Jak wygląda konserwacja paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne są coraz popularniejsze na polskim rynku, co sprawia, że wzrasta potrzeba posiadania wiedzy na temat ich właściwej konserwacji. Wiele osób, które zdecydowały się na korzystanie z zielonej energii, zastanawia się, czy mycie paneli w ogóle jest potrzebne. Odpowiedź zaskakuje oczywistością: tak – warto czyścić panele, żeby zagwarantować ich optymalne działanie. Do tej czynności należy jednak podchodzić odpowiednio przygotowanym, aby nie uszkodzić żadnego z elementów systemu fotowoltaicznego.

Trzeba wspomnieć w tym miejscu, że wielu producentów zapewnia, że czyszczenie paneli fotowoltaicznych nie jest właściwie niezbędne, ponieważ mogą się oczyścić same w trakcie opadów deszczu. To nie do końca prawda, ponieważ mocniejsze zabrudzenia nie zostaną usunięte nawet podczas największej ulewy, a niektóre deszcze mogą nieść ze sobą dodatkowe zanieczyszczenia. Nie ulega zatem wątpliwości, że o fotowoltaikę należy dbać. Pozostaje tylko pytanie – jak myć panele? Odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych

Powierzchnia paneli fotowoltaicznych z czasem pokrywa się różnego rodzaju zabrudzeniami. Może to być kurz lub osad, odchody ptaków, a także pyłki drzew oraz traw. Na panelach pojawiają się również cząsteczki spalin, czasami również mech czy piasek, jeżeli budynek zlokalizowany jest w pobliżu morza. Brak regularnej konserwacji może doprowadzić do spadku wydajności aż o 20%, co przy niemałych nakładach na inwestycję oznacza znaczne straty finansowe.

A zatem, jak czyścić panele znajdujące się na budynku, na elewacji czy na gruncie? Jeżeli system zamontowany jest na ziemi, z reguły nie ma problemu z dotarciem do paneli. Jednak w przypadku dachów, zwłaszcza skośnych, czy elewacji, trzeba zadbać o bezpieczeństwo podczas wykonywania prac konserwacyjnych. Z tego powodu najlepiej wynająć fachowców posiadających potwierdzone przez odpowiednie organy kwalifikacje. Specjaliści sugerują, aby mycie paneli fotowoltaicznych odbywało się przynajmniej dwa razy w roku.

Sposoby konserwacji paneli fotowoltaicznych

Przed przystąpieniem do mycia paneli należy zaopatrzyć się w odpowiednie środki dedykowane do takiego zadania. Najczęściej poleca je sam producent, który wie, jakie preparaty będą najskuteczniejsze w przypadku jego systemów. Czym wyczyścić mocno zabrudzone panele? Przede wszystkim warto się wyposażyć w profesjonalne akcesoria, takie jak szczotki na długiej rączce. Trzeba pamiętać, żeby były one miękkie, w przeciwnym wypadku mogą zarysować lub uszkodzić powierzchnię paneli fotowoltaicznych.

Wiele osób poszukujących informacji na temat tego, czym myć panele solarne, zastanawia się, czy mogą skorzystać z myjki ciśnieniowej. Niestety takie rozwiązanie jest kategorycznie zabronione, ponieważ wysokie ciśnienie może bardzo szybko uszkodzić instalację.

Podsumowując – odpowiadamy na pytanie, czym czyścić panele fotowoltaiczne: profesjonalnymi, miękkimi akcesoriami (szmatka, gąbka, szczotka) z użyciem polecanych przez producenta preparatów. Czynności te warto przeprowadzać wieczorem lub w nocy, kiedy panele zdążą ostygnąć po całym dniu pracy.

Posiadamy:

Dostawcy posiadają:

Z uwagi na pandemię koronawirusa COVID-19 od dnia 16-03-2020
(do odwołania) wprowadzamy dodatkowe środki zapobiegawcze:

  1. Dział obsługi bezpośredniej klientów detalicznych i biznesowych zostaje zamknięty – zamówienia przyjmujemy tylko drogą elektroniczną oraz telefonicznie.
  2. Transport dostaw – towar będzie dostarczony tylko firmami zewnętrznymi.
  3. Odbiór towaru – będzie możliwy tylko po wcześniejszym ustaleniu
    z działem handlowym.
  4. Formy płatności – możliwe tylko przelew, bądź przedpłata (brak płatności gotówkowych).
  5. Biura sprzedażowe pracują w trybie dyżurowym i zdalnym. Oznacza to, że przygotowanie ofert lub odebranie telefonu może potrwać odrobinę dłużej, niż zazwyczaj. Liczymy na Państwa wyrozumiałość i zrozumienie.