od 01.01 jesteśmy użytkownikami systemu KSeF.

Jak działa przydomowa elektrownia wiatrowa?

Z biegiem rosnącego zainteresowania odnawialnymi źródłami energii zarówno domowe elektrownie słoneczne, jak i przydomowe elektrownie wiatrowe skupiają na sobie coraz więcej uwagi prywatnych inwestorów. O ile jednak pierwszy ze wspomnianych rodzajów pozyskiwania prądu jest już bardzo powszechnie stosowany w polskich domach i nie brakuje o nim informacji w różnych mediach, drugi wciąż stanowi rozwiązanie rzadko prezentowane szerszej publiczności.

Przydomowa elektrownia wiatrowa – konstrukcja

Zanim przejdziemy do właściwego opisu działania przydomowych elektrowni wiatrowych, poświęćmy chwilę na opis ich budowy. Najistotniejszym elementem instalacji tego rodzaju jest turbina, dzięki której możliwe staje się pozyskanie ze strugi powietrza energii mechanicznej. Od specyfiki tej części elektrowni uzależnione są je finalne właściwości, w tym przede wszystkim zapewniana moc oraz prędkość obrotowa.
Turbina przydomowej elektrowni wiatrowej wyposażona jest najczęściej w wirnik składający się z trzech łopat. Całość osadza się na wolnoobrotowym wale, przekazującym obroty do wału szybkoobrotowego za pośrednictwem skrzyni przekładniowej. Wał szybkoobrotowy posiada z kolei połączenie z wałem generatora, umieszczonym w gondoli zawierającej także inne elementy wymagane do poprawnej pracy urządzenia, w tym m.in. hamulec tarczowy czy też układ chłodzenia oraz smarowania. Zarówno wirnik, jak i gondola przemieszczane są w stronę, z której nawiewa wiatr poprzez wykorzystanie zębatej przekładni oraz silnika.

Rodzaje i zasada działania przydomowych elektrowni wiatrowych

Specyfika pracy przydomowych elektrowni wiatrowych w swojej istocie nie różni się specjalnie od zasady działania domowych elektrowni słonecznych. W obu przypadkach zachodzi bowiem proces przekształcenia określonego rodzaju energii pochodzącej z przyrody na energię elektryczną. Instalacje bazujące na siłach tego rodzaju muszą być doskonale przystosowane do zmiennych warunków otoczenia, panujących na danym terenie. W związku z tym stosowane współcześnie przydomowe wiatraki odznaczają się bardzo wysokim zaawansowaniem technicznym w zakresie swojej aerodynamiki, co przekłada się na możliwość ich efektywnej pracy przy różnych prędkościach wiatru.
Elektrownie wiatrowe stosowane na użytek osób prywatnych podobnie jak domowe elektrownie słoneczne dzielą się na różne rodzaje. Do dwóch najważniejszych należą te z wirnikami o osi poziomej lub pionowej. Pierwszy z typów urządzenia musi być wyposażony w mechanizm ustawiający konstrukcję pod odpowiednim kątem względem kierunku wiatru. Drugi natomiast pracuje efektywnie bez względu na stronę, z której nawiewa wiatr oraz jest w dużo większym stopniu odporny na strumienie o bardzo wysokiej sile.

Domowa elektrownia słoneczna a jej wiatrowy odpowiednik – szybkość zwrotu z inwestycji

Mimo że domowe elektrownie słoneczne są częściej eksploatowane w skali roku, niż turbiny wiatrowe, czas, w jakim inwestycja w nie się zwróci jest zwykle dłuższy – następuje na ogół w okresie od 6 do 10 lat w przypadku modułów relatywnie nowoczesnych oraz w okresie sięgającym nawet 15 lat dla ich odpowiedników starszej generacji. Jeśli chodzi z kolei o przydomowe elektrownie wiatrowe, okres zwrotu z inwestycji wynosi często poniżej 6 lat. Oczywiście bezwzględnym warunkiem uzyskania takiego efektu będzie ulokowanie ich w optymalnej dla ich specyfiki przestrzeni. W przeciwnym wypadku zwrot ten może nastąpić o wiele później lub nie mieć miejsca nigdy.

Posiadamy:

Dostawcy posiadają: