Do czego służą kotwy nierdzewne?

Kotwy są elementami konstrukcji, których głównym zadaniem jest wzmocnienie połączenia pomiędzy przylegającymi do siebie częściami budowlanymi. Z reguły jest to rodzaj pręta wytrzymującego znaczne obciążenia i działające na niego siły. W sprzedaży dostępnych jest bardzo wiele rodzajów kotew – szybki rozwój technologii sprawia, że produkty te stają się coraz bardziej funkcjonalne, oferując wyjątkowe parametry wytrzymałościowe. Dzięki temu każdy, kto planuje wykorzystać kotwy nierdzewne w swojej działalności, bez problemu znajdzie idealne rozwiązanie dla siebie.

Rodzaje kotew i charakterystyka

Kotwy dzielą się na wiele rodzajów, wśród których wyróżnić można przede wszystkim kotwy segmentowe oraz kotwy chemiczne. Naturalnie każdy z tych typów dzieli się na kolejne kategorie, podtypy oraz modele.

Kotwy segmentowe określane są także mianem rozporowych, tulejowych czy pierścieniowych. Są to zdecydowanie najpopularniejsze kotwy dostępne na rynku. Charakteryzuje je szybki oraz prosty montaż, z reguły znajduje się na nich nakrętka i podkładka. Posiadają wszechstronne zastosowania – służą do mocowania profili metalowych, a także konstrukcji i części maszyn, poza tym utwardzają podpory drabin. Można je znaleźć w instalacjach wodociągowych czy kablowych.

Nierdzewne kotwy chemiczne mają podobne działanie jak segmentowe, jednak różnią się tym, że częścią łączenia jest w nich masa żywiczna, wprowadzana do otworu, pełniąca rolę spoiwa, które wiąże pręt z podłożem. Wspomniane rozwiązanie sprawia, że kotwy chemiczne nie generują tak wielkich naprężeń jak segmentowe. Są jednak nieco bardziej skomplikowane w montażu i rzadziej wybierane niż kotwy mechaniczne.

Zastosowanie kotew nierdzewnych

Kotwy przystosowane są do obciążeń statycznych, w przypadku gdy będą na nie działać siły dynamiczne, należy sprawdzić, czy dany model jest w stanie je wytrzymać. W przeciwnym razie cała konstrukcja może ulec uszkodzeniu lub zniszczeniu.

Niezwykle ważny jest także prawidłowy montaż kotwy. Jeżeli popełnione zostaną błędy i nie spełni ona swojej roli, konsekwencje dla osób znajdujących się w pobliżu konstrukcji mogą być bardzo groźne. Proces instalacji rozpoczyna się wywierceniem otworu o średnicy identycznej ze średnicą kotwy. Gotowy otwór trzeba oczyścić z jakichkolwiek zanieczyszczeń. Następnie można osadzić kotwę – z reguły wykorzystuje się do tego celu młotek. Opór nie powinien być zbyt duży, chyba że wywiercony otwór ma nieodpowiednią średnicę. Na sam koniec trzeba jeszcze dokręcić kotwę kluczem dynamometrycznym, zgodnie z wartością momentu dokręcającego wskazaną przez producenta.

W przypadku nierdzewnych kotew chemicznych ważnym elementem będzie także jakość oraz rodzaj samej żywicy. Zależy od tego nośność kotwy, która może się wahać od kilkuset kilogramów, do nawet kilkuset ton. Największe obciążenie wytrzymują kotwy epoksydowe. Ten rodzaj kotwy spotyka się zarówno w podłożach pełnych (np. beton) lub niepełnych, jak beton komórkowy, cegła czy pustaki.

Kolejną zaletą, jaką wyróżniają się nierdzewne kotwy chemiczne, jest możliwość używania ich w podłożach słabszych oraz zniszczonych. Bez problemu da się je także zamontować blisko krawędzi, bez ryzyka, że materiał, w którym są umieszczone straci stabilność lub jego fragment zostanie oderwany, co miałoby miejsce w przypadku użycia kotew mechanicznych. Sprawdzają się także w obszarach, gdzie nie wolno dopuścić do przenikania wilgoci i cieczy do środka otworu.

Niezależnie jednak od rodzaju kotwy, konieczność dostarczenia odpowiednich certyfikatów budowlanych należy zgłaszać już w momencie zapytań do zakupu lub przy kalkulacjach inwestycji.

Posiadamy:

Dostawcy posiadają:

Z uwagi na pandemię koronawirusa COVID-19 od dnia 16-03-2020
(do odwołania) wprowadzamy dodatkowe środki zapobiegawcze:

  1. Dział obsługi bezpośredniej klientów detalicznych i biznesowych zostaje zamknięty – zamówienia przyjmujemy tylko drogą elektroniczną oraz telefonicznie.
  2. Transport dostaw – towar będzie dostarczony tylko firmami zewnętrznymi.
  3. Odbiór towaru – będzie możliwy tylko po wcześniejszym ustaleniu
    z działem handlowym.
  4. Formy płatności – możliwe tylko przelew, bądź przedpłata (brak płatności gotówkowych).
  5. Biura sprzedażowe pracują w trybie dyżurowym i zdalnym. Oznacza to, że przygotowanie ofert lub odebranie telefonu może potrwać odrobinę dłużej, niż zazwyczaj. Liczymy na Państwa wyrozumiałość i zrozumienie.