Co to są elementy złączne?

Elementy złączne są szeroko wykorzystywane w różnych branżach przemysłu. Czym są i jakie powinny mieć cechy, aby w pełni spełniały swoją funkcję? Wszystkie te kwestie wyjaśniamy w poniższym artykule.

Czym są elementy złączne?

Mianem elementów złącznych określa się różnego rodzaju drobne produkty, których zadaniem jest solidne i trwałe połączenie części maszyn, sprzętów, urządzeń, ale też innych wyrobów. Należą one do grupy produktów wysoce powtarzalnych i zazwyczaj można je nabyć w hurtowych ilościach. Występują w konkretnych rozmiarach oraz kształtach. Do elementów złącznych należą przede wszystkim: śruby, wkręty dociskowe – do metalu lub do drewna, kotwy, nity, nakrętki, nitonakrętki, zawleczki, pierścienie, podkładki, opaski zaciskowe, wpusty, sworznie, kołki, pokrętła, blachowkręty, pręty gwintowane czy też gwoździe.

Ponadto większość wspomnianych elementów można dodatkowo rozdzielić na podkategorie lub wyodrębnić z nich kolejne rodzaje, np. śruby z gwintem na całości albo części trzpienia, śruby z podsadzeniem, nakrętki kwadratowe lub sześciokątne, gwoździe papowe, okrągłe, sufitowe czy z trzpieniami o różnych kształtach.

Złączne elementy można podzielić na te z połączeniami rozłącznymi oraz nierozłącznymi. Wśród nich zdecydowaną większość stanowią wersje rozłączne, czyli te, które można wiele razy montować i demontować, nie uszkadzając przy tym wiązanych części. Do tej kategorii można zaliczyć m.in. nakrętki, śruby, podkładki.

Omawiane wyroby poddawane są standaryzacji w zakresie wymiarów oraz kształtów. Proces ten jest dokonywany na poziomie kraju (dlatego też mamy normy krajowe, takie jak DIN – norma niemiecka) albo kontynentu (np. EN – norma europejska). Są również międzynarodowe normy ISO. Normalizacja ułatwia wymianę handlową, wpływa pozytywnie na ochronę środowiska, ale też poprawia produktywność.

W branży przemysłowej często używa się terminu „normalia”. Oznacza on wszystkie elementy złączne nieznormalizowane oraz znormalizowane, które są używane do łączenia drewna, metalu czy podobnych materiałów. Normalia obejmują zwykle uszczelki, podkładki, nitonakrętki, nity, oringi, śruby, blachowkręty, simeringi i inne.

Zastosowanie elementów złącznych

Omawiane produkty są stosowane w wielu dziedzinach przemysłu, a także w rzemiośle. Są wykorzystywane w branży produkcyjnej (np. przy montażu maszyn lub urządzeń), budowlanej czy motoryzacyjnej. Używa się ich w różnego rodzaju zakładach mechanicznych, fabrykach i stolarniach. Znajdują zastosowanie w produkcji stolarki okiennej, drzwiowej, w przemyśle meblarskim oraz w wielu innych dziedzinach. Są nieodzowne w montowaniu konstrukcji drewnianych czy metalowych. Niektóre z elementów złącznych, w tym przede wszystkim podkładki, pełnią funkcję ochronną – zabezpieczają one przedmioty, które są łączone przy użyciu śrub przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Profesjonalne elementy złączne – czyli jakie?

Dobrej jakości, profesjonalne elementy złączne powinny cechować się przede wszystkim wysoką precyzją wykonania, a także zastosowaniem wytrzymałych, solidnych materiałów do ich wyrobu. To gwarantuje funkcjonalność i długą żywotność produktów, a tym samym również trwałość połączonych produktów końcowych, takich jak konstrukcje, urządzenia, maszyny czy meble. Ponadto dobrze, aby zostały one w odpowiedni sposób fabrycznie zabezpieczone przed korozją.

Wyroby nierdzewne można potem z powodzeniem stosować w konstrukcjach narażonych na powstanie rdzy, np. w bardzo wilgotnym środowisku. W zależności od przeznaczenia oraz otoczenia, w którym zostaną wykorzystane, wyroby złączne mogą być produkowane z miedzi, stali kwasoodpornej, aluminium, stali nierdzewnej lub ocynkowanej.

 

Posiadamy:

Dostawcy posiadają: