5 najważniejszych zalet stosowania nitów zaciskowych

Nity zaciskowe na przestrzeni lat zaczęły się cieszyć dość zmienną popularnością. Z jednej strony są coraz częściej stosowane w sektorach takich jak motoryzacja, blacharstwo czy przemysł lotniczy, z drugiej natomiast niektóre branże (szczególnie te z dużym zapotrzebowaniem na elementy wodoszczelne) sukcesywnie wypierają to rozwiązanie. Niezależnie jednak od podziału na pojedyncze odgałęzienia rynku, należy zauważyć, że korzystanie z technik łączenia nitowego jest obecne w naszej rzeczywistości od wieków i z biegiem czasu wciąż zyskuje na znaczeniu. Ten fakt sam w sobie doskonale świadczy o licznych korzyściach płynących ze stosowania tego rodzaju części złącznych. Jakie są zatem najistotniejsze zalety wykorzystywania nitów zaciskowych? O tym poniżej.

1. Nity zaciskowe można stosować do łączenia niemal dowolnych materiałów

Mimo że połączenia nitowe posiadają swoich przeciwników, w wielu przypadkach są praktycznie niezastąpione. Elementy jako jedne z naprawdę nielicznych umożliwiają łączenie dwóch lub więcej zupełnie różnych od siebie materiałów. Za pośrednictwem prostego nitowania na zimno pozwalają np. przytwierdzić metalową blachę do obiektów wykonanych z materiałów niemetalowych, takich jak chociażby skóra, wyrób włókienniczy lub tworzywo sztuczne. Fakt ten przekłada się na olbrzymią uniwersalność zastosowań nitów zaciskowych, obejmującą zarówno mało istotne gałęzie przemysłu (np. rymarstwo), jak i te kluczowe z punktu widzenia potrzeb dzisiejszych ludzi – m.in. budownictwo, szkutnictwo, dekarstwo czy branża klimatyzacyjna.

2. Struktura nitów zaciskowych nie zmienia się po wytworzeniu połączenia

Kształt oraz cechy materiału, z którego wyprodukowane są nity zaciskowe pozostaje taki sam po wykonaniu określonego rodzaju połączenia, w przeciwieństwie np. do połączeń tworzonych za pośrednictwem spawania. Cecha ta sprawia, że w przypadku zaistnienia takiej potrzeby, dwa scalone ze sobą elementy można oddzielić od siebie w sposób łatwy, szybki i – co najważniejsze – bez ryzyka uszkodzenia. W tym celu wystarczy nity sfrezować, ściąć lub przewiercić ich łby.

3. Nity zaciskowe występują w wielu wariantach

Ten rodzaj elementów złącznych cechuje się niezwykle szeroką różnorodnością asortymentową. W zależności od naszych potrzeb, na rynku można odnaleźć nity wykonane m.in. ze stali, aluminium lub z miedzi, jak również z mieszanek wspomnianych metali. Poszczególne nity różnią się od siebie także kształtem, wielkością i dedykowanymi zastosowaniami. Część z nich wykorzystywana jest w konstrukcjach wielkogabarytowych, w obrębie branż o dużym znaczeniu dla współczesnego przemysłu, a część do spajania ze sobą drobnych elementów rzemieślniczych. Nity zaciskowe mogą posiadać także rozmaite cechy dodatkowe, takie jak np. wodoszczelność oraz niewrażliwość na proces korozji, co ma szczególne znaczenie w przypadku obiektów pracujących na co dzień w środowiskach roboczych, narażonych na kontakt z wodą. Mogą też występować w niejednolitych barwach obejmujących niemal wszystkie odcienie dostępne w palecie kolorów RAL.

4. Nity zaciskowe posiadają unikalne właściwości fizyczne

Oprócz cech charakterystycznych dla większości wysokogatunkowych elementów złącznych, takich jak optymalne parametry wytrzymałościowe oraz wysoka odporność na samoczynne ścinanie się i zrywanie, nity zaciskowe posiadają szereg cech unikalnych. Do najważniejszych należy przede wszystkim doskonała zdolność do tłumienia drgań, niespotykana na tak dużą skalę w żadnych innych rozwiązaniach konstrukcyjnych. Ponadto świetnie sprawdzają się także jako element złączny do obiektów narażonych na wysokie obciążenia dynamiczne.

5. Możliwość wykonywania nitów zaciskowych na indywidualne zamówienie

Mimo dużej różnorodności asortymentowej nitów zaciskowych, zdarza się, że klienci poszukujący rozwiązań niestandardowych i dopasowanych do indywidualnych potrzeb, nie odnajdują na rynku gotowych elementów pasujących do wymagań danego przedsięwzięcia. Wówczas, wśród firm specjalizujących się w tym zakresie, istnienie możliwość wyprodukowania nitu zaciskowego o konkretnej specyfikacji.

Posiadamy:

Dostawcy posiadają: