Kołki cylindryczne a stożkowe – jakie są różnice?

Kołki przydają się najbardziej przy budowie maszyn oraz narzędzi przemysłowych, ale znajdują swoje zastosowanie także w warunkach domowych. Właściwie każdy potrzebuje od czasu do czasu powiesić coś na ścianie – od obrazów, aż po szafki i półki. Jak więc widać, kołki są niezbędne niemal wszędzie. Łatwo jednak zauważyć, że nie ma jednego rodzaju kołków. W najmniejszym nawet sklepie można kupić kilka modeli. Różnice między nimi nie są tak znaczące, ale jeśli chce się postawić solidną konstrukcję lub porządnie zabezpieczyć mebel przed upadkiem z dużej wysokości, trzeba zdecydować się na właściwy produkt. Kołek cylindryczny lub stożkowy pomoże w osiągnięciu zamierzonego celu.

Na jakich materiałach mogą pracować kołki?

Kołki mocuje się na przeróżnych materiałach. Właściwie nie ma pod tym względem żadnych ograniczeń. Nie ma znaczenia nawet surowiec, który został wykorzystany do produkcji kołka cylindrycznego lub stożkowego. Na przykład kołki wykonane z nylonu-poliamidu o kołnierzu cylindrycznym można zastosować na takich materiałach jak beton i bloczki betonowe, kamień, marmur czy piaskowiec, a także na pustakach oraz zaschniętym cemencie. W przypadku kołka nierdzewnego z kołnierzem stożkowym istnieje taki sam zakres materiałów. Jeśli więc wybiera się kołek z uwagi na surowiec produkcji, pozostaje to wyłącznie kwestią preferencji oraz określonych projektów technicznych.

Aby kołki realizowały swoje zadanie, muszą być wykonane zgodnie z zaleceniami określonymi w normach produkcyjnych. Dzięki temu stają się odporne na korozję, urazy mechaniczne (pękanie, złamania) czy gnicie. Nie mniej ważna jest ich elastyczność, która zapobiega rozciąganiu, a także zakres temperatury pracy (najlepiej od -40ºC do 100ºC). Z tego względu np. kołki nierdzewne najlepiej używać na zewnątrz. Z kolei kołki ze stożkowym kołnierzem są przystosowane do pracy na drewnie, ponieważ nie uszkadzają tak względnie delikatnego (mniej trwałego od metali) materiału.

Sposób użycia kołków

W nazwie kołków (lub opisie producenckim) znajduje się informacja o ich przeznaczeniu. Czy kołek cylindryczny od stożkowego różni się w zakresie wykorzystania? Faktycznym rozróżnieniem między modelami kołków jest ich zastosowanie. Specjalistyczne rodzaje lepiej sobie radzą w konkretnych warunkach, są też w stanie sprostać wymaganiom konstrukcyjnym, takim jak wytrzymałość na ściskanie czy obciążenie. Bierze się pod uwagę także sposób montażu.

Kołki stożkowe stosuje się jako elementy złączne oraz ustalające. Najłatwiej zamontować je w połączeniach wielokrotnie rozłącznych. Jeśli istnieje podejrzenie, że połączenie będzie sprawiać problemy podczas demontażu, warto zaopatrzyć się w kołki stożkowe z wewnętrznym gwintem, co usprawni wyciąganie kołka. Właściwie dobrany kołnierz o kształcie stożka eliminuje ryzyko zbyt głębokiego osadzeniu się kołka w otworze. Dodatkowo kołki tego typu są niezwykle proste w montażu. Ograniczają czas potrzebny do osadzenia chociażby przez zwykłe wbijanie. Oznacza to, że jest szczególnie popularny przy montażu seryjnym oraz przelotowym. Za jego pomocą można mocować futryny, okna, drzwi, szafki i tym podobne konstrukcje drewniane. Niektóre modele stożkowych kołków nadają się także do metalowych elementów.

Kołki cylindryczne uniemożliwiają ślizganie się zwłaszcza w zagłębieniach o dużej średnicy. To sprawia, że nadają się do mocowania nawet cienkich elementów. Przed zastosowaniem na danym materiale (może to być cegła, marmur, pustak lub bloczek z betonu, gazobeton itd.), warto jednak wywiercić otwór. W ten sposób znacznie przyspiesza się pracę. W gotowe zagłębienie wystarczy włożyć kołek aż do momentu, w którym koszulka się zaprze. Następnie należy zwyczajnie wbić go aż do zamierzonego poziomu. Z powodu łatwości w zastosowaniu, znajduje swoje przeznaczenie zwłaszcza w budownictwie wykończeniowym, czyli np. w konstrukcjach nośnych gipsowo-kartonowych ścian. Zapewnia odpowiednią ochronę tam, gdzie wymagana jest duża liczba punktów mocujących.

Posiadamy:

Dostawcy posiadają: