od 01.01 jesteśmy użytkownikami systemu KSeF.

Jak dobrać zacisk do liny na statku w zależności od jej materiału?

Liny żeglarskie mają różne zastosowanie na statku czy jachcie, które określa tworzywo z jakiego zostały wykonane. Od tego, z jakiego materiału wyprodukowano linę, zależy również odpowiednie dopasowanie zacisków. W jaki sposób więc dobrać zaciski do liny, aby powstały w ten sposób mechanizm był funkcjonalny i wytrzymały? Dowiedz się z poniższego wpisu.

Liny miękkie i stalowe

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje lin żeglarskich. Liny miękkie, czyli tzw. liny szotowo-fałowe, które służą do wciągania żagli na maszt oraz do zwiększania i zmniejszania powierzchni żagla. Należą do olinowania ruchomego. Fały ponoszą ruchome elementy omasztowania czy ożaglowania, z kolei szoty biegną w dół od żagla w kierunku rufy oraz ustawiają rogi szotowe żagli względem kierunku wiatru. Bardzo duże znaczenie w ich przypadku odgrywa materiał, z którego liny te są wykonane. Jest to zazwyczaj jedwab poliestrowy albo poliester staplowy.

Tworzywa te zapewniają długotrwałą żywotność, a także wysoką odporność na promieniowanie UV, wilgoć, niekorzystne warunki atmosferyczne i ścieranie. Ponadto charakteryzują się niewielką chłonnością wody, co gwarantuje ich lekkość. Liny stalowe w oplocie PCV służą z kolei przede wszystkim do holowania. Cechują się bardzo dużą solidną oraz wytrzymałością na obciążenia wynoszące nawet kilka ton. Występują pod postacią strun albo tzw. linek miękkich.

Zacisk a rodzaj liny

Wybierając zaciski do liny, należy wziąć pod uwagę kilka elementów. Bardzo ważny aspekt stanowi rodzaj liny (miękka lub stalowa), a co się z tym wiąże – materiał, z którego lina została wyprodukowana. Przykładowo bardzo mocne liny ze stali nierdzewnej, których zadaniem jest sprawne utrzymanie obciążenia wynoszącego kilka tysięcy kilogramów, będą potrzebowały solidnego zacisku. Istotne są także rodzaj samego zacisku oraz tworzywo, z którego wyrób został wykonany.

W przypadku lin stalowych, odpowiednie są modele, produkowane ze stali kwasoodpornej albo aluminium wzmocnionego wybranym metalem, które cechują się wysoką trwałością. Zaciski te są odpowiednie ze względu na swoje znakomite parametry wytrzymałościowe, które sprostają nawet dużym obciążeniom. Do tego typu olinowania stosuje się różnorodne zaciski, jednakże ze względu na ich optymalną konstrukcję, zaleca się używanie zacisków kabłąkowych, kubełkowych, siodełkowych oraz tulei. Zaciski stalowe są odporne na korozję i niekorzystne działanie wody morskiej czy deszczu.

Do olinowania miękkiego można stosować natomiast zaciski wyprodukowane z wytrzymałego PCV, ewentualnie stopu miedzi i chromu. Ze względu na to, że liny poliestrowe są prężne, miękkie, a przy tym elastyczne, zastosowanie twardego, mocnego oraz często ostrego na krawędziach zacisku stalowego, mogłoby doprowadzić do wbijania się go we włókna liny. Dlatego też częściej do lin miękkich wykorzystuje się zaciski niemetalowe. Warto też podkreślić, że są one odporne na warunki atmosferyczne.

Posiadamy:

Dostawcy posiadają: