od 01.01 jesteśmy użytkownikami systemu KSeF.

Czym jest fazowanie gwintu?

Do najpowszechniejszych przykładów fazowania zalicza się operacje załamywania krawędzi, frezowania podcięć, ukosowania arkuszy blach przeznaczonych do spawania, eliminację zadziorów obecnych w ramach krawędzie obrabianych obiektów, a także obróbkę rowków i faz czy też właśnie frezowanie gwintu. W zależności od oczekiwań klienta, specyfiki określonego projektu oraz konfiguracji i funkcjonalności samych obrabiarek czynności te przeprowadzać można na niejednolite sposoby. Aby przybliżyć naszym czytelnikom ten temat, w ramach niniejszego artykułu skupimy się na scharakteryzowaniu procesu, jakim jest fazowanie gwintu, wyjaśnimy pokrótce, na czym polega frezowanie gwintu CNC, a na końcu przejdziemy również do omówienia najważniejszych zalet, jakie zapewnia faza pod gwint.

Faza pod gwint, czyli załamywanie krawędzi – co to jest?

Fazowanie gwintu określane także jako załamywanie krawędzi to proces, który polega na usuwaniu materiału z obrębu krawędzi poddawanego obróbce obiektu. Faza pod gwint może zostać wykonana zarówno ręcznie, jak i przy wykorzystaniu mniej lub bardziej specjalistycznych narzędzi, takich jak tokarki, szlifierki, strugarki czy maszyny umożliwiające frezowanie gwintu półautomatycznie. Przy profesjonalnych realizacjach frezowanie gwintu CNC (tj. za pośrednictwem komputerowo sterowanych urządzeń możliwych do interaktywnego zaprogramowania) jest jednak metodą fazowania gwarantująca bezapelacyjnie najlepsze rezultaty.

Jeśli chodzi o fazowanie gwintu wewnętrznego, czyli obróbkę otworów, w ramach tej procedury najczęściej stosuje się wspomniane już wcześniej tokarki lub specjalne młotki fazujące wykorzystujące metodę obróbki plastycznej.

Frezowanie gwintu CNC a używanie gwintownika

Frezowanie gwintu podobnie jak samo gwintowanie polega na kształtowaniu materiału, w taki sposób, aby finalnie odzwierciedlał on precyzyjnie pożądany profil. Mimo tej ogólnej zbieżności rozwiązania te różnią się od siebie przede wszystkim wielkością możliwej do uzyskania średnicy gwintu – frez ma określony skok i w przeciwieństwie do gwintownika pozwala otrzymać średnicę dowolnej wielkości. Dodatkowo frezowanie gwintu CNC przy dużych, ale wciąż osiągalnych dla gwintownika średnicach jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym.

Faza pod gwint przed wejściem gwintownika

Podczas gwintowania otworów bardzo dobrą praktyką jest poprzedzenie tej operacji, wykonując fazowanie gwintu. Nawet jeśli zatem finalnie ktoś zamiast frezu w przypadku danej realizacji będzie wolał zastosować klastyczny gwintownik i tak wcześniej warto przeprowadzić fazowanie. Dzięki temu zabiegowi, możliwe będzie uniknięcie wypływki materiału, ale też powstania po obróbce brzydko prezentującej się, oszpeconej z zewnątrz powierzchni.

Fazowanie gwintu – kluczowe zalety

Do najważniejszych zalet, jakie niesie ze sobą fazowanie, a w szczególności frezowanie gwintu zaliczyć należy przede wszystkim:

  • duże bezpieczeństwo tego procesu,
  • możliwość uzyskania bardzo wysokiej jakości, precyzyjnie wykonanego gwintu,
  • opcja obróbki materiałów poddanych wcześniej hartowaniu,
  • metoda fazowania gwintów odpowiednia jest zarówno dla ich wewnętrznych, jak i zewnętrznych wariantów,
  • możliwość stosowania w połączeniu z detalami o relatywnie cienki ściankach.

 

Posiadamy:

Dostawcy posiadają:

Informujemy, że:

dnia 02.05  firma nie pracuje.

 

Prosimy o uwzględnienie powyższego w swoich planach zakupowych,