od 01.01 jesteśmy użytkownikami systemu KSeF.

Jaki rodzaj paneli fotowoltaicznych wybrać?

Ceny energii elektrycznej wzrastają z roku na rok, co zmusza konsumentów do poszukiwania tańszych, ale równie wydajnych źródeł. Jednym z rozsądnych rozwiązań są zbudowane z ogniw panele fotowoltaiczne. Dzięki nim można pokryć nawet do 90% zapotrzebowania energetycznego przeciętnego gospodarstwa domowego (4 osoby). Panel słoneczny musi jednak spełniać kilka podstawowych warunków. Zachęcamy do zaznajomienia się z nimi w niniejszym poradniku dotyczącego wyboru systemów fotowoltaicznych.

Polikrystaliczne czy monokrystaliczne?

Moduły fotowoltaiczne korzystają z odmiennych technologii. Do pewnego momentu największą popularnością cieszyły się panele słoneczne z polikrystalicznymi ogniwami krzemowymi. Przeciętna wydajność tego typu solarów oscyluje w granicach 15-16%. Lepszą efektywnością cechują się monokrystaliczne ogniwa krzemowe. W wielu przypadkach przekraczają one próg 18% wydajności. Warto więc postawić na skuteczniejsze rozwiązanie. Jednak na korzyść polikryształów przemawia zauważalnie niższa cena. Jeśli więc panel słoneczny nie musi wykorzystywać maksimum swojego potencjału, to monokryształy w zupełności wystarczą. Dzięki temu można zaoszczędzić trochę pieniędzy na zakupie oraz montażu systemu.
Inną ciekawą wersją są ogniwa amorficzne, które wykazują się jednak najniższą możliwą sprawnością – ok. 8%. Współcześnie raczej unika się tego rozwiązania w panelach słonecznych, nawet pomimo swojej okazyjnej ceny. Znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w mniejszych urządzeniach, np. sygnalizacja świetlna czy zegarki.

Jaki rozmiar paneli słonecznych?

Wymiary fotowoltaiki mają duży wpływ na jej efektywność. Najczęściej spotykanym rozmiarem jest ok. 166×99 cm. Takiej wielkości panel słoneczny może wytworzyć nawet do 300 W mocy. Warto jednak zaznaczyć, że każdy producent posiada w ofercie solary o różnorodnych rozmiarach, dzięki czemu można je dopasować do wszystkich dachów. Małe gospodarstwa domowe z pewnością będą potrzebować adekwatnie mniejszych paneli słonecznych. Dokładnych wyliczeń podejmie się producent.
Nie mniej ważna od rozmiaru jest kwestia wagi. Po poznaniu dokładnych wymiarów paneli można z łatwością obliczyć obciążenie, jakie będzie musiał wytrzymać dach. Za przykład niech posłuży system o powierzchni mniej więcej 30 m², gdzie każdy z 18 paneli słonecznych waży maksymalnie 19 kg. Obciążenie w takim przypadku będzie wynosić ok. 14-15 kg/m². Większość dachów poradzi sobie z tym zadaniem bezproblemowo. Polecamy jednak wykonać obliczenia na własną rękę i zapoznać się ze specyfikacją pokrycia dachowego, aby uniknąć nieprzewidzianych sytuacji.

Ile powinna trwać gwarancja na solary?

Producenci dają najczęściej 10 lat gwarancji na panel słoneczny, co stanowi absolutne minimum. Mniej niż dekada gwarancji powinna od razu wyeliminować produkt z wyboru. Warto jednak zauważyć, że coraz więcej firm specjalizujących się w fotowoltaice zapewnia 12, a nawet więcej lat wsparcia!

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać pod kątem marki?

Kierowanie się renomą producenta jest najłatwiejszym sposobem wyboru fotowoltaiki. Niektóre marki wyróżniają się naprawdę znakomitą jakością oraz wydajnością oferowanych przez siebie rozwiązań. Testy niezawodności przeprowadza rokrocznie międzynarodowy, niezależny Instytut PV Evolution Lab. Dzięki wyniesionej z ich badań wiedzy można wskazać kilkunastu producentów, którym warto powierzyć swoje pieniądze. Wśród marek wyróżnionych w czterech testach niezawodności znajdują się m.in.:
– SunPower,
– LONGi,
– Trina Solar,
– Suntech,
– HT-SAAE,
– Yingli.
Oprócz tego PVE Lab wskazuje producentów paneli słonecznych wyróżniających się w przynajmniej jednej kategorii, takich jak Phono Solar, Boviet, Seraphim czy JA Solar. Główną zaletą ich rozwiązań jest niższa cena oferty, ale najczęściej idzie za tym również mniejsza wydajność i niezawodność. Nie oznacza to zupełnego braku przydatności – niewielkie gospodarstwa domowe czy przedsiębiorstwa mogą postawić na ich panele słoneczne, jeśli tylko spełniają osobiste wymagania.

Posiadamy:

Dostawcy posiadają: