Z jakich haków korzystać przy montażu fotowoltaiki na dachu?

Systemy fotowoltaiczne instalowane są w różnych miejscach, jednak połać dachowa należy zdecydowanie do najpopularniejszych z nich. Podczas tworzenia takiej instalacji warto szczególną uwagę zwrócić na elementy mocujące. Całą konstrukcję szyn oraz ekranów przytrzymują haki montażowe typu Vario lub S. W jaki sposób je zamontować i jak dobrać odpowiednie elementy? Zapraszamy do dalszej części tekstu.

Rodzaje haków dachowych do fotowoltaiki

Konstrukcje fotowoltaiczne umieszczane na połaciach dachowych mocowane są bezpośrednio do niej. Mają niewielki ciężar, jednak są narażone na podmuchy wiatru czy śnieg. Dlatego dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa warto sięgnąć po wysokiej jakości haki montażowe. Jest to bowiem jedyny element, który łączy ze sobą połać dachu i szyny montażowe paneli fotowoltaicznych.
Haki występują w kilku wariantach, jednak najczęściej podział sprowadza się do wyszczególnienia dwóch typów. Jednym z nich jest Art.9525s hak dachowy typu S, który montuje się do poziomych elementów kratownicy. Na tych samych drewnianych poprzeczkach układane są dachówki ceramiczne. Hak przypominający literę S przeznaczony jest do mocowania szyn nośnych układanych na konstrukcji dachowej w poziomie.
Innym rodzajem uchwytu są różnorodne haki montażowe typu Vario. Te elementy mogą być stosowane także w konstrukcjach układanych poziomo. Składają się z kilku płaskowników, które skręcono ze sobą śrubami. Owalne otwory w kształcie łezki pozwalają na regulację rozstawu i dopasowanie elementu do potrzeb konstrukcji. Regulacja może dotyczyć szerokości szyn montażowych, jakie będą mocowane, a także odległości szyn od połaci dachowej.

W jaki sposób mocowane są haki montażowe?

art.9525s hak dachowy typu S

Wspomniany art.9525s hak dachowy typu S i hak typu Vario przeznaczone są do połaci dachowych pokrytych dachówką ceramiczną. Na dachu wykonanym z tego materiału montaż można przeprowadzić bez uszkadzania i całkowitego demontażu połaci. Co więcej, nie jest potrzebna nawet ingerencja w poszczególne części połaci. Żadna dachówka nie zostanie przewiercona, czy usunięta na stałe.
Zarówno haki montażowe typu Vario, jak i uchwyty typu S są mocowane do kratownicy, na której układa się dachówki. Wobec tego do zamontowania uchwytu potrzeba zdjąć pojedynczą dachówkę w miejscu, w którym planowane jest mocowanie. Uchwyt typu S zawieszony zostaje na poprzecznej części konstrukcji, a następnie przykręcony do niej pojedynczym wkrętem. Zapobiega to przemieszczaniu się tego elementu.
W przypadku haków Vario możliwości montażowych jest nieco więcej. Zazwyczaj te produkty wyposażone są w płaskownik z siatką nawierconych otworów, które umożliwiają przykręcenie elementu złącznego w dowolnej pozycji. Takie uchwyty często wykorzystywane są na nietypowych lub nieregularnych połaciach. Konstrukcja haków umożliwia po zakończeniu montażu nałożenie zdjętych wcześniej dachówek.

Jak wybrać odpowiedni hak montażowy?

haki montażowe typu VarioPodczas wyboru haków montażowych w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na ich przeznaczenie. Prosty Art.9525s hak dachowy typu S sprawdzi się przy klasycznych konstrukcjach na standardowych połaciach dachowych. Z kolei przy bardziej skomplikowanych układach lepszym rozwiązaniem będą bardziej uniwersalne haki montażowe typu Vario. Wpływa na to możliwość regulacji i kilka sposobów na montaż.
Warto pamiętać także o wymiarach szyn montażowych, które będą mocowane przez wspomniane haki. Uchwyt powinien być dopasowany do przekroju szyny. Szczególną uwagę na ten czynnik należy zwrócić w przypadku haków typu S. Trzeba też pamiętać, że nawet regulowane haki montażowe typu Vario działają tylko w pewnym zakresie.

Posiadamy:

Dostawcy posiadają:

Z uwagi na pandemię koronawirusa COVID-19 od dnia 16-03-2020
(do odwołania) wprowadzamy dodatkowe środki zapobiegawcze:

  1. Dział obsługi bezpośredniej klientów detalicznych i biznesowych zostaje zamknięty – zamówienia przyjmujemy tylko drogą elektroniczną oraz telefonicznie.
  2. Transport dostaw – towar będzie dostarczony tylko firmami zewnętrznymi.
  3. Odbiór towaru – będzie możliwy tylko po wcześniejszym ustaleniu
    z działem handlowym.
  4. Formy płatności – możliwe tylko przelew, bądź przedpłata (brak płatności gotówkowych).
  5. Biura sprzedażowe pracują w trybie dyżurowym i zdalnym. Oznacza to, że przygotowanie ofert lub odebranie telefonu może potrwać odrobinę dłużej, niż zazwyczaj. Liczymy na Państwa wyrozumiałość i zrozumienie.