Panele fotowoltaiczne w bloku – czy to się opłaca?

Pozyskiwanie energii elektrycznej ze światła słonecznego to coraz popularniejsze rozwiązanie. Zyskuje na tym środowisko, dzięki zmniejszeniu emisji szkodliwych substancji, powstających w wyniku stosowania mniej ekologicznych źródeł energii. Korzystają także osoby, które zainwestowały w kolektory słoneczne i teraz otrzymują prąd praktycznie za darmo. Oczywiście, trzeba wziąć pod uwagę koszt montażu oraz cenę za same panele fotowoltaiczne. Opłacalność jednak wciąż jest duża, a część kosztów może pokryć unijna dotacja. Instalacje tego typu spotyka się raczej na większych powierzchniach – dachach domków jednorodzinnych lub polach. Czy to jednak wyklucza instalację fotowoltaiki w blokach? Absolutnie nie.

Opłacalność instalacji fotowoltaicznej na balkonie

Panele fotowoltaiczne na balkonie wydają się świetnym pomysłem na obniżenie rachunków za zużycie prądu. Trzeba jednak pamiętać, że nawet będąc właścicielem mieszkania, konieczne jest uzyskanie zgody spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, aby zamontować taką instalację na swoim balkonie, który w praktyce należy do tzw. części wspólnej bloku. O tym, w jaki sposób można ją zagospodarować, powinno być wspomniane w statucie wspólnoty lub spółdzielni. Jeśli treść dokumentu nie wyklucza zamontowania fotowoltaiki na balkonie, można złożyć stosowny wniosek. Najlepiej od razu dołączyć do niego gotowy projekt instalacji, w którym zostaną uwzględnione takie kwestie, jak wytrzymałość elementów balkonu czy bezpieczeństwo budynku oraz mieszkańców. W przygotowaniu dokumentacji z pewnością pomoże profesjonalna firma fotowoltaiczna. Takie przedsiębiorstwa często oferują darmowy audyt i przygotowanie projektu. Przed przystąpieniem do tych wszystkich formalności warto zastanowić się nad najważniejszą kwestią w tym temacie, czyli czy własna fotowoltaika się opłaca?

Jaką opłacalność mają kolektory słoneczne?

Wydajność takich instalacji zależy od bardzo wielu czynników. Zanim zainstalujemy panele słoneczne na balkonie, warto wziąć pod uwagę takie parametry, jak orientacja balkonu, kąt nachylenia podłoża oraz dzienne zacienienie. Najlepsze efekty osiągniemy, jeśli ściana z balkonem jest zwrócona w stronę południa, kolektory będą lekko nachylone i nie będzie na nie padać dużo cienia. Znaczenie ma także wielkość systemu. Zestaw solarny na balkon nie może być większy od samej balustrady czy znajdującej się za nią ściany. Oznacza to, że w przypadku małych balkonów ilość pozyskiwanej energii będzie niższa, przez co inwestycja zwróci się później. Jednak nawet na większych balkonach przestrzeń stanowi ograniczenie, a sporym wyzwaniem okazuje się też kąt nachylenia. Dlatego dość skutecznym rozwiązaniem będą panele wysokowydajne, a także odpowiednio dobrany falownik o wysokiej sprawności. Nawet wtedy panele zapewnią raczej tylko dodatkowe źródło energii, niepozwalające zrezygnować całkowicie z usług dostawców prądu. Podsumowując, fotowoltaika w bloku jest możliwa, ale polecana przede wszystkim dla cierpliwych osób, które nie zrażą się licznymi formalnościami oraz perspektywą późnego zwrotu inwestycji.

 

Posiadamy:

Dostawcy posiadają:

Z uwagi na pandemię koronawirusa COVID-19 od dnia 16-03-2020
(do odwołania) wprowadzamy dodatkowe środki zapobiegawcze:

  1. Dział obsługi bezpośredniej klientów detalicznych i biznesowych zostaje zamknięty – zamówienia przyjmujemy tylko drogą elektroniczną oraz telefonicznie.
  2. Transport dostaw – towar będzie dostarczony tylko firmami zewnętrznymi.
  3. Odbiór towaru – będzie możliwy tylko po wcześniejszym ustaleniu
    z działem handlowym.
  4. Formy płatności – możliwe tylko przelew, bądź przedpłata (brak płatności gotówkowych).
  5. Biura sprzedażowe pracują w trybie dyżurowym i zdalnym. Oznacza to, że przygotowanie ofert lub odebranie telefonu może potrwać odrobinę dłużej, niż zazwyczaj. Liczymy na Państwa wyrozumiałość i zrozumienie.