Łączniki rur nierdzewnych – kształty, zastosowanie, charakterystyka

Wszelkie połączenia rurowe wymagają wykorzystania w pewnym momencie łączników. Wynika to faktu, że stalowych rur nie da się wygiąć w żaden inny sposób, niż fabrycznie. Producenci wypuszczają jednak na rynek wyłącznie prefabrykowane produkty. Z pomocą w wykonaniu odpowiedniego do potrzeb połączenia przychodzą łączniki rur nierdzewnych. Dzięki nim można poprowadzić rury we właściwe miejsce.

W instalacjach sanitarnych – choć nie tylko – najlepiej zastosować rury odporne na korozję. Ich łączenie powinno odbywać się więc z wykorzystaniem łączników z tego samego materiału. W ten sposób instalacja pozostaje szczelna, bezpieczna w użytkowaniu oraz wytrzymała. Tego typu łączniki znajdują swoje zastosowanie w dowolnych instalacjach sanitarnych czy gazowych. Jednak to niejedyne miejsce ich przeznaczenia. Otóż rury z łącznikami bardzo często widuje się jako balustradę. Ta popularność jest efektem zalet nierdzewnych rur. Przede wszystkim można je stosować zarówno w warunkach wewnętrznych, jak i zewnętrznych (gdzie są narażone np. na deszcz); ponadto cechują się niską ceną oraz przyjemną fakturą, przez co idealnie nadają się na poręcze. Podobnie jak instalacje rurowe – balustrady czy poręcze nie zawsze biegną cały czas prosto, co wymusza zastosowanie łączników rur nierdzewnych.

W przypadku łączników można z całą pewnością powiedzieć, że mamy do czynienia z bogactwem wyboru. Posiadają one wiele kształtów, które ułatwiają projektantom i użytkownikom dostosowanie połączeń rurowych do planowanego biegu. Największym zainteresowaniem cieszą się tzw. kolanka czy kolana. To łączniki o określonym zagięciu, które pozwalają poprowadzić rury w innym kierunku. Kolanka są zgięte zazwyczaj pod kątem 90º, ale można też znaleźć modele o mniejszym lub większym kącie. Oprócz tego ich kształt może być obły, kulowy lub ostry.

Bardziej specjalistyczne zastosowanie mają łączniki rur nierdzewnych w postaci kształtek T czy czwórników, które umożliwiają połączenie ze sobą więcej niż dwóch elementów. W asortymencie producentów i dostawców akcesoriów do rur znajdują się także bardziej wyspecjalizowane łączniki, takie jak skręcane, przegubowe, narożne, a nawet gięte czy wklejane.

Czasem jednak istnieje potrzeba zwykłego połączenia ze sobą dwóch rurek. Można to zrobić za pomocą wewnętrznych oraz zewnętrznych łączników. Modele wewnętrzne stosuje się głównie w obiektach o dużych walorach estetycznych, gdzie zewnętrzny łącznik mógłby zaburzać koncepcję.

 

Posiadamy:

Dostawcy posiadają:

Informujemy, że w dniach 24.12.2019 – 01.01.2020 firma Metfix będzie nieczynna.

Ostatnim dniem wysyłek będzie 23.12.2019.

Prosimy o uwzględnienie tego w swoich planach zakupowych.