od 01.01 jesteśmy użytkownikami systemu KSeF.

Do czego służą zamki dociskowe?

Zamek dociskowy to specyficzny rodzaj zamknięcia stosowany przede wszystkim w ramach maszyn i urządzeń przemysłowych oraz metalowych szaf i mebli. Część z zamków dociskowych można montować także w drzwiach i rozdzielnicach elektrycznych o nietypowej konstrukcji, gwarantując im solidne i bezpieczne zamknięcie. Do cech charakterystycznych tego rozwiązania zaliczyć należy w szczególności jego wysoką odporność na wibracje i wstrząsy, które określonego rodzaju urządzenia mogą generować podczas swojej pracy. Dzięki temu drzwiczki szafy lub drzwi w ościeżnicy wyposażone w zamknięcie dociskowe ściśle przylegają do danej powierzchni, nie drgając i zawsze zachowując stabilną pozycję.

Zamek dociskowy jest elementem powszechnie wykorzystywanym w niemal każdej funkcjonującej obecnie gałęzi przemysłu. Z jego zalet korzysta np. branża ciepłownicza lub CNC czy też producenci obudów elektronicznych oraz pojazdów mechanicznych, takich jak maszyny budowlane i rolnicze.

Czym powinien charakteryzować się dobrej jakości zamek dociskowy?

Podstawowym czynnikiem świadczącym o jakości zamka dociskowego są materiały, z których został on wykonany. Mechanizmy te najczęściej produkuje się przy użyciu stopów cynku lub stali. W przypadku zamków o solidnej konstrukcji mamy zwykle do czynienia ze stalą nierdzewną lub dodatkowym zabezpieczeniem materiału w postaci chromowania, malowania proszkowego czy też cynkowania galwanicznego.

Najtrwalsze spośród dostępnych na rynku zamków dociskowych są odporne na proces korozji oraz niesprzyjające uwarunkowania pogodowe, takie jak skrajnie niskie lub bardzo wysokie temperatury, deszcz i inne opady atmosferyczne, mgła czy woda morska o dużym stężeniu soli. Dzięki temu świetnie sprawdzają się w bardzo rozmaitych okolicznościach i środowiskach roboczych, zawsze zapewniając użytkownikom niezawodność i długi czas bezawaryjnej pracy.

Funkcjonalność zamków dociskowych

Zamki dociskowe, oprócz samego materiału, z którego zostały wykonane, mogą różnić się również zakresem oferowanych przez siebie funkcjonalności. W zależności od konkretnego modelu produktu wyróżnić możemy m.in. zamki:

  • sterowane ręcznie lub za pośrednictwem specjalnych narzędzi,
  • dodatkowo zabezpieczone kluczykiem,
  • wyposażone w opcję regulacji siły docisku zamka lub pozbawione tej możliwości,
  • z regulowanym uchwytem montażowym,
  • z wbudowanym zatrzaskiem w postaci dźwigni, istotnie ułatwiającym obsługę zamka,
  • z dodatkowym uszczelnieniem,
  • posiadające opcję ukrytego montażu,
  • z możliwością zamontowania dodatkowego rygla.

Kiedy można zdecydować się na tańszy wariant zamka dociskowego?

Poszukując dla siebie dociskowego zamknięcia, oczywiście nie zawsze musimy decydować się na wariant najbardziej funkcjonalny i wykonany z najlepszych surowców (a przez to również najdroższy). Ważne jest jednak, aby odpowiadał on konkretnym potrzebom oraz żeby był w stanie przetrwać przez wiele lat w dobrej kondycji w przeznaczonym dla niego środowisku roboczym. Wybierając docelowy zamek dociskowy, pod uwagę należy wziąć zatem przede wszystkim specyfikę miejsca jego instalacji oraz indywidualne oczekiwania względem produktu.

Posiadamy:

Dostawcy posiadają: