Do czego używamy szpilek gwintowanych?

Szpilki gwintowane są rodzajem wyrobów hutniczych, których najbardziej rzucającą się w oczy cechę stanowi ich znacznie większa długość od grubości przekroju. Ponadto wyróżniają się one wysokim poziomem sztywności, w związku z którym ich deformacja możliwa jest wyłącznie przy użyciu bardzo dużej siły lub specjalistycznych maszyn. Ewentualną zmianę kształtu szpilki uzyskuje się za pośrednictwem procesów takich jak walcowanie oraz przeciąganie.

Jeśli chodzi o najpopularniejsze zastosowania szpilek gwintowanych z pewnością, należy wymienić spośród nich:

 •  podwieszanie elementów wchodzących w skład rozmaitych instalacji, takich jak m.in. przewody hydrauliczne, korytka hydrauliczne i pod elektrykę, kable czy też kanały klimatyzacyjne oraz wentylacyjne,
 •  mocowanie elementów dekoracyjnych, takich jak np. podwieszane sufity,
 •  tworzenie silnych połączeń w obrębie szalunków,
 •  stabilizowanie zbrojeń w stalowych lub żelbetowych konstrukcjach.

Ponadto szpilki gwintowane stanowią niezbędny element złączny w dekarstwie, bez którego bardzo trudne byłoby nie tylko uzyskanie stabilnego połączenia więźby dachowej z konstrukcją budynku, ale również efektywne scalenie między sobą jej poszczególnych elementów.

Jakie są rodzaje szpilek gwintowanych?

Systematyka podziału szpilek gwintowanych obejmuje trzy podstawowe kategorie, którymi są gatunek i klasa wykorzystanego do ich produkcji materiału, średnica przekroju szpilki, a także rodzaj zastosowanego w ramach niej gwintu.

Szpilki gwintowane mogą być wykonane z różnych surowców, ale producenci najczęściej wykorzystują stal. Szpilki ze zwykłej stali polecane są szczególnie wtedy, kiedy planujemy w całości je zabetonować. W innych przypadkach warto zastosować ich odpowiedniki wykonane ze stali nierdzewnej, a w razie potrzeby również kwasoodpornej. Wymiary przekrojów dostępnych na rynku szpilek gwintowanych prezentują się już nieco bardziej niejednolicie, jednak najczęściej mieszczą się w przedziale 8-200 mm. Jeżeli chodzi natomiast o trzeci nadmieniony przez nas czynnik podziału, oferowane w Polsce szpilki posiadają zwykle gwinty metryczne. Inne rodzaje gwintów (np. calowe) proponowane są przez producentów o wiele rzadziej. Ponadto, szpilki gwintowane dzielą się na dodatkowe podgrupy ze względu na:

 •  kształt – np. szpilki gwintowane walcowe, stożkowe, trapezowe lub prostokątne,
 •  skok gwintu – standardowy lub grubo- i drobnozwojowy,
 •  sposób skręcania – lewo- i prawoskrętne,
 •  dedykowane zastosowanie – przeznaczenie pociągowe lub złączne.

Powszechność wykorzystywania szpilek gwintowanych jest dziś tak duża, że trudno byłoby sobie wyobrazić budowę dowolnego większego obiektu bez ich użycia. Są one niezbędne wszędzie tam, gdzie wymagana jest stabilność i trwałość połączenia.

Posiadamy:

Dostawcy posiadają:

Z uwagi na pandemię koronawirusa COVID-19 od dnia 16-03-2020
(do odwołania) wprowadzamy dodatkowe środki zapobiegawcze:

 1. Dział obsługi bezpośredniej klientów detalicznych i biznesowych zostaje zamknięty – zamówienia przyjmujemy tylko drogą elektroniczną oraz telefonicznie.
 2. Transport dostaw – towar będzie dostarczony tylko firmami zewnętrznymi.
 3. Odbiór towaru – będzie możliwy tylko po wcześniejszym ustaleniu
  z działem handlowym.
 4. Formy płatności – możliwe tylko przelew, bądź przedpłata (brak płatności gotówkowych).
 5. Biura sprzedażowe pracują w trybie dyżurowym i zdalnym. Oznacza to, że przygotowanie ofert lub odebranie telefonu może potrwać odrobinę dłużej, niż zazwyczaj. Liczymy na Państwa wyrozumiałość i zrozumienie.