od 01.01 jesteśmy użytkownikami systemu KSeF.

Jak zapobiegać zacieraniu się śrub?

Sukcesywne zacieranie się śrub ze stali nierdzewnej nazywane także korozją cierną prowadzi do ich zakleszczenia. Wówczas gwinty poszczególnych elementów zostają trwale sczepione, uniemożliwiając jakąkolwiek zmianę swojego położenia. Jak zapobiegać takim sytuacjom i z czym się one wiążą? Zapraszamy do lektury poniższego wpisu.

Zacieranie i zapiekanie się śruby – możliwe konsekwencje

Jednym z najbardziej podstawowych efektów zakleszczenia się śruby w ramach określonego połączenia jest istotne zwiększone ryzyko jej pęknięcia podczas próby odkręcania lub dokręcania. Sytuacja taka niesienie ze sobą natomiast wiele groźnych problemów – od opóźnień w działaniu przedsiębiorstwa, przez poważne awarie drogiego sprzętu, aż po silne uszkodzenia ciała personelu.

Nawet jeśli nie dojdzie do pęknięcia w trakcie montażu, zacieranie lub zapiekanie się śruby może doprowadzić do odkształcenia, które zaowocuje uszkodzeniem dopiero w przyszłości. To na ile będzie ono dotkliwe w swoich skutkach, zależy od specyfiki konkretnej konstrukcji, jednak nawet przy relatywnie prostych urządzeniach łatwo sobie wyobrazić jak wiele trudności może nastręczyć niespodziewana usterka podczas dynamicznego dnia pracy.

Dodatkowo zacieranie się śrub ze stali nierdzewnej niemal zawsze objawia się poważnymi problemami przy demontażu. Mając zatem szczęście, w najlepszym wypadku konsekwencje zakleszczonych elementów w ramach połączenia poniesiemy dopiero w momencie dekonstruowania lub przebudowywania danego urządzenia. Nawet wówczas jednak wciąż mogą być one bardzo dotkliwe nie tylko dla samego przedsiębiorcy, ale również dla samych pracowników, którzy jak wspomnieliśmy wcześniej, mogą doznać dotkliwych obrażeń na skutek nieumiejętnych prób odblokowania śruby.

Zacieranie się śrub ze stali nierdzewnej – jak temu przeciwdziałać?

Zanim przejdziemy do omówienia pokrótce rozwiązań najbardziej oczywistych, takich jak smar przeciwko zacieraniu śrub, skupmy się przez chwilę na scharakteryzowaniu dobrych praktyk, o których wielu użytkowników zapomina lub zwyczajnie nie wie.

Najbardziej elementarnym czynnikiem tego typu jest dbałość o czystość montowanych elementów. W każdym przypadku powinny być one pozbawione cząsteczek piasku, kurzu, pyłu czy rozmaitego rodzaju wiórów i innych zanieczyszczeń. Dodatkowo muszą być one także wolne od zadziorów i uszkodzeń w obrębie gwintów. Przy samym tworzeniu połączeń należy uważać też na ryzyko krzywego montażu, które mogłoby wywoływać miejscowe tarcie.

Podczas montażu należy również dbać o możliwe jak najmniejsze przemieszczenie osiowe gwintu, stawiając na sztywność połączeń, a nie na ich elastyczność. Ponadto poszczególne elementy dokręcać należy powoli i równomiernie nie używając przy tym urządzeń udarowych lub pulsacyjnych zwiększających intensywność tarcia.

Na koniec warto także zaznaczyć, że zacieranie się śrub ze stali nierdzewnej czy czarnej jest istotnie bardziej prawdopodobne przy stosowaniu elementów z gwintami nacinanymi. W ich miejsce warto zatem wybierać warianty walcowane, charakteryzujące się mniejszym współczynnikiem szorstkości swojej powierzchni.

Smar przeciwko zacieraniu śrub oraz inne wyroby redukujące tarcie

Smar przeciwko zacieraniu śrub stanowi obecnie najczęściej stosowane rozwiązanie w celu przeciwdziałania opisywanemu zjawisku. Jego wykorzystanie jest oczywiście jak najbardziej słuszne, ponieważ przy aktywnej redukcji tarcia, którą zapewnia, faktycznie istotnie zmniejszone zostaje ryzyko zakleszczenia się elementów złącznych.

Jednocześnie warto jednak mieć na uwadze także inne warianty produktów o tożsamym działaniu, spośród których należy wyszczególnić przede wszystkim specjalistyczne powłoki na zacieranie lub zapiekanie się śruby. Cechują się one właściwościami smarnymi, ale w przeciwieństwie do typowych smarów są suche i nielepkie, co ogranicza czasochłonność montażu i znacząco redukuje ryzyko zanieczyszczenia powierzchni cząsteczkami pyłu, kurzu lub brudu innego rodzaju.

 

Posiadamy:

Dostawcy posiadają: