Jak poprawnie uszczelnić instalację fotowoltaiczną?

Chociaż kleje, uszczelki, śruby czy mocowania to drobne i z pozoru nieistotne elementy instalacji fotowoltaicznej, to od ich prawidłowego wykorzystania oraz jakości zależy niejednokrotnie efektywne działanie całego systemu. Mają również wpływ na bezpieczeństwo związane z funkcjonowaniem instalacji, a także chronią budynek przed uszkodzeniami, które mogą powstać wskutek oddziaływania czynników atmosferycznych. Najlepsi instalatorzy wiedzą, że uszczelki do systemów solarnych oraz części montażowe wykorzystywane w fotowoltaice muszą być odporne na działanie ekstremalnych temperatur czy wilgoci i być na tyle trwałe, żeby służyć w doskonałym stanie przez bardzo długi czas.

Skuteczna izolacja z wykorzystaniem śrub i uszczelki EPDM M10 do systemów solarnych

uszczelki EPDM M10 do systemów solarnych
Jeśli w przypadku montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku narusza się pokrycie dachowe, należy zadbać o to, żeby dobrze uszczelnić miejsca, w którym znalazły się punkty mocowania np. paneli solarnych. Jakakolwiek szczelina czy niezałatana dziura może prowadzić do przecieków, gromadzenia się wilgoci i poważnych uszkodzeń wewnątrz domu. Woda musi być więc skutecznie zatrzymywana na dachu.
Zazwyczaj do mocowania paneli solarnych na dachu wykorzystuje się wykonane ze stali nierdzewnej dwugwintowe śruby wyposażone w specjalne podkładki. Są to uszczelki EPDM M10 do systemów solarnych. Gwarantują idealną izolację w wysokich temperaturach pracy i zachowanie elastyczności w temperaturach ujemnych. Znakomicie znoszą również długie oddziaływanie wody. Śruby z podkładkami tego typu najczęściej stosuje się na dachach skośnych ze wspornikiem do blachodachówki i pokryć bitumicznych. Wszelkie dodatkowo powstałe szczeliny można wypełnić za pomocą np. pasty dekarskiej.
Zawsze jednym z największych wyzwań podczas montażu systemu solarnego jest odpowiednie uszczelnienie przejścia śruby przez pokrycie dachowe. Aby stosowane uszczelki EPDM m10 do systemów solarnych zawsze gwarantowały idealną izolację połączenia i nie przepuszczały ani kropli wody, należy wybierać wyłącznie egzemplarze wysokiej jakości. Użycie niewłaściwych komponentów mocujących instalację fotowoltaiczną do dachu może wiązać się z koniecznością jej demontażu oraz kosztowną naprawą dachu.

Izolacja przewodów instalacji fotowoltaicznej

Podobnie, jak w przypadku uszczelki EPDM m10 do systemów solarnych, która ma zastosowanie w mocowaniach instalacji do pokrycia dachowego, tak i izolacja przewodów również powinna stać na najwyższym poziomie. Przewody odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie całego systemu. Kable, np. te prowadzone na zewnątrz budynku od paneli słonecznych do falownika, powinny być przystosowane do pracy w ekstremalnych warunkach atmosferycznych. Oddziałuje na nie promieniowanie słoneczne, deszcz, śnieg, mróz i wysokie temperatury. Najlepsze modele przewodów wyróżniają się podwójną izolacją. Należy pamiętać również o odpowiednim uszczelnieniu otworów, z których wychodzą kable. To istotne zwłaszcza w przypadku dachów płaskich, gdzie stojąca woda w miejscu łączenia kabli może powodować poważne uszkodzenia.
Podsumowując, podczas montażu instalacji fotowoltaicznej duże znaczenie ma nie tylko kąt nachylenia paneli, właściwe poprowadzenie przewodów czy umiejscowienie samych solarów, ale i najdrobniejsze połączenia pomiędzy poszczególnymi komponentami. Dbając o maksymalną izolację oraz szczelność mocowań można uniknąć wielu kosztownych napraw i tym samym zagwarantować sobie wydajną pracę systemu fotowoltaicznego przez wiele lat.

Posiadamy:

Dostawcy posiadają:

Z uwagi na pandemię koronawirusa COVID-19 od dnia 16-03-2020
(do odwołania) wprowadzamy dodatkowe środki zapobiegawcze:

  1. Dział obsługi bezpośredniej klientów detalicznych i biznesowych zostaje zamknięty – zamówienia przyjmujemy tylko drogą elektroniczną oraz telefonicznie.
  2. Transport dostaw – towar będzie dostarczony tylko firmami zewnętrznymi.
  3. Odbiór towaru – będzie możliwy tylko po wcześniejszym ustaleniu
    z działem handlowym.
  4. Formy płatności – możliwe tylko przelew, bądź przedpłata (brak płatności gotówkowych).
  5. Biura sprzedażowe pracują w trybie dyżurowym i zdalnym. Oznacza to, że przygotowanie ofert lub odebranie telefonu może potrwać odrobinę dłużej, niż zazwyczaj. Liczymy na Państwa wyrozumiałość i zrozumienie.