Jak zmierzyć gwint calowy?

Gwint calowy to jeden z elementów śruby, dzięki której mocujemy do siebie dwie płaszczyzny. Rozmiar gwintu calowego opisuje się według nieco innego systemu metrycznego – za pomocą cali, dlatego często zdarzają się problemy z doborem tego właściwego. W sytuacji, gdy nie wiemy, jaki rozmiar będzie odpowiedni, należy dokonać skrupulatnych pomiarów średnicy oraz skoku danego gwintu. Jak to zrobić i jakie urządzenia okażą się nam do tego niezbędne?

Mierzenie długości oraz średnicy gwintu

Przed przystąpieniem do pomiarów należy zaopatrzyć się w suwmiarkę, dzięki której każdy wymiar będzie precyzyjnie zmierzony. Do jej najważniejszych zalet zalicza się łatwość obsługi oraz możliwość zaoszczędzenia sporo czasu. Nie ma dużego znaczenia rodzaj tego urządzenia, choć z pewnością dodatkowym udogodnieniem jest możliwość odczytów elektronicznych. Niezwykle ważna jest natomiast dokładność pomiarów najlepiej, aby wynosiła do ±0,05 mm. Różnice powyżej tej wartości mają już wpływ na nieprawidłowy wynik, a tym samym dopasowanie mocowanych elementów.

Mierzenie średnicy gwintu przy użyciu suwmiarki okazuje się niezwykle proste. Należy złapać gwint od góry w specjalne szczęki wewnętrzne suwmiarki i przesunąć tak, aby dokładnie przylegały do jego najszerszej części. Ukazany na miarce lub elektronicznym czytniku wynik to właśnie średnica. Do mierzenia gwintu czy też otworu wewnętrznego posłużą z kolei mniejsze, wewnętrzne szczypce. Są one krótsze, dlatego powinno się zwrócić szczególną uwagę na sposób ich ułożenia, tak, aby dokładnie przylegały do mierzonej powierzchni. Równie ważna, jak średnica okazuje się także długość gwintu. Mierzymy ją, przykładając suwmiarkę od płaskiego końca gwintu, aż po tak zwany stożek czy też kulę. Źle zmierzona śruba może okazać się finalnie zbyt krótka lub zbyt długa, co może przyczynić się do licznych usterek.

Pomiar skoku gwintu calowego

Kolejną wartością niezbędną do uzyskania pełnego rozmiaru gwintu calowego jest tak zwany skok gwintowy. Możemy dokonać tego zarówno wspomnianą suwmiarką, jak i specjalnym wzorcem. W pierwszym przypadku należy ułożyć śrubę na płasko oraz umieścić szczęki urządzenia w taki sposób, by ich końcówki przylegały do dwóch sąsiadujących ze sobą wierzchołków gwintu. Wierzchołek to krawędzie czy też zwoje, otaczające spiralnie całą powierzchnię gwintu.

Można też skorzystać ze specjalnego wzorca gwintu, czyli prostego, manualnego urządzenia wyposażonego w paski z ząbkami o różnym rozstawieniu. W celu dokonania pomiaru wybiera się odpowiedni szablon wśród dziesiątek płaskich mierników i przykłada aż do momentu, gdy znajdziemy ten pasujący idealny. Na wybranym wzorcu znajduje się dokładny wymiar gwintu.

Na ostateczny typ gwintu calowego wpływają dwie powyższe wartości. Nazwę śruby uzyskamy, porównując otrzymane rezultaty z danymi zawartymi w specjalnej tabeli rozmiarów. Warto pamiętać o tym, że większość dostępnych na rynku gwintów produkuje się masowo, dlatego ich rozmiar na opakowaniu może nieco odbiegać od rzeczywistego. Na szczęście zawsze można dokonać bardzo dokładnego pomiaru dzięki prostym w obsłudze urządzeniom.

 

Posiadamy:

Dostawcy posiadają: