Jakich śrub używać do montażu fotowoltaiki?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne wśród właścicieli nieruchomości w całym kraju. Nic dziwnego, pozwalają one na wygenerowanie realnych oszczędności w ciągu roku, a poza tym przyczyniają się do walki ze zmianami klimatycznymi.
Sama instalacja fotowoltaiki nie jest ani trudna, ani skomplikowana, jednak użytkownicy bardzo często popełniają wiele drobnych lub większych błędów, które mogą wpłynąć na nieoptymalne działanie całego systemu, a w najgorszym razie doprowadzić do uszkodzenia instalacji lub dachu.
Przy montażu paneli fotowoltaicznych należy przede wszystkim korzystać z instrukcji od producenta. W takim dokumencie znajdują się wszystkie potrzebne informacje, aby przystąpić do pracy. Należy również przestrzegać aktualnych norm bezpieczeństwa określonych odpowiednimi ustawami.

Elementy złączne do fotowoltaiki

DIN 6923 nakrętka kołnierzowa z radełkiem, nakrętki metryczne

Wybór odpowiednich elementów złącznych ma kluczowe znaczenie podczas montażu paneli. Głównymi elementami gwintowanymi (złącznymi) bez, których montaż nie mógł by się odbyć są przede wszystkim
A) Śruby

 • DIN 933 z łbem sześciokątnym (M10x20 i 10×25),
 • Art. 9415 Śruby młoteczkowe (M10x20 i M10x25),
 • DIN 912 z łbem walcowym (głownie rozmiary 8×25 do klemy 35tki końcowej i środkowej lub rzadziej 8×30 do innego rodzaju profili i konstrukcji przy połączeniach z nakrętkami z DIN 557),
 • Dwugwinty głównie w rozmiarach M10x200, M10x250 i M10x300 w wersjach z adapterem, z podkładką EPDM itp.
  także nakrętki:
 •   DIN 6923 nakrętka kołnierzowa z radełkiem (głownie M10, rzadziej M8)
 •   DIN 557 nakrętki kwadratowe.

Bardzo ważne jest, aby wszystkie użyte elementy były wykonane z najwyższej jakości surowców i mogły pracować przez długi czas bez zmęczenia materiału.
Śruby wyprodukowane w standardzie DIN 933 z sześciokątnym łbem mogą być wykonane ze stali ocynkowanej, nierdzewnej czy z kwasoodpornej, więc odznaczają się doskonałą odpornością na skrajne warunki atmosferyczne.
Najlepszym rozwiązaniem jest wybór dedykowanych elementów złącznych do montażu konkretnych paneli fotowoltaicznych. Takie śruby posiadają unikatowy kształt idealnie dopasowany do reszty elementów montażowych, co sprawia, że prace przebiegają szybko i bezproblemowo. Do każdej śruby powinna być dołączona specjalna nakrętka, na przykład wykonana w standardzie DIN 6923 nakrętka kołnierzowa z radełkiem, która zaprojektowano w taki sposób, aby wyeliminować potrzebę stosowania podkładek. Dzięki temu całość połączenia jest wytrzymalsza i stabilniejsza

Dwugwinty do montażu systemów solarnych

dwugwinty do montażu systemów solarnych, dwugwint
Popularnym rozwiązaniem na rynku są również dwugwinty do montażu systemów solarnych wykonane z dobrej jakości stali nierdzewnej. Panele fotowoltaiczne
spoczywają na aluminiowych profilach, które w zależności od położenia mogą być ułożone pionowo lub poziomo. Ważne jest, aby profile rozłożyć w taki sposób, żeby równomiernie rozkładały ciężar paneli. Dwugwinty do montażu systemów solarnych służą do przymocowania uchwytów do dachu, na których z kolei montuje się profile. W przypadku dachów pokrytych blachodachówką, należy przewiercić otwór, umożliwiający przytwierdzenie do krokwi.
Dwugwinty do montażu systemów solarnych można nabyć w różnych konfiguracjach w zależności od potrzeb. Dostępne są same dwugwinty, a także w komplecie z nakrętkami oraz blaszkami montażowymi. Dzięki temu w przypadku jakichkolwiek braków w elementach złącznych bądź ich zgubieniu, łatwo odzyskać dokładnie takie części, które będą potrzebne do montażu.
Niektóre firmy używają nitów i nitonakrętek dla redukcji kosztów co nie jest zalecanym rozwiązaniem i będzie miało swoje konsekwencje w krótkiej przyszłości.

Uniwersalne elementy złączne do fotowoltaiki

Śruba gwintowana DIN 933, śruby nierdzewne

Śruby do fotowoltaiki należy dobierać bardzo uważnie i korzystać wyłącznie z tych, które poleca producent paneli. Wiele tutaj zależy od tego, czy dach wykonany jest z blachy czy z blachodachówki. Różne materiały pracują inaczej, posiadają inne właściwości, więc innego rodzaju elementy złączne będą potrzebne do montażu paneli. Śruby w standardzie DIN 933 z łbami sześciokątnymi są niezwykle uniwersalne, stąd tak duża ich popularność.
Z kolei wykonana w standardzie DIN 6923 nakrętka kołnierzowa z radełkiem doskonale współgra z dwugwintami, zapewniając mocne, stabilne połączenie, odporne na skrajne warunki atmosferyczne i samoluzowanie.
Bez względu na to, z jakich korzysta się śrub, powinny one posiadać odpowiednie certyfikaty, potwierdzające ich parametry. Zarówno śruba w standardzie DIN 933, jak i każda użyta w montażu wykonana w standardzie DIN 6923 nakrętka kołnierzowa z radełkiem spełniają niezwykle ważne zadanie, dlatego nie może tu być mowy o żadnych kompromisach.

Posiadamy:

Dostawcy posiadają:

Z uwagi na pandemię koronawirusa COVID-19 od dnia 16-03-2020
(do odwołania) wprowadzamy dodatkowe środki zapobiegawcze:

 1. Dział obsługi bezpośredniej klientów detalicznych i biznesowych zostaje zamknięty – zamówienia przyjmujemy tylko drogą elektroniczną oraz telefonicznie.
 2. Transport dostaw – towar będzie dostarczony tylko firmami zewnętrznymi.
 3. Odbiór towaru – będzie możliwy tylko po wcześniejszym ustaleniu
  z działem handlowym.
 4. Formy płatności – możliwe tylko przelew, bądź przedpłata (brak płatności gotówkowych).
 5. Biura sprzedażowe pracują w trybie dyżurowym i zdalnym. Oznacza to, że przygotowanie ofert lub odebranie telefonu może potrwać odrobinę dłużej, niż zazwyczaj. Liczymy na Państwa wyrozumiałość i zrozumienie.