręcane,

– szekle bez zabezpieczenia oraz z nakrętką zabezpieczającą

– szekle „Omega”.

Szekle typu U, czyli najpowszechniejsze na rynku, wykorzystywane są przeważnie do łączenia ze sobą elementów, które znajdują się na tej samej osi. Wykonane ze stali kwasoodpornej, mogą być odpowiednio wzmocnione, aby wytrzymywać znaczne obciążenia. Produkuje się je w wielu wymiarach, różniących się proporcjami szerokości do wysokości. Pozwala to na dopasowanie szekli do elementów, które mają łączyć. Odznaczają się właściwościami antykorozyjnymi, a zatem mogą być wykorzystywane w środowisku morskim, w najbardziej skrajnych warunkach atmosferycznych. Można je znaleźć w silnikach statków, samolotów oraz ciężkich pojazdów.

Szekle typu Omega ze sworzniami śrubowymi mogą występować z zabezpieczeniem lub bez. Stosuje się je do łączenia zakończonych okiem lin z takimi elementami jak haki czy śruby z uchem. Niezwykle istotną zaletą tego typu szekli jest ich odporność na siły działające z rozmaitych kierunków. Dzięki tej właściwości są wyjątkowo uniwersalnymi łącznikami. Podobnie jak szekle typu U, produkuje się je w wielu wariantach rozmiarowych. Mogą być lżejsze i nieco mniej wytrzymałe, jeżeli ich niższa waga jest pożądana, bądź też dodatkowo wzmocnione.

Inne rodzaje szekli stosowanych w przemyśle

W asortymencie sklepów można również spotkać szekle skręcone, czyli takie, których ucho skręcone jest o 90 stopni. Konstrukcja umożliwia łączenie elementów prostopadle do siebie bez tworzenia dodatkowego obciążenia.

Szekle płaskie stosuje się natomiast w przypadku działania mniejszych sił. Są stosunkowo tanie w produkcji, więc wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie niezbędne okażą się oszczędności. Należy jednak pamiętać, że przy większych obciążeniach, powinno się zamienić je na szekle kute.

Snapszekle to innowacyjne elementy umożliwiające szybkie i proste mocowanie, które można wykonać za pomocą jednej ręki. W tych elementach przetyczka nie może się zgubić, co jest dodatkowym atutem, zwłaszcza na jachcie. Zaprojektowane są w sposób, który eliminuje ryzyko uszkodzenia liny.

Na łodziach można spotkać także szekle fałowe, posiadające specjalny bolec poprzeczny wewnątrz ucha, utrzymujący je w odpowiedniej pozycji na zakończeniu fału.

Do obsługi tych elementów najczęściej stosuje się szeklownik – jest to klucz, który poradzi sobie z każdym rodzajem szekli, niezależnie od stopnia dokręcenia. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli, w różnych kształtach, oferujących dodatkowe funkcjonalności. Na ogół wykonane są ze wzmocnionej stali nierdzewnej, odpornej na działanie substancji chemicznych oraz niesprzyjających warunków pogodowych.

Poza mocowaniem lin oraz łańcuchów szekle można wykorzystać do holowania, przenoszenia i podnoszenia towarów, montowania płotów czy barierek, wieszania banerów reklamowych, mocowania kotew oraz do wielu innych zastosowań ogólnych. Ważne jest, aby w każdym przypadku udało się dobrać szeklę o parametrach odpowiednich do warunków, w których ma pracować.

Posiadamy:

Dostawcy posiadają: