Zastosowanie profili trapezowych w fotowoltaice

Jednym z rodzajów blach profilowanych służących do krycia dachów jest blacha trapezowa. Materiał ten ma kilka istotnych zalet, które wpływają na jego popularność – niska cena, łatwe użytkowanie, dobra wytrzymałość i estetyczny wygląd. Osoby zajmujące się montażem systemów fotowoltaicznych zazwyczaj chwalą sobie pracę z pokryciem dachowym z tego typu blachy. Doskonale dopasowuje się do niej profil trapezowy aluminiowy, który w wielu instalacjach stanowi podstawę paneli solarnych.

Gdzie montuje się panele fotowoltaiczne?

profil trapezowy aluminiowy
W fotowoltaice rozróżniamy cztery sposoby montażu instalacji. Wybór optymalnego rozwiązania zależy od położenia domu, poziomu nasłonecznienia poszczególnych stref, rodzaju dachu czy przeszkód terenowych. Panele powinny być ułożone tak, aby absorbować jak największą ilość promieniowania słonecznego i jednocześnie opierać się wszystkim warunkom atmosferycznym. Sposoby montażu solarów są następujące:

 • na dachu płaskim – najczęściej solary umieszcza się na dachach budynków. W tym przypadku korzysta się z systemów bezinwazyjnych. Poszczególne panele mogą być układane pionowo (obok siebie) lub poziomo (jeden nad drugim),
 • na dachu skośnym – w zależności od pokrycia dachowego do montażu instalacji wykorzystuje się różne mocowania. Inną podstawę stosuje się do blachodachówki, inną do dachówki, rąbka stojącego czy blachotrapezu,
 • na gruncie – sposób wykorzystywany, gdy warunki zabudowy nie pozwalają umieścić instalacji na dachu oraz w sytuacji, w której wykorzystywana jest duża liczba paneli fotowoltaicznych,
 • inne formy – solary można umieszczać również na ścianach budynków, tworzyć z nich wszelkiego rodzaju zadaszenia lub układać je na tzw. trackerach śledzących położenie słońca.

Na co zwrócić uwagę mocując profil trapezowy aluminiowy?

blachowkręt do blachy trapezowej l25 mm bimetal
Blacha trapezowa najczęściej występuje na dachach skośnych. Poszczególne typy tego materiału mogą różnić się od siebie m.in. wysokością profilu. Przymierzając się do montażu instalacji fotowoltaicznej, należy zwrócić uwagę na grubość blachy – panele zazwyczaj mocuje się, gdy ma ona min. 0,5 mm. Solary w takim przypadku umieszczamy wykorzystując profil trapezowy aluminiowy. Dobierając go należy pamiętać o tym, że każdy element instalacji fotowoltaicznej, znajdujący się na zewnątrz budynku, powinien być wykonany z materiałów odpornych na działanie czynników atmosferycznych lub odpowiednio zabezpieczony przed szkodliwym wpływem wilgoci i promieniowania słonecznego.
Jeśli zgromadzimy odpowiednie elementy montażowe, samo umocowanie paneli fotowoltaicznych w oparciu o profil trapezowy aluminiowy nie powinno stanowić problemów. Do części montażowych wykorzystywanych w przypadku solarów zaliczamy m.in.: klemy, łączniki, wsporniki, uchwyty, nakrętki i śruby. Podczas instalacji warto zwracać uwagę na detale, np. przed wkręceniem śrub dwugwintowych należy sprawdzić, czy znajdująca się na nich uszczelka dobrze leży. Takie szczegóły często decydują o efektywnym funkcjonowaniu całego systemu fotowoltaicznego oraz odpowiednim zabezpieczeniu pokrycia dachowego po ingerencji w jego szczelność.

Posiadamy:

Dostawcy posiadają:

Z uwagi na pandemię koronawirusa COVID-19 od dnia 16-03-2020
(do odwołania) wprowadzamy dodatkowe środki zapobiegawcze:

 1. Dział obsługi bezpośredniej klientów detalicznych i biznesowych zostaje zamknięty – zamówienia przyjmujemy tylko drogą elektroniczną oraz telefonicznie.
 2. Transport dostaw – towar będzie dostarczony tylko firmami zewnętrznymi.
 3. Odbiór towaru – będzie możliwy tylko po wcześniejszym ustaleniu
  z działem handlowym.
 4. Formy płatności – możliwe tylko przelew, bądź przedpłata (brak płatności gotówkowych).
 5. Biura sprzedażowe pracują w trybie dyżurowym i zdalnym. Oznacza to, że przygotowanie ofert lub odebranie telefonu może potrwać odrobinę dłużej, niż zazwyczaj. Liczymy na Państwa wyrozumiałość i zrozumienie.