od 01.01 jesteśmy użytkownikami systemu KSeF.

Jak wybrać odpowiednie wkręty do drewna?

Wkręty do drewna należą do niezwykle często wykorzystywanych elementów złącznych. Stosuje się je niemal we wszystkich gałęziach przemysłu. Z tego też względu producenci posiadają w swojej ofercie tak wiele różnych rodzajów tych artykułów. Z reguły zbudowane są z łba oraz trzonu, do podłoża montuje się je za pomocą specjalnych wkrętarek. Sprawdzają się zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz obiektów. Jak zatem wybrać odpowiednie wkręty do drewna, aby mieć pewność, że spełnią swoje zadanie?

Z jakich materiałów stworzone są wkręty do drewna i jakie mogą mieć kształty?

Wkręty mogą być wykonane z różnych rodzajów materiału, co przekłada się na specyficzne parametry, którymi odznaczają się w przyszłości. Najpopularniejsze są elementy ze stali nierdzewnej i ocynkowanej. Spotkamy wkręty z mosiądzu, miedzi, a także ze stali platerowanej miedzią.

Wybierając śruby do drewna, należy zwrócić uwagę na to, czy posiadają wymagane przez obowiązujące prawo dokumenty dopuszczające. W tym wypadku chodzi m.in. o aprobatę techniczną. W przypadku gdy zakupione elementy będą pracowały w trudnych warunkach środowiskowych, w bliskim kontakcie z wilgocią, wodą bądź substancjami chemicznymi, trzeba znaleźć takie, które posiadają wystarczającą ochronę przed korozją.

Jeżeli chodzi o kształt łba, wkręty do drewna nierdzewne występują w bardzo licznych wariantach. Mogą posiadać łby soczewkowe, grzybkowe, wpuszczane, sześciokątne, walcowate, stożkowe, kuliste i owalne. Na rynku znajdują się ponadto wkręty bez łba. Rozmaite kształty przybiera nacięcie – bywa krzyżowe, proste, kwadratowe, imbusowe, ośmiokątne, gwiazdkowe oraz tzw. tri-wing.

Śruby do drewna różnią się także zakończeniem. Ostre końcówki okażą się doskonałe do miękkiego drewna, w którym nie trzeba wykonywać wcześniejszych nawierceń. Do drewna twardego stosuje się wzmocnione wkręty, a jeśli nie chcemy, aby ostre zakończenie wystawało po połączeniu elementów drewnianych, możemy wybrać wkręty do drewna nierdzewne z płaskim zakończeniem. Wymagają one jednak otworu prowadzącego.

Co zrobić, aby mieć pewność, że dane wkręty spełnią swoje zadanie?

Większość tych produktów posiada najważniejsze parametry wybite na łbach, co jest znacznym ułatwieniem podczas pracy. Wkręty do drewna z łbem stożkowym stosuje się w sytuacjach, kiedy powierzchnia łączona musi pozostać równa. Tak się dzieje np. w przypadku ścian z drewna, do których montuje się kolejne elementy. Z kolei śruby z łbami talerzykowymi mogą być wykorzystywane tam, gdzie nie występuje potrzeba uzyskania idealnie gładkiej powierzchni.

Przy wyborze śrub do drewna należy również kierować się łatwością oraz szybkością montażu. Bywa i tak, że zamontowanie wkrętów tańszych jest bardziej czasochłonne, co przełoży się na dłuższą pracę i pochłonie większe koszty ogólne.

Dobrym pomysłem może być skontaktowanie się ze specjalistą, który dopasuje wkręty do drewna do specyficznych materiałów oraz warunków. W ten sposób zyskamy pewność, że stworzone dzięki nim połączenie stanie się mocne i stabilne, a przede wszystkim bezpieczne dla trwałości konstrukcji.

Bardzo istotnymi parametrami wkrętów do drewna nierdzewnych są ich średnica oraz długość. Ponadto w zależności od twardości oraz wytrzymałości materiału, w który są wkręcane, stosuje się różne skoki i głębokości gwintu. Dobór odpowiedniej długości nie powinien nastręczać wielu problemów, ponieważ bezpośrednio zależy od grubości łączonego materiału. Pomocne w tym temacie okażą się dostępne w internecie tabele.

Warto wspomnieć, że wkręty wykorzystuje się do łączenia nie tylko elementów drewnianych ze sobą, ale również do przytwierdzania innych materiałów do drewna, na przykład metalowych zawiasów. Do mocowania blachy używa się specjalnych wkrętów farmerskich, które następnie pokrywane są lakierem.

Wybierając śruby do drewna, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie wyżej wymienione parametry. Obecnie różnorodność ofertowa pozwala na idealne dopasowanie wkrętów do danego zadania, dzięki czemu efekty końcowe spełniają rygorystyczne standardy.

Posiadamy:

Dostawcy posiadają: