od 01.01 jesteśmy użytkownikami systemu KSeF.

Jak obliczyć wytrzymałość śrub? Kalkulator wytrzymałości śrub

Przed wykonaniem jakichkolwiek połączeń śrubowych należy dokładnie zastanowić się nad tym, czy konstrukcja będzie w stanie przetrwać wymagane obciążenie. Niestety, nie wystarczy oszacować tego „na oko”. Konsekwencje złego dobrania śrub lub obciążenia mogą okazać się bardzo nieprzyjemne. Jak więc dokładnie obliczyć wytrzymałość śrub? Istnieje na to sprawdzony sposób. Wystarczy dokładnie zaznajomić się z klasyfikacją i kryterium wytrzymałościowym kupowanych produktów.

Jak czytać oznaczenia śrub?

Wytrzymałość śrub opisywana jest za pomocą dwóch cyfr. Pojawiają się one chociażby w opisie producenta na stronie internetowej, na opakowaniu produktu oraz na łbach śrub. Osoby bez znajomości znaczenia tych symboli często je po prostu ignorują. Tymczasem rozszyfrowanie jest banalnie proste. Pierwsza cyfra oznacza wartość granicy wytrzymałości na rozciąganie, a druga cyfra (po kropce) informuje o granicy plastyczności. Używa się wobec nich skrótów: Rm oraz Re.

Rm określa maksymalną wytrzymałość śruby na naprężenie. Po przekroczeniu wskazanej wartości śruba zaczyna się odkształcać, a w konsekwencji zrywa. Z kolei Re wyznacza górną granicę obciążenia, która nie spowoduje plastycznych zmian. Oznacza to, że obciążenie do danej wartości zawsze przywróci śrubie jej pierwotną długość.

Przykład obliczenia Re oraz Rm

Śruby mogą być opisywane w następujący sposób: 5.6, 10.9, 12.9, 8.6 i tak dalej. Rm, czyli pierwszą cyfrę, oblicza się za pomocą wzoru: x 100 MPa. Na przykład wynik obliczeń śruby klasy 5.6 będzie równy 500 MPa, ponieważ x 100 MPa wynosi właśnie tyle.

Re wymaga skorzystania z wyniku otrzymanego ze wzoru na obliczenie Rm. W tym przypadku wynik ujmuje się w stosunku procentowym. Z oznaczenia śruby 5.6 bierze się drugą cyfrę i oblicza za pomocą tego wzoru: x 0,1 x 500 MPa. 6 pomnożone 0,1 razy daje 0,6, a 0,6 x 500 = 300. Wynika z tego, że granica plastyczności śruby o klasie 5.6 wynosi 300 MPa.
Można więc łatwo zauważyć, że im wyższe wartości pojawiają się na oznaczeniach śrub, tym większe naprężenie są w stanie wytrzymać.

Ile wytrzyma śruba?

Po obliczeniu klasyfikacji należy skorzystać z prostego przelicznika, zgodnie z którym 1 MPa = 1 N/mm², a to równa się dokładnie 0,1 kg na m². Oznacza to, że śruba klasy 5.6 wytrzyma obciążenie na poziomie 50 kg na 1 mm² przed zerwaniem się, a jeśli nie przekroczy się 30 kg, to śruba nie zacznie się nawet plastycznie odkształcać. Element tej klasy o polu przekroju 10 mm² wytrzyma więc, zgodnie z obliczeniami, maksymalnie 500 kg obciążenia – 50 kg/mm² x 10 mm² daje właśnie taki wynik.

Posiadamy:

Dostawcy posiadają:

 

Informujemy, że:

dnia 29.03  firma nie pracuje.

 

Prosimy o uwzględnienie powyższego w swoich planach zakupowych.