Początek przygody z żeglowaniem – jak skompletować osprzęt żeglarski?

Współczesny osprzęt żeglarski składa się z wielu innowacyjnych elementów, niezbędnych w przypadku swobodnych podróży drogą morską. Wyposażenie powinno charakteryzować się przede wszystkim jakością wykonania, umożliwiającą bezpieczne i sprawne rejsy. Wybierając osprzęt żeglarski, należy kierować się głównie własnymi potrzebami, przeznaczeniem poszczególnych urządzeń oraz rodzajem łodzi. Warto też pamiętać o tym, że osprzęt żeglarski pochodzący od uznanych producentów zdecydowanie ułatwia obsługę statku, a także umożliwia długoletnie korzystanie ze wszystkich części, przy zachowaniu ich odpowiedniej konserwacji.

Początek przygody z żeglowaniem – jak skompletować osprzęt żeglarski?

Osprzęt żeglarski – podstawowe wyposażenie

Dobrze dobrany osprzęt żeglarski sprawia, że każda przygoda morska przebiega bez najmniejszych problemów! Przed wyruszeniem w rejs warto więc poświęcić więcej czasu na przygotowanie się do wyprawy i skompletowanie odpowiednich części. Na nowoczesne uzbrojenie jachtów składają się m.in. systemy połączeń rurowych, solidne kotwice, kluzy i prowadnice, podwięzi, karabińczyki i bulaje. Przejdźmy teraz do krótkiego omówienia poszczególnych elementów wyposażenia.

Osprzęt żeglarski – podwięzi, ucha pokładowe, przelotki

Ucha pokładowe idealnie nadają się do instalacji elementów, takich jak bloki i sztaksle, znajdujące się nisko przy pokładzie. Kształt ucha umożliwia wykorzystanie go w pobliżu podstawy masztu. Przelotki kwasoodporne służą do prowadzenia lin na pokładzie jednostki, co pozwala na zachowanie porządku i ma wpływ na komfort i bezpieczeństwo załogi. Z kolei podwięzi wykorzystuje się do przymocowania want oraz olinowania stałego do kadłuba. Dzięki podwięziom, naprężenia rozłożone są na większą liczbę elementów konstrukcyjnych.

Osprzęt żeglarski – systemy rurowe

Nierdzewne i kwasoodporne systemy rurowe składają się z łączników, przegubów, wsporników poręczy, uchwytów, klamer oraz stópek i podstawek do anten. Ich podstawowym zadaniem jest ochrona zawartości przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi i zalewaniem pokładu. Rury pełnią też istotną funkcję wsparcia, zapobiegają wypadaniu poszczególnych części przez burtę podczas gwałtownych manewrów. Systemy z nierdzewnych rur to również sprawdzony patent na wydzielenie różnych części jednostki.

Osprzęt żeglarski – kotwice, stopery łańcucha kotwicznego, kluzy i prowadnice kotwiczne

Kotwice zawietrzne stosuje się w przypadku piaszczystego dna, a kotwice składane polecane są jako element uzupełniający na jednostkach żaglowych, motorowych i jachtowych, szczególnie w miejscach zarośniętych przez wodorosty. Kotwice pługowe doskonale sprawdzą się podczas zagłębienia w miękkim dnie. Sprzętem godnym uwagi jest także kotwica wkręcana, używana przy cumowaniu statku do brzegu lub do przytwierdzania skuterów wodnych. Z kolei przez kluzy i prowadnice kotwiczne przeprowadza się łańcuchy oraz liny cumownicze i kotwiczne. Umożliwiają one bezpieczne, bezawaryjne wciąganie i opuszczanie kotwic, bez ryzyka naruszenia kadłuba łodzi. Podstawowy elementem osprzętu żeglarskiego jest także stoper. Jego głównym zadaniem jest zabezpieczenie kotwicy podczas pracy i niedopuszczenie do obniżenia się jej podczas wyprawy. Obsługa tego urządzenia jest niezwykle prosta i na pewno nie sprawi problemów nawet amatorom żeglarstwa.

Osprzęt żeglarski – karabińczyki

Osprzęt żeglarski – karabińczyki

Karabińczyki to metalowe pierścienie z otwieranym zamkiem po jednej stronie, służące do szybkiego, bezawaryjnego i skutecznego połączenia poszczególnych elementów. Warto wiedzieć, że ruchome ramię karabinka może posiadać blokadę utrudniającą niezamierzone otwarcie. Technika zabezpieczenia uzupełniającego może być przesuwna, bagnetowa, zakręcana lub mieszana. Karabińczyki mają mechanizm otwierany na zewnątrz lub do wewnątrz.

Osprzęt żeglarski – kratki wentylacyjne, wywietrzniki i bulaje

Kratki występują najczęściej w wersji kwadratowej, okrągłej i prostokątnej, a ich głównym zadaniem jest zasłanianie otworów wentylacyjnych. Z kolei wywietrzniki pozwalają na otwarcie dopływu powietrza lub jego kompletne zamknięcie. Bardzo ważnym elementem, który może zadecydować nawet o bezpieczeństwie członków załogi są bulaje, czyli małe okienka. Bulaje mogą być otwierane, zamknięte lub zakręcane. W przypadku tych elementów, szczególnie ważna jest ich wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz szczelność.

Gdzie warto kupować sprawdzony osprzęt żeglarski?

Ze względu na to, że elementy osprzętu żeglarskiego wpływają na bezpieczeństwo i sprawny przebieg całej wyprawy morskiej, w akcesoria najlepiej zaopatrywać się w sprawdzonym sklepie. Wtedy klient ma pewność, że trafił na profesjonalistów, którzy nie tylko doradzą i podpowiedzą najlepsze rozwiązanie, ale również zaoferują konkurencyjne ceny i kompleksową obsługę. Wszystkie rodzaje wyposażenia powinny pochodzić z wiarygodnych źródeł, składać się z najlepszych materiałów i być wykonane przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii. Dodatkowo, w fachowym punkcie szeroki asortyment jest na bieżąco uzupełniany, spełnia wszystkie wymogi wewnętrzne współpracujących firm i normy takie jak DIN, ISO, NFE, PN.

Posiadamy:

Dostawcy posiadają: