od 01.01 jesteśmy użytkownikami systemu KSeF.

Połączenia rurowe – popularne metody łączenia rur w instalacjach

W instalacjach ważną rolę odgrywają nie tylko same rury, ale również jakość i sposób ich połączeń. Odpowiednia konstrukcja wpływa na stabilność i bezpieczeństwo działania instalacji. Wyróżnia się kilka metod łączenia rur. Jakie są najpopularniejsze połączenia rurowe? Wyjaśniamy w poniższym wpisie.

Gwintowanie rur stalowych

Sposób łączeń rur wynika głównie z materiału, z którego zostały wykonane. Jedną z najpowszechniej stosowanych metod jest gwintowanie, stosowane w rurach stalowych. To najstarszy typ rur spotykany w instalacjach. I choć jest systematycznie wypierany przez inne tworzywa, nadal np. w przypadku prac modernizacyjnych nierzadko zachodzi konieczność ich gwintowania. Sposób ten wymaga specjalnych maszyn i narzędzi do rowkowania oraz gwintowania: gwinciarek, gwintownic elektrycznych i ręcznych, rowkarek. Na odpowiednio przygotowane, czyste końce rur stalowych nakłada się olej do gwintowania, następnie nacina gwint zgodnie z wybraną końcówką, a także nakłada na rurę gwintownicę, dokręcaną do obrabianego elementu.

połączenia rurowe

Lutowanie rur z miedzi

Kolejne popularne połączenia rurowe to lutowanie, które wykonuje się w przypadku połączeń rur i kształtek miedzianych. Wyróżnia się dwa rodzaje lutowania:

  • Lutowanie twarde – czyli łączenie lutownicą elementów w temperaturze od 590 do 815 stopni Celsjusza. Sposób ten jest stosowany w instalacjach sprężonego powietrza, olejowych, gazowych i centralnego ogrzewania. Wymaga użycia złączek z miedzi albo brązu.
  • Lutowanie miękkie – jest przeprowadzane w temperaturze ok. 450 stopni Celsjusza w instalacjach wody ciepłej i zimnej oraz w niskotemperaturowych układach C.O.

Jako że miedź może korodować w połączeniu z innymi metalami, aby temu zapobiec, należy zachować odpowiednią kolejność materiałów (części stalowe przed miedzianymi) lub zadbać o właściwą izolację (np. z taśmy teflonowej).

Połączenia rurowe – tworzywa sztuczne

Rury polietylenowe, polibutylenowe, polipropylenowe lub wykonane z innego rodzaju tworzyw sztucznych można łączyć na kilka sposobów, spośród których wyróżnia się:

  • Klejenie – sposób ten polega na posmarowaniu specjalnym klejem dwóch rur (zewnętrzną powierzchnię jednej i wewnętrzną drugiej), a następnie ich złączeniu. Jest najczęściej stosowany przy rurach PVC;
  • Skręcanie – tę odwracalną (tzn. elementy mogą być wielokrotnie łączone i rozłączane) metodę wykorzystuje się m.in. przy podłączaniu rurociągu do urządzeń i armatury z innych tworzyw.
  • Zgrzewanie – pod wpływem wysokiej temperatury uzyskanej w wyniku pracy zgrzewarki łączy się trwale rurę ze specjalną złączką.
  • Zaprasowywanie lub zaciskanie – dzięki specjalnym urządzeniom, rura oraz złączki z gumą zostają na stałe połączone. Metoda ta stosowana jest zazwyczaj w przypadku wielowarstwowych rur typu PEX-AL-PEX, a także stalowych lub miedzianych.

Podsumowując, metod połączeń rurowych jest kilka. Nie można stwierdzić, która z nich jest najlepsza czy najbardziej trwała. Każda powinna być dobierana indywidualnie do rodzaju zlecenia i przede wszystkim materiału, z którego wykonana została rura.

Posiadamy:

Dostawcy posiadają: