Posezonowa konserwacja lin i łańcuchów. Jak dbać o osprzęt pokładowy?

O wszystkie elementy metalowe znajdujące się na statku należy dbać przez cały rok – od tego zależy bezpieczeństwo i komfort podróży wodnych. Jednak wykonywane na bieżąco czynności pielęgnacyjne różnią się od tych, które trzeba przeprowadzić podczas rozbrajania jachtu. Zakończenie sezonu powinno przygotowywać statek wodny do rozpoczęcia kolejnego. Jak więc powinna przebiegać konserwacja elementów metalowych? I czy istnieją sprawdzone sposoby pielęgnacji materiałów? Należy przejmować się sposobem przechowywania konstrukcji nierdzewnych? Na te i inne pytania odpowiemy w naszym poradniku dla właścicieli jachtów i innych statków wodnych.

Czy łańcuchy ze stali nierdzewnej mogą ulec korozji?

Zwyczajna stal jest bardzo podatna na szkodliwe działanie wody, co powoduje powstawanie rdzy. Na statkach spotyka się więc przede wszystkim stal nierdzewną, popularnie nazywaną nierdzewką. Posiada ona przynajmniej 10% chromu (im więcej, tym lepiej), który tworzy warstwę ochronną na powierzchni materiału. W ten sposób zyskuje swoje właściwości antykorozyjne. Czy to jednak oznacza, że jest całkowicie niewrażliwa na rdzę?

Niewłaściwa eksploatacja, a zwłaszcza złe przechowywanie lin i łańcuchów ze stali nierdzewnej, może wywołać korodowanie elementów metalowych. Nierdzewka ma po prostu znacznie podwyższoną odporność na rdzewienie, ale nie oznacza to, że może dowolnie długo przebywać w środowisku wodnym bez odpowiedniej konserwacji. Tylko dokładna pielęgnacja gwarantuje długoletnią eksploatację osprzętu wykonanego z metalu.

Stal nierdzewna, nawet kwasoodporna, jest narażona na działanie wielu rodzajów korozji. Najczęściej dotyka ją tzw. rdza wżerowa. Można ją w łatwy sposób rozpoznać poprzez pojawienie się drobnych dziur na powierzchni metalu. Powstają one zazwyczaj w miejscu osadów i nalotów. To samo może przydarzyć się linom wykonanym z innego popularnego metalu, czyli stali węglowej.

Jak poradzić sobie z rdzą i zabezpieczyć metal?

Do konserwacji elementów metalowych na szczęście nie trzeba ani specjalistycznej wiedzy, ani specjalnych umiejętności. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty i nałożyć je na powierzchnię liny lub łańcucha.

Warto przedstawić to jednak na przykładzie, ponieważ zastosowanie się do kilku prostych poleceń pozwoli wykonać czynności pielęgnacyjne znacznie skuteczniej. Co zrobić, aby zabezpieczyć metal przed korozją wżerową?

Na samym początku należy oczyścić sól (charakterystyczny nalot, osad) z powierzchni metalu. Można to zrobić zwykłą wodą, najlepiej demineralizowaną. Następnym etapem jest nałożenie na linę pasty woskowej lub uniwersalnego preparatu WD-40. Na samym końcu wystarczy przetrzeć materiał suchą szmatką.
Jeśli jednak korozja wżerowa już się pojawiła, wtedy należy użyć roztworu kwasu ortofosforowego i pozostawić go na kilka godzin. Dopiero potem można wszystko spłukać.
W ramach konserwacji elementów metalowych można również zastosować ocynk. Daje on porównywalnie dobrą ochronę przed korozją. Eliminacja rdzy z jej pomocą polega na nałożeniu farby z cynkiem metalicznym na uprzednio oczyszczone (w opisany powyżej sposób) miejsce.

łańcuch stalowy

Gdzie kupować preparaty do pielęgnacji elementów metalowych i ile to kosztuje?

Większość środków chemicznych potrzebnych do konserwacji jest powszechnie dostępna w wielu sklepach. Nie istnieją żadne trudności związane z zakupem chociażby preparatu WD-40. Cena jednostkowa również nie zniechęca do zakupu – zazwyczaj oscyluje ona w okolicach 8-10 zł za najmniejszą tubkę.

Farbę do ocynku można za to dostać w każdym sklepie o profilu budowlanym, a nawet w większych supermarketach. Jest ona sprzedawana w dużych opakowaniach, dlatego cena może wydawać się większa niż w przypadku pozostałych środków konserwujących, ale za to wystarczy na znacznie dłużej.

Sposobem na zdobycie preparatów do pielęgnacji metalu jest również zakup bezpośrednio u producenta. W regionach przybrzeżnych bardzo często można spotkać firmowe sklepy wytwórców osprzętu żeglarskiego, którzy posiadają w swojej ofercie środki czyszczące. Kupno od producenta jest zazwyczaj najtańszym rozwiązaniem.

lina stalowa

Jak często konserwować elementy metalowe na statkach wodnych?

Dobrą zasadą, praktykowaną zarówno przez profesjonalistów, jak i niedzielnych miłośników podroży jachtami, jest konserwowanie osprzętu żeglarskiego natychmiast po zakończeniu sezonu. Magazynowane nawet w suchym budynku liny czy łańcuchy mogą zacząć rdzewieć, jeśli odpowiednio nie zadba się o sprzęt. Dlatego trzeba je oczyścić, wysuszyć i dopiero na samym końcu znaleźć dla nich miejsce.

Oczywiście, można zrobić to później, jednak należy liczyć się wówczas z ryzykiem pojawienia się korozji. Zardzewiałe liny nie nadają się już do niczego – i jeśli w środku zimy okaże się, że rdza zaczyna postępować na osprzęcie, to trzeba będzie ją wymienić.

W przypadku jachtów przeznaczonych do śródlądowej żeglugi nie trzeba powtarzać czynności konserwujących co roku. Wynika to ze znacznie mniejszego zagrożenia ze strony wody słodkiej – nie niszczy metalu w taki sam sposób, jak słona. Jeśli jednak chce się utrzymać osprzęt żeglarski w jak najlepszym stanie, to warto zajmować się pielęgnacją zawsze po zakończeniu sezonu.

Posiadamy:

Dostawcy posiadają: