Szkło solarne – przyszłość fotowoltaiki?

Od wielu lat z niepokojem obserwujemy na całym świecie wzrost emisji zanieczyszczeń atmosfery, mający negatywny wpływ na całe środowisko. W znacznym stopniu przyczyniają się do tego ogromne ilości spalanych paliw kopalnych, do których zaliczają się węgiel, gaz i ropa. Problem z tymi sposobami pozyskiwania energii polega też na ich ograniczonych zasobach. To wszystko zmusiło człowieka do poszukiwania innych, bardziej ekologicznych oraz niewyczerpywanych źródeł. Rozwiązanie okazało się proste – wystarczy przekształcić naturalną energię w postaci wody, wiatru lub słońca na prąd elektryczny. Dużą popularność zyskały panele fotowoltaiczne, wytwarzające elektryczność ze światła słonecznego. Jedną z nielicznych wad takiego rozwiązania jest potrzeba dość dużej przestrzeni, aby umieścić panele, która nie może już pełnić innej funkcji. Tak było przynajmniej do momentu, gdy pojawiły się przezroczyste panele fotowoltaiczne.

Czym jest szkło solarne?

Nieustanne poszukiwania nowych sposobów na pozyskiwanie naturalnej energii doprowadziło do opracowania technologii Building Integrated Photovoltaics, znanej też pod skrótem BIPV. Nazwę można dosłownie przetłumaczyć jako budynek zintegrowany z fotowoltaiką. W praktyce polega to na tym, że elementy pobierające i przetwarzające energię są integralnymi częściami konstrukcji, czyli np. szyby w oknach. Szkło fotowoltaiczne to po prostu zwyczajna szklana tafla pokryta specjalną powłoką. Już teraz dostępne są warianty o różnych stopniach przejrzystości, a wraz z rozwojem technologii możliwe staje się uzyskanie coraz mniej widocznej powłoki. Energia pobierana jest poprzez filtrowanie promieniowania podczerwonego oraz ultrafioletowego, niewidocznych dla ludzkiego oka, co umożliwia moduł TLSC, czyli przezroczysty luminescencyjny koncentrator słoneczny.

Szkło fotowoltaiczne – zalety i zastosowanie

Pokrycie szyb powłoką fotowoltaiczną nie powoduje zasłonięcia widoku za oknem. Latem szkło solarne chroni pomieszczenie przed przegrzewaniem się, a zimą przepuszcza wystarczającą ilość promieni słonecznych, aby wspomóc system ogrzewania. Okna fotowoltaiczne mogą mieć różne kolory oraz stopień przepuszczalności światła, dzięki czemu łatwo podnieść estetykę budynku. Ponadto, przezroczyste panele fotowoltaiczne zastępują elementy, które i tak są niezbędne, nie potrzebują więc specjalnie wydzielonej przestrzeni. Doskonale sprawdzą się w roli przeźroczystych świetlików czy okien dachowych, jako ściana kurtynowa lub fasady i dachy wentylowane, a nawet jako płytki do wyłożenia ścieżek lub tarasów.

Posiadamy:

Dostawcy posiadają:

Z uwagi na pandemię koronawirusa COVID-19 od dnia 16-03-2020
(do odwołania) wprowadzamy dodatkowe środki zapobiegawcze:

  1. Dział obsługi bezpośredniej klientów detalicznych i biznesowych zostaje zamknięty – zamówienia przyjmujemy tylko drogą elektroniczną oraz telefonicznie.
  2. Transport dostaw – towar będzie dostarczony tylko firmami zewnętrznymi.
  3. Odbiór towaru – będzie możliwy tylko po wcześniejszym ustaleniu
    z działem handlowym.
  4. Formy płatności – możliwe tylko przelew, bądź przedpłata (brak płatności gotówkowych).
  5. Biura sprzedażowe pracują w trybie dyżurowym i zdalnym. Oznacza to, że przygotowanie ofert lub odebranie telefonu może potrwać odrobinę dłużej, niż zazwyczaj. Liczymy na Państwa wyrozumiałość i zrozumienie.