od 01.01 jesteśmy użytkownikami systemu KSeF.

Jak dobrać opaski do węży gumowych?

Specjalistyczne gumowe węże stosowane są na jachtach przede wszystkim jako element instalacji sanitarnych, choć nie tylko. Mogą też posłużyć np. do mycia statku wodnego czystą wodą. Dlatego nie sposób przecenić ich znaczenia zarówno podczas podróży morskich, jak i postojów w porcie. Węże gumowe wymagają do poprawnego funkcjonowania opasek. Nazywa się je także zaciskami, obejmami czy obejmami zaciskowymi. Ich wybór ma pierwszorzędne znaczenie: nie wszystkie opaski do węży gumowych nadają się do wykorzystania w taki sam sposób. Zachęcamy więc do zapoznania się z najważniejszymi czynnikami, które są istotne podczas zakupu opasek zaciskowych.

Wykonanie i materiały kompatybilne.

Jakość wykonania opasek do węży i rur oraz sposób ich wykonania ma niebagatelne znaczenie w ich użytkowaniu i ewentualnej późniejszej wymianie. Powyższe aspekty są szczególnie ważne w przypadku stali nierdzewnej. Śruby mimo nierdzewnego wykonania powinny być dodatkowo cynkowane w celu uzyskania większych sił skręcania oraz uniknięcia problemu zacierania. Sama opaska natomiast powinna być wywinięta na zewnątrz tak aby ostre krawędzie nie powodowały uszkodzeń zaciskanego materiału. Z kolei w opaska ROBUST w szczególności należy zwrócić uwagę na to aby tulejki znajdujące się pod śrubami były pełne, co daje znacznie większe możliwości i siły montażowe.

Jeżeli chodzi o dopasowanie opasek do rur i węży to na samym początku należy zwrócić uwagę na materiały, z których wykonane są węże oraz zaciski. Najbardziej wszechstronne są obejmy tworzone z polioksymetylenu. Znajdują swoje zastosowanie w wielu różnych wężach: gumowych, silikonowych, wykonanych z PVC czy PU. Polioksymetylen ma całkiem dobre parametry – wyróżnia się wytrzymałością na rozciąganie oraz sztywnością. Nie jest to jednak rodzaj zacisków najczęściej spotykany na jachtach.

W trakcie podróży morskich przydaje się przede wszystkim stal nierdzewna kwasoodporna (szczególnie w klimacie ciepłym i środowisku mocno zasolonym). To wytrzymały i odporny na korozję materiał, więc jest naturalnym sojusznikiem wszystkich żeglarzy. Opaski do węży gumowych z takiej stali nadają się do długoletniej eksploatacji. Przy okazji warto zauważyć, że stal stanowi materiał przeznaczony wyłącznie do węży z gumy. Dlatego posiadanie tego typu węża „skazuje” właściciela właśnie na wybór obejm z tzw. nierdzewki.

Kwestia ciśnienia

Gumowe węże zazwyczaj przewodzą różnego rodzaju płyny, np. czystą lub zanieczyszczoną wodę. Podłączenie ich do instalacji wiąże się z wytwarzaniem konkretnego ciśnienia. Należy wziąć pod uwagę zarówno ciśnienie oddziałujące na połączenie, jak i to pojawiające się wewnątrz. Dzieli się ono na niskie, średnie oraz wysokie. Na podstawie wiedzy o tym, jakie ciśnienie będzie panować wewnątrz połączenia, powinno się wybrać konkretne opaski do węży gumowych.

Zostało już wspominane, że do węży z gumy pasuję wyłącznie metalowe zaciski. Potrafią one wytrzymać średnie i wysokie ciśnienie. Typowe opaski ze stali nierdzewnej pozwalają na bezpieczną eksploatację przy ciśnieniu sięgającym nawet 100 barów. Opaski plastikowe stosowane są jedynie w instalacjach o niskim oraz stałym ciśnieniu.
Jeśli jednak ciśnienie jest zmienne i nie da się odgórnie określić jego wysokości, warto postawić na zaciski kompensacyjne. Posiadają one specjalną wkładkę stabilizującą.

Końcówka rury

Na samym końcu trzeba przyjrzeć się króćcowi, czyli końcówce rury. To do niej dopasowuje się węża. Występują one w trzech rodzajach: płaskich, choinkowych lub baryłkowych. Od tego zależy wybór pomiędzy opaskami do węży gumowych ślimakowymi, ciśnienowymi, montażowymi i innymi. Dobór zacisku do króćca płaskiego nie powinien sprawić nikomu problemu, jednak pozostałe rodzaje mogą być bardziej kłopotliwe. W razie wątpliwości należy skontaktować się z fachowcami w tej dziedzinie.

Posiadamy:

Dostawcy posiadają:

 

Informujemy, że:

dnia 29.03  firma nie pracuje.

 

Prosimy o uwzględnienie powyższego w swoich planach zakupowych.