Dlaczego warto stosować metalowe prowadnice do wyciągarek linowych?

Prowadnica do lin to ważny element każdej wyciągarki. Spełnia w niej istotne funkcje, dlatego warto, aby była wykonana z solidnego i wytrzymałego materiału. Dlaczego więc najlepiej jest zastosować metalowe prowadnice liny? Odpowiedź znajdziesz w poniższym wpisie.

Zastosowanie prowadnicy

Prowadnica liny znacząco ułatwia wciąganie kotwicy na pokład jachtu, żaglówki czy innej jednostki pływającej. Chroni ją przy tym przed zarysowaniami, które mogłyby powstać w wyniku nieumiejętnego ręcznego wciągania. Można przez nią również sprawnie i wygodnie przeprowadzać liny cumownicze lub łańcuchy. Sprzęt ten ogranicza także ryzyko uszkodzenia liny oraz zapewnia jej swobodny ruch. Pomaga również w ustabilizowaniu łańcucha lub liny, eliminując równocześnie możliwość wystąpienia przetarć odbojnicy czy samej liny. Stanowi więc znakomite zabezpieczenie przed niezamierzonym zniszczeniem łodzi oraz jej poszczególnych części. Dzięki niej żaglówki, jachty lub inne maszyny dłużej zachowują estetyczny wygląd. Aby mieć więc pewność, że spełni ona kompleksowo swoją funkcję, a także nie zawiedzie w najmniej spodziewanym momencie, należy wybrać urządzenie wykonane z właściwego materiału i cechujące się odpowiednią konstrukcją.

Dlaczego metalowe prowadnice liny?

Najbardziej odpowiednim materiałem do produkcji prowadnic jest stal nierdzewna. Ten trwały i wytrzymały metal gwarantuje wyjątkową solidność, a przez to pozwala na wieloletnie użytkowanie, bez konieczności martwienia się o szybkie zużycie sprzętu. Ponadto zapewnia również wysoką odporność na szkodliwe działanie kwasów, wody oraz innych warunków w otoczeniu, które mogą zagrażać instalacji. Pokryty dodatkową warstwą specjalnego środka antykorozyjnego, gwarantuje zabezpieczenie przed rdzą.
Największe prowadnice są w stanie utrzymać kotwice o wadze nawet kilkunastu kilogramów. Tak duże obciążenie wymaga stabilnego i niezawodnego sprzętu, który może zapewnić jedynie odpowiedni dobór materiałów. Trudno wyobrazić sobie sprawne działanie na przykład prowadnicy wykonanej z plastiku przy tak dużym obciążeniu, szczególnie w sytuacji wyciągania kotwicy wielokrotnie w ciągu doby. W takim przypadku prawdopodobieństwo pęknięcia sprzętu jest bardzo wysokie. A jakiekolwiek uszkodzenie sprzętu wiąże się z niebezpieczeństwem zniszczenia samej jednostki pływającej.
Dlatego też, aby mieć pewność, że prowadnica liny w wyciągarce będzie się cechowała funkcjonalnością i długoletnią żywotnością, warto zdecydować się na wersję wyprodukowaną z dobrej klasy, wzmocnionego odpowiednio metalu.

Posiadamy:

Dostawcy posiadają: