Solidne kotwy do drewna. Jak montować słupy i belki?

Kotwy (znane także jako szpice, szpilki, kołki czy wsporniki) są bardzo praktycznym rozwiązaniem przy tworzeniu dowolnych konstrukcji drewnianych. Świetnie sprawdzają się podczas budowy altan ogrodowych czy płotów. Kotwy do drewna oczywiście można zastosować również w innych miejscach, ale ich zasada działania oraz montaż zawsze przebiega tak samo.

Wybór właściwej kotwy

Na rynku funkcjonuje kilka rodzajów kotew. Należą do nich kotwy stalowe, chemiczne, ale też te stosowane do ziemi. Te dwie pierwsze są specjalistyczne i stosuje się je zazwyczaj przy budowie domów oraz pozostałych miejscach wymagających wytrzymalszych, a więc fachowych rozwiązań. Natomiast typową kotwę do drewna – wbijaną bezpośrednio w ziemię – stosują nawet osoby niezaznajomione ze sztuką budowniczą. Wynika to z bardzo prostego montażu. Kotwy do drewna to też znacznie tańsze rozwiązanie, więc każdy może sobie na nie pozwolić.

Podczas wyboru odpowiedniego produktu trzeba kierować się także rodzajem planowanej konstrukcji oraz podłoża. Jeśli ma się zamiar postawić niski płot czy kratkę do roślin, wystarczy skorzystać z małej kotwy do drewna. Ich rozmiar mieści się w granicach od 4,5 do 7 cm. Większe struktury, takie jak altany lub wysokie płoty wymagają już kotew o przekroju minimum 7 cm, a w niektórych przypadkach nawet do 14 cm. Warto przy okazji zwrócić uwagę na podłoże, na którym ma powstać konstrukcja. Piasek czy grząska ziemia zmuszają nas do użycia długich wariantów kotew do drewna. Jeśli jednak podłoże jest stabilne i twarde, wystarczy zaopatrzyć się w mniejsze produkty.

Czy warunki atmosferyczne wpływają na wybór kotwy? One również mają znaczenie, dlatego na terenach podmokłych, wykazujących się znacznymi opadami deszczu oraz silnym wiatrem warto postawić na dłuższe kołki. Tylko w ten sposób da się zapewnić stabilność konstrukcji nawet w tak niesprzyjających okolicznościach.

Bezpieczny i bezproblemowy montaż

Jeśli już mamy dobrą kotwę do drewna, to można przystąpić do montażu. Potrzebne nam będą do tego tylko śruby i młotek. Na samym początku należy wyznaczyć punkt montażu, w którym ustawia się wspornik pod kątem prostym. Od tego zależy równość konstrukcji. Wbijanie w podłoże za pomocą młotka można uprościć przystawiając kawałek drewna u góry kotwy. Po wbiciu wystarczy ustawić belkę lub słupek w kotwie tak, aby stała ona pionowo. Można wesprzeć się przy tym poziomicą. Na samym końcu należy przykręcić śruby w przeznaczonych do tego miejscach.
W ten sposób powstaje stabilny, ale też solidny element struktury, który zapobiega jej przemieszczaniu się oraz obrotowi.

Posiadamy:

Dostawcy posiadają: