od 01.01 jesteśmy użytkownikami systemu KSeF.

Normalizacja gwintów

Gwinty to śrubowe nacięcia na stożkowanej lub walcowej powierzchni. Dostępnych jest wiele rodzajów gwintów, różniących się od siebie m.in. ze względu na system miar, pochylenie czy umiejscowienie. Ze względu na dużą różnorodność gwintów tylko część z nich została znormalizowana.

Normalizacja gwintów – jakie gwinty zostały znormalizowane?

Proces normalizacji ułatwił podział i oznakowanie  gwintów, co przełożyło się na ich lepszą rozpoznawalność. Gwinty, które objęto normalizacją, są uznawane za najważniejsze, a przez to również najczęściej wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu oraz urządzeniach codziennego użytku.

Do znormalizowanych gwintów należą przede wszystkim:

  1. gwinty metryczne M (ISO metric fine) – trójkątne walcowe o kącie zarysu 60 stopni, wykorzystywane powszechnie w Polsce oraz większości krajów europejskich, o oznaczeniu M (metryczne zwykłe) i MF (metryczne drobnozwojne);
  2. gwinty rurowo-walcowe G (ang. Whitworth pipe thread) – walcowe trójkątne o kącie zarysu 55 stopni, stosowane przede wszystkim w krajach anglosaskich;
  3. gwinty Whitwortha BSF, BSW (ang. Whitworth thread) – calowe o zarysie trójkątnym walcowym i kącie 55 stopni, oznaczane symbolem BSW (gwinty Whitwortha zunifikowane zwykłe) i BSF (drobnozwojne);
  4. gwinty amerykańskie zunifikowane UNF, UNC – gwinty calowe o zarysie trójkątnym walcowym i kącie 60 stopni, dzielą się na amerykańskie zunifikowane zwykłe (UNC) i drobnozwojne (UNF);
  5. gwinty trapezowe niesymetryczne S, stosowane w połączeniach ruchowych obciążonych jednokierunkowo;
  6. gwinty trapezowe metryczne (zwane też symetrycznymi) Tr, w tym gwint walcowy o kącie zarysu 30 stopni, używany zazwyczaj w połączenia ruchowych o zmiennych kierunkach obciążenia;
  7. gwinty do rurek instalacyjnych stalowych Pg (od niem. Panzergewinde) – stosowane w instalacjach elektrycznych i systemach łączności.

Kodowanie ANSI, DIN, ISO

Normalizacja gwintów polega na ich ujednoliceniu w zakresie nazewnictwa. Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów norm: ISO, DIN, ANSI i DIN/ANSI, przy czym normy DIN i ISO są powszechnie stosowane na całym świecie, a ANSI jest najpopularniejsza w Ameryce. Gwinty są również produkowane zgodnie z normą JIS, która jest powszechna w Azji.

Norma DIN i ISO

Skrót DIN pochodzi od nazwy Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego (Deutsches Institut fur Normung) i określa normy stworzone przez tę instytucję. Są one jednak powszechnie stosowane nie tylko w Niemczech, ale również innych krajach europejskich, w tym Polsce. Normy DIN konwertują do oznaczeń ISO (ogólnej normy światowej) oraz PN (polska norma).

Normy DIN związane z gwintami obejmują wiele rodzajów oznaczonych konkretnymi liczbami, w zależności od typu gwintu. W oznaczeniach występuje metryczna średnica  chwytu i większe długości całkowite. Na przykład, gwinty okrągłe zewnętrzne RD są określane normą DIN 405, gwinty rowerowe – normą DIN 79012, a modele pancerne PG (gwinty elektryczne) normą DIN 40430. Wiele z nich zawiera oznaczenia podwójne, np. gwinty metryczne M (zwykły skok) określane są zgodnie z normą ISO DIN-13.

Norma ISO opisuje gwintowniki o krótkiej długości całkowitej OAL. Średnica chwytu w normie ISO jest metryczna. Przykładowo, gwinty metryczne MJ są określane według międzynarodowej normy ISO 5855, przeznaczonej dla przemysłu lotniczego.

Normy DIN/ANSI opisują natomiast średnicę chwytu według normy ANSI, a długość całkowitą według normy DIN.

Kodowanie ANSI

Normy ANSI, podobnie jak ISO, opisują gwinty o krótkiej długości całkowitej OAL, z tą różnicą, że średnica chwytu w ANSI jest calowa, a nie metryczna. Amerykańska norma ANSI B1.1 określa np. gwinty stalowe UNEF, czyli gwinty zunifikowane bardzo drobnozwojne, będące odpowiednikiem europejskiego gwintu metrycznego o skoku drobnozwojnym.

Kodowanie ANSI B1.1 opisuje ponadto gwinty calowe UNF (ang. Unified National Fine), co tłumaczy się jako gwinty zunifikowane drobnozwojne, stanowiące odpowiednik europejskiego gwintu metrycznego o skoku drobnozwojnym. Określa również gwinty UNC, czyli gwinty zgrubne zunifikowane, będące odpowiednikiem europejskiego gwintu metrycznego o skoku normalnym.

Posiadamy:

Dostawcy posiadają:

 

Informujemy, że:

dnia 29.03  firma nie pracuje.

 

Prosimy o uwzględnienie powyższego w swoich planach zakupowych.