Do czego wykorzystać śruby calowe?

W dzisiejszych czasach praktycznie nie istnieje urządzenie lub konstrukcja, która nie miałaby chociaż jednej śrubki. Większość osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, jak istotną rolę odgrywają te niewielkie elementy. Warto wiedzieć, że jednym z najbardziej powszechnych rodzajów wkrętów są właśnie śruby calowe. Gdzie znajdują zastosowanie?

Charakterystyka i zastosowanie śrub calowych

Śruby stalowe calowe mają gwinty mierzone według jednostek imperialnych – cali. Śruby te najczęściej spotyka się w hydraulice oraz instalatorstwie gazowym. Pomimo że ich wykorzystanie w tych branżach jest standardem, przed wymianą wkrętów warto upewnić się, czy w danym przypadku zastosowano właśnie śruby calowe, czy może metryczne. Wkręcanie na siłę niepasujących śrub może skutkować uszkodzeniami gwintów, a nawet całych elementów.

śruba calowa

Pręty gwintowane wykorzystywane w ramach hydrauliki i gazownictwa dzieli się, ze względu na ich oznakowanie, na dwa podstawowe typy: W (tzw. gwinty Whitwortha), określające zewnętrzną średnicę gwintowania oraz G (gwinty rurowe walcowe), w których wielkość gwintu dotyczy wewnętrznej średnicy rury. W powyższych oznaczeniach wyróżnia się głównie dwa detale: rozmiar średnicy gwintu oraz liczbę zwojów mieszczących się na obszarze jednego cala gwintowania. Jeśli chodzi o drugie kryterium, wyodrębnia się także bardziej ogólne oznakowania, bazujące na podziale przyjętym w ramach amerykańskich norm. Na rynku najczęściej spotkać można śruby oznaczone symbolami UNC, UNF, UNEF, BA, BSW, NPT. Najpopularniejsze wkręty calowe, oznaczone symbolem UNC mają normalny gwint, liczony w calach. Z kolei śruby calowe oznakowane symbolem UNF są adekwatne do gwintów drobnozwojnych w przypadku śrub z gwintem metrycznym, a szczegółowiej przedstawia się to następująco:

 • UNC to gwinty zunifikowane, zwykłe, najczęściej posiadające średnicę nie większą niż 4 cale. Stosowane są głównie do celów związanych z dużą prędkością pracy, do zadań narażonych na małe defekty mechaniczne.
 • UNF są gwintami zunifikowanymi, drobnozwojnymi, których średnica wynosi zazwyczaj 1,5 cala. Wykorzystuje się je najczęściej do obszarów wymagających małej głębokości skręcania oraz tam, gdzie nie mogą sprostać mniej rozciągliwe gwinty UNC.
 • UNEF to gwinty zunifikowane, bardzo drobnozwojne, o średnicy do 27/16 cala. Stosuje się je zwłaszcza do prac o diametralnie niskiej głębokości skręcania, np. do przewodów o szczególnie cienkich bokach.
 • UN, czyli gwinty zunifikowane o stałej podziałce i skoku uprzywilejowanym. Wykorzystywane są do czynności, w przypadku których powyżej opisane gwinty nie spełniają norm technicznych.

Na wkręty calowe można natrafić także w motoryzacji, narzędziach elektrycznych i sprzętach gospodarstwa domowego, są również zaliczane do najczęściej używanych śrub stosowanych w maszynach i pojazdach produkowanych w USA. Warto dodać, że calowe pręty gwintowane posiadają maszyny marki Harley Davidson, a także wyposażenie fotograficzne, takie jak statywy.

Gdzie warto kupować śruby calowe?

Wszelkiego rodzaju wkręty calowe dobrze jest kupować w profesjonalnym sklepie oferującym elementy złączne. Wtedy mamy pewność, że nowy nabytek wykonany jest z materiału wysokiej jakości i spełni indywidualne oczekiwania. Co więcej – zazwyczaj można spodziewać się dużo lepszych cen, niż w przypadku takich samych produktów dostępnych w sklepach ogólnych lub stacjonarnych, co jest szczególnie ważne podczas dużych zakupów hurtowych. Istotną zaletą zakupów w specjalistycznym sklepie jest także możliwość uzyskania fachowej porady i skonsultowania wszelkich wątpliwości. Doświadczeni pracownicy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania i pomogą w wyborze optymalnego rozwiązania.

Posiadamy:

Dostawcy posiadają:

Z uwagi na pandemię koronawirusa COVID-19 od dnia 16-03-2020
(do odwołania) wprowadzamy dodatkowe środki zapobiegawcze:

 1. Dział obsługi bezpośredniej klientów detalicznych i biznesowych zostaje zamknięty – zamówienia przyjmujemy tylko drogą elektroniczną oraz telefonicznie.
 2. Transport dostaw – towar będzie dostarczony tylko firmami zewnętrznymi.
 3. Odbiór towaru – będzie możliwy tylko po wcześniejszym ustaleniu
  z działem handlowym.
 4. Formy płatności – możliwe tylko przelew, bądź przedpłata (brak płatności gotówkowych).
 5. Biura sprzedażowe pracują w trybie dyżurowym i zdalnym. Oznacza to, że przygotowanie ofert lub odebranie telefonu może potrwać odrobinę dłużej, niż zazwyczaj. Liczymy na Państwa wyrozumiałość i zrozumienie.