od 01.01 jesteśmy użytkownikami systemu KSeF.

Pręty gwintowane – jak zweryfikować jakość elementów?

Pręty gwintowane to popularne elementy złączne wykorzystywane przede wszystkim w budownictwie. Stosuje się je zarówno podczas stawiania obiektów, jak i później, kiedy wykonywane są różnego rodzaju prace remontowe, modernizacyjne czy konserwacyjne. Podobnie jak opaski zaciskowe, śruby czy kotwy, tak i pręty muszą być wykonane solidnie, z najwyższą starannością, aby spełniały swoje funkcje i gwarantowały stabilność połączenia.

Pręty gwintowane mogą być użyte m.in. do:

  • montażu przewodów elektrycznych,
  • wykonywania korytek dla kabli,
  • łączenia szalunków,
  • mocowań chemicznych,
  • instalacji przewodów hydraulicznych oraz wentylacyjnych,
  • montażu klimatyzacji,
  • montażu sufitów podwieszanych,
  • łączenia więźby dachowej,
  • oraz montażu wielu innych elementów w budownictwie.

Jakość przede wszystkim

Trwałość połączenia elementów wpływa na stabilność całej konstrukcji, a także zapewnia bezpieczeństwo wszystkim osobom przebywającym w pobliżu. Dlatego też pręty gwintowane muszą spełniać rygorystyczne normy. Najczęściej cechy elementów określane są w różnego rodzaju certyfikatach, Aprobatach Technicznych oraz innych wymaganych dokumentach.

Kluczową rolę odgrywa materiał, z jakiego został wykonany pręt. Wiele tutaj zależy od środowiska, w którym element będzie pracował. Pręty gwintowane wytwarza się z różnych typów stali – jeżeli zamontowane zostaną w otoczeniu o zwiększonym zagrożeniu korozyjnym, muszą być wykonane ze stali nierdzewnej, aby nie straciły swoich właściwości.

Do łączenia prętów używane są specjalistyczne nakrętki złączne, które również muszą być najwyższej jakości, a najlepiej, jeśli pochodzą od tego samego producenta, zajmującego się produkcją prętów gwintowanych. Wtedy otrzymujemy gwarancję kompatybilności elementów.

Pręty gwintowane mogą być również wykonane w podwyższonej klasie wytrzymałościowej, dzięki czemu staną się odporne na działanie większych sił.

W jaki sposób sprawdzić jakość prętów gwintowanych?

Przede wszystkim produkty powinny być w czytelny sposób oznakowane. Jedną z takich metod jest kodowanie barwami – w zależności od klasy wytrzymałości, pręty gwintowane posiadają zakończenia w różnych kolorach. W ten sposób kupujący może szybko uzyskać niezbędne informacje na temat odporności elementu. Do prętów dołączane są również ulotki albo metki, na których znajdują się dane dotyczące rozmiarów oraz norm, w zgodzie z którymi dana część została wykonana. Eliminuje to ryzyko, że w trakcie prac przypadkowo sięgnie się po niewłaściwy rodzaj pręta.

Na rynku pojawia się niestety wiele produktów w podejrzanie niskich cenach, których jakość jest niewystarczająca. Często trudno jest ocenić takie elementy gołym okiem i stwierdzić, czy spełniają wymagane normy. Niskiej jakości pręty zawierają mniej materiału, chociaż ich średnica jest niemal identyczna, jeśli porówna się ją ze średnicą części wykonanych solidnie.

Złej jakości pręty gwintowane posiadają widoczny tzw. ostry gwint, który może przyczynić się do skaleczenia. Ponadto zwiększa się również prawdopodobieństwo, że nakrętka nałożona na taki pręt zablokuje się. Oczywiste jest, że element posiadający cienki rdzeń nie przeniesie identycznego obciążenia jak pręt wysokiej jakości.

Dobrym sposobem na sprawdzenie pręta gwintowanego będzie więc jego zważenie. Okazuje się, że elementy niskiej jakości mogą ważyć nawet 15% mniej. Zastosowanie takich części w połączeniach może skutkować poważnymi konsekwencjami, zarówno dla obiektu, jak i dla znajdujących się na jego terenie osób. Każdy dobry producent udostępnia klientom informacje na temat wagi swoich produktów w zależności od ich rozmiaru, podając minimalną wartość przy danej długości.

Naturalnie, podczas zakupu można zażądać przedstawienia analizy składu chemicznego dostarczonego produktu, jednak dokładne zważenie jest w stanie dostarczyć pewne wskazówki dotyczące jakości pręta. W razie jakichkolwiek wątpliwości klient powinien skontaktować się z dostawcą elementów, by zyskać pewność, że użyte do łączenia elementy posiadają odpowiednie parametry wytrzymałościowe.

Posiadamy:

Dostawcy posiadają:

 

Informujemy, że:

dnia 29.03  firma nie pracuje.

 

Prosimy o uwzględnienie powyższego w swoich planach zakupowych.