Sposoby łączenia szyn montażowych w fotowoltaice

Ekrany fotowoltaiczne to stosunkowo drogie i delikatne elementy. W związku z tym tylko odpowiednie przeprowadzenie ich montażu może zapewnić bezpieczne użytkowanie. Jednym z etapów mocowania, na który należy zwrócić szczególną uwagę, jest łączenie szyn montażowych. Podpowiadamy jak zrobić to poprawnie i jakie akcesoria będą potrzebne do tego zadania.

Akcesoria do łączenia szyn montażowych

łącznik do szyn montażowychSzyny montażowe to elementy, do których mocowane są panele fotowoltaiczne. Zapewniają konstrukcji stabilność i chronią panele przed porwaniem przez wiatr. Często mają skomplikowany kształt przekroju, który pozwala na prowadzenie i mocowanie do nich ekranów. Niestety najczęściej występują w odcinkach o długości około dwóch metrów. To sprawia, że przy większych połaciach dachowych potrzebne jest ich łączenie.
Dla zapewnienia odpowiedniej sztywności konstrukcji oraz trwałego mocowania najczęściej stosuje się łącznik do szyn montażowych. Ten element przeznaczony jest do scalenia ze sobą konkretnych typów szyn o jednakowych przekrojach i rozmiarach. Najczęściej wykonuje się go z tego samego materiału co profile, czyli z aluminium lub stali. W zależności od typu konstrukcji może być w formie kątownika lub ceownika.
Każdy łącznik do szyn montażowych wyposażony jest w dwa otwory, które umożliwiają zamontowanie go za pomocą śrub. Każdy z dwóch kompletów elementów złącznych przykręcany jest do innej z sąsiadujących szyn. W zależności od typu konstrukcji i jej ciężaru, do montażu mogą być wykorzystywane śruby M8 lub M10. Inne średnice otworów stosowane są sporadycznie.

Jakie cechy musi mieć łącznik do szyn montażowych?

Nie zawsze elementy złączne są dodawane do zestawu, dlatego może się pojawić potrzeba samodzielnego doboru tych elementów. Wybierając łącznik do szyn montażowych, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego wymiary. Powinien być dopasowany do przekroju profili, jakie stosowane są w konstrukcji. Zaleca się, żeby ten element był tylko nieznacznie szerszy od szyn. Umożliwia to swobodny montaż i jednocześnie gwarantuje brak luzów, co ma wpływ na sztywność całej konstrukcji.
Warto zwrócić także uwagę na trwałość danego elementu. Łączniki powinny być wykonane z wysokiej jakości metalu. Warto postawić na elementy o sporej grubości i dodatkowo zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi. Najlepiej sięgnąć po łączniki z certyfikatem jakości i potwierdzonym przeznaczeniem do konstrukcji fotowoltaicznych.

Na co uważać podczas montażu konstrukcji fotowoltaicznej?

klema środkowa do paneli fotowoltaicznych - fotowoltaikaŁącznik do szyn montażowych będzie potrzebny podczas montażu całej konstrukcji, dlatego warto przypomnieć kilka zaleceń montażowych. Jeśli samodzielnie kompletujemy zestaw, należy zwrócić uwagę na jakość oraz właściwy dobór poszczególnych jej części. Dotyczy to zarówno konstrukcji nośnej, jak i całego okablowania wraz z podłączeniem do sieci. W przypadku połaci dachowych konstrukcja nie może być mocowana do krawędzi dachu, a elementy mogą być położone minimum 20 cm od brzegu połaci. Wszelkie prace na wysokości trzeba przeprowadzać w szelkach bezpieczeństwa lub innych zabezpieczeniach.

Posiadamy:

Dostawcy posiadają:

Z uwagi na pandemię koronawirusa COVID-19 od dnia 16-03-2020
(do odwołania) wprowadzamy dodatkowe środki zapobiegawcze:

  1. Dział obsługi bezpośredniej klientów detalicznych i biznesowych zostaje zamknięty – zamówienia przyjmujemy tylko drogą elektroniczną oraz telefonicznie.
  2. Transport dostaw – towar będzie dostarczony tylko firmami zewnętrznymi.
  3. Odbiór towaru – będzie możliwy tylko po wcześniejszym ustaleniu
    z działem handlowym.
  4. Formy płatności – możliwe tylko przelew, bądź przedpłata (brak płatności gotówkowych).
  5. Biura sprzedażowe pracują w trybie dyżurowym i zdalnym. Oznacza to, że przygotowanie ofert lub odebranie telefonu może potrwać odrobinę dłużej, niż zazwyczaj. Liczymy na Państwa wyrozumiałość i zrozumienie.