Ile kosztuje instalacja solarna?

Instalacja solarna to system, który cieszy się coraz większą popularnością. Dzieje się tak, ponieważ kolektory słoneczne są rozwiązaniem bardzo ekologicznym, a w dłuższej perspektywie czasu – również ekonomicznym. Oprócz tego można je zainstalować na różnego rodzaju budynkach. Warto dodać, że w kwestii takiej jak instalacja solarna cena zależy od wielu czynników. Poniżej opiszemy najważniejsze z nich.

Cena instalacji solarnej

Całkowity koszt systemu solarnego jest uzależniony przede wszystkim od wielkości nieruchomości, na której technologia ma być wykorzystywana, rozmiarów instalacji, a także typu i kąta nachylenia dachu. Koszty za materiały potrzebne do stworzenia optymalnej instalacji solarnej dla rodziny czteroosobowej w przypadku zastosowania kolektorów płaskich kształtują się obecnie na poziomie ok. 8000 – 10000 zł. Podobny pod względem efektywności zestaw z kolektorami próżniowymi to wydatek droższy o ok. 2500 – 3000 zł (należy zorientować się również, czy cena zawiera kompleksowy zestaw montażowy). Do ceny trzeba doliczyć też koszty montażu, który zależy głównie od: złożoności systemu, metody poprowadzenia przewodów, sposobu połączenia z obecną instalacją ciepłowniczą, umiejscowienia kolektorów, a także doświadczenia ekipy roboczej. W zależności od wymienionych elementów, cena montażu waha się w granicach od ok. 1500 do nawet 4000 zł netto.

Osoby, którym zależy na ekonomicznym podejściu do inwestycji, powinny przemyśleć zakup gotowej instalacji solarnej. Takie rozwiązanie wypada korzystniej w porównaniu do zakupu pojedynczo wybieranych elementów systemu, często ten typ oferty zawiera również dłuższy okres gwarancji. Co więcej, komponenty wchodzące w skład gotowych zestawów są kompatybilne, dzięki czemu nie występują problemy związane z niedopasowaniem poszczególnych części – np. zbyt duża powierzchnia kolektorów w stosunku do pojemności urządzenia podgrzewającego wodę.

Instalacja solarna – czy to się opłaca?

System solarny jest dosyć kosztowny, ale według wielu prognoz zwraca się już nawet po kilku latach użytkowania. Wszystko zależy od rodzaju wykonanej instalacji, liczby osób, która z niej korzysta, wydajności kolektora oraz stopień ograniczenia poprzedniej instalacji grzewczej. Według szacunków, system solarny opłaca się najbardziej, jeśli w budynku znajduje się ponad 4 domowników. Inwestycja zwróci się też najszybciej w przypadku, kiedy współdziała lub zastępuje instalacje elektryczne, a później, gdy odciąża ogrzewanie olejem opałowym lub gazem. Najdłuższy okres zwrotu nastąpi, gdy solary mają zastąpić klasyczną metodą ogrzewania węglowego. Przed kupnem instalacji solarnej warto dowiedzieć się, czy jest możliwe uzyskanie dofinansowania na dogodnych warunkach. Dotacje można otrzymać z krajowych programów albo skorzystać z preferencyjnych form kredytowania. O dofinansowanie może zabiegać każda osoba, do której prawnie należy dana nieruchomość, a także wspólnoty mieszkaniowe, które mają w planach montaż systemów solarnych na obiektach wielorodzinnych.

Na co zwrócić uwagę wybierając instalację solarną?

System solarny służy użytkownikom przez wiele lat i jest dosyć sporą inwestycją, dlatego przed wybraniem konkretnego rozwiązania warto dobrze przemyśleć jego zakup. Dobór dedykowanego systemu powinien być zależny przede wszystkim od średniego dziennego poboru ciepłej wody, liczby osób korzystających z instalacji oraz ich indywidualnych preferencji. Podczas poszukiwań optymalnego rozwiązania dobrze skorzystać z oferty firm, które oferują wiele rodzajów instalacji solarnych, elementów montażowych i dodatkowej aparatury, która może mieć wpływ na użytkowanie całego systemu.

Na szczęście, na rynku dostępny jest bogaty asortyment, będący odpowiedzią na rosnące wymagania oraz świadomość klientów. Oprócz tego elementy instalacji są odporne warunki atmosferyczne. Warto dodać, że profesjonalna firma zapewni także pomoc i fachowe doradztwo ze strony doświadczonych pracowników, zagwarantuje konkurencyjne ceny, a także precyzyjną wycenę całości zamówienia.

 

Posiadamy:

Dostawcy posiadają:

Z uwagi na pandemię koronawirusa COVID-19 od dnia 16-03-2020
(do odwołania) wprowadzamy dodatkowe środki zapobiegawcze:

  1. Dział obsługi bezpośredniej klientów detalicznych i biznesowych zostaje zamknięty – zamówienia przyjmujemy tylko drogą elektroniczną oraz telefonicznie.
  2. Transport dostaw – towar będzie dostarczony tylko firmami zewnętrznymi.
  3. Odbiór towaru – będzie możliwy tylko po wcześniejszym ustaleniu
    z działem handlowym.
  4. Formy płatności – możliwe tylko przelew, bądź przedpłata (brak płatności gotówkowych).
  5. Biura sprzedażowe pracują w trybie dyżurowym i zdalnym. Oznacza to, że przygotowanie ofert lub odebranie telefonu może potrwać odrobinę dłużej, niż zazwyczaj. Liczymy na Państwa wyrozumiałość i zrozumienie.